| Ami563Midori a întrebat:

Ce este mai exact Ubuntu? Am auzit că cică este tot un fel de windows, dar fără viruși și mai sigur și ușor de folosit, dar are probleme când vrei să setezi lumina ecranului și a sunetului ( că nu se aude deloc în căști ), și este greu să muți ceva de pe card sau telefon pe laptop, sau compatibilitatea cu laptop-ul. Deci ce este mai bun: Windows 7/8/10 sau Ubuntu? Care este mai eficient, dar și ce defecte poate avea în același timp? Care sistem merge mai eficient și care mai prost? Care este sigur și care nu? Driverele se instalează greu pe Ubuntu? Dacă se pricepe cineva să îmi explice, deoarece nu sunt o profesionistă în ale calculatoarelor și laptop-urilor. Doar vreau să îmi instalez ceva pe care să pot naviga sigur și să nu îmi intre toți virușii aiurea când vreau să intru pe internet.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Ubuntu este o varianta mai prietenoasa de Linux, cu licenta gratuita.
Contine aproape toate programele necesare pentru navigare pe internet, redare muzica sau filme si are inclus si un Office.
Ubuntu Linux are cateva dezavantaje pentru un windows user: nu are grafica atat de "evoluata" ca windows-ul si are organizarea diferita a ferestrelor, meniului de start, etc.
Poate fi instalat usor, dar pe unele sisteme necesita cunostinte mai aprofundate si experienta.
Nu necesita drivere speciale, doar in cazuri speciale (de exemplu la unele placi video nVidia).
Este greu de virusat, si atunci se intampla deseori din cauza utilizatorului.

Folosirea se poate invata usor, daca cineva iti arata diferentele fata de windows, precum si cu experimentare proprie.

Merita folosit, mai ales ca este cu licenta gratuita!

7 răspunsuri:
| Levente a răspuns:

Ubuntu este un sistem de operare Linux gratuit.
Folosesti un sistem de operare pentru cea e vrei sa faci. Pentru linux o sa ai neplaceri la inceput sa nu stii cum sa faci si e putine lume care sa te poate ajuta. Windowsul este mai polular. Daca acum esti la inceput in folosirea calculatoarelor. E bine sa ai windows.
Pentru a te profeja de virusi sunt multe programe la windows.

| doctorandus a răspuns:

Si pentru Linux exista virusi, se numesc rootkituri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ubuntu nu e un fel de Windows, Ubuntu e un Linux.

Nu vei avea probleme cu copiatul, muzica sau ecranul insa e posibil sa ai ceva probleme cu driverele si diverse aplicatii care nu au versiuni speciale de Linux.

Daca esti incepatoare in ale calculatoarelor ramai la Windows

| BloodyLips a răspuns:

Aoleu,urasc ubuntulaughing ramai la windows, e mult mai simplu.

| Bogdy666Bogdix a răspuns:

Ubunru este un sistem de operare Linux free. este mai mic decat windows-ul si greu poti avea virusi pe el.

| onyvirus a răspuns:

In functie de cunostintele pe care le ai la asemenea intrebare se poate vedea cunoasterea ta slaba an it Ubuntu e un linux windows e pentru incepatori continua cu windows

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Ubuntu este un sistem de operare gratuit care are toate optiunile oferite si de catre Microsoft Windows. Desi instalarea lui necesita un grad mai avansat de competente, el poate fi folosit cu usurinta.