| Supremejordannike2004 a întrebat:

De ce Poșta Română întârzie atât cu coletele care vin din China?

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

De fapt cica un pachet dureaza mai mult sa vina din port de la Constanta spre orasele de destinatie decat dureaza sa vina din China catre Romania. Asta pentru ca sunt foarte multe pachete, putini angajati, acte multe de completat etc.

5 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Pentru ca sunt incompetenti, au aparaturi invechuite si inca traiesc in epoca post decembrista.

Iti dau niste raspunsuri sictirite cand ai norocul sa ajungi pe la ghiseele de iti vine sa le zici cateva.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Întârzie? Să zici mersi, dacă va ajunge!winking
Si un colet dintr-o localitate in alta ajunge doar in 10 zile.

| alina2k18 a răspuns:

Pentru ca putini angajati care sa scaneze si sa sorteze mii de colete care vin zilnic.

| Violleta2022 a răspuns:

Dimpotriva, posta romana nu are de ce sa inatrzie pachetele din China, ca ar inseamna sa fie nevoiti sa le depoziteze in depositele lor pe termen lung.
Doar ca nu intelegi tu ca orice vine din China, mai ales cele fara sa platesti taxa de transport, este folosit serviciul cel mai ieftin, cel maritim, care dureaza intre 3 si 6 saptamani.
Asadar, nu mai dati vian pe Posta Romana, cand de vina este transportul maritim.
Vreti sa prmiti pachetul mai repede? Atunci contactati vanzatorul, platiti cateva sute si va va trimite pachetul, cu un curier international, scump si rapid.

| mihai69 a răspuns:

Auzi aici:
„... Asadar, nu mai dati vian (SIC!) pe Posta Romana, cand de vina este transportul maritim."
Exemplu practic: am comandat un produs din China. A ajuns în Europa după 2 zile, cu avionul. Pe urmă, după încă vreo 2, a ajuns în România. Și peste 2 luni l-am putut ridica din vamă. (am avut tracking la el).
Ghici cine se mișcă mai greu?!?
Camionul zilei, desigur! rolling on the floor