| anonim_4396 a întrebat:

Am vazut pe HBO trailerul asta cu Hackerville: https://www.youtube.com/watch?v=FF6j4lbkqfE
Este Ramnicu Valcea cel mai periculos oras din lume in ceea ce priveste infractiunile pe net? Chiar asa de tari suntem in IT? Sau sunt doar niste copii cu prea mult timp liber care prostesc pe straini sa cumpere produse care nu exista? Auzeam si varianta asta.
Funda.

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Salut,

Hackerville este un serial al cărui conținut este ficțiune. Toată povestea a fost inventată și creată de o parte din echipa serialului. Numai filmele sau serialele de tip documentar descriu realitatea.

Filmele de alt gen se pot inspira din anumite evenimente reale, dar nu le vor prezenta neapărat exact cum sunt în realitate. Acesta este și cazul serialului menționat de tine.

Astfel, Râmnicu Vâlcea este menționat ca având renumele de Hackerville și pentru că este o denumire foarte atractivă. Într-adevăr, sunt persoane din Râmnicu Vâlcea care au realizat infracțiuni pe internet, dar în presă informațiile sunt prezentate exagerat tocmai pentru că este un subiect care atrage foarte mult atenția.

1 răspuns:
| RAY a răspuns:

Desigur ca povestea asta cu cel mai periculos oras din lume este o exagerare menita sa creeze o impresie care sa te faca curios, interesat de acel serial, am vazut si un reportaj la Romania te iubesc despre acest lucru, da este adevarat ca sunt multi infractori pe acolo, faza e ca romani au un fetiș deosebit, le place sa se laude in sens negativ