| Vasile_Lyz_1917 a întrebat:

Buna,
Cum pot debloca computerul daca am uitat parola!
Multumesc,
Lyz

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Desfaci carcasa lui, si pe placa de baza gasesti o baterie din acelea rotunde, maricica. O scoti timp de cateva secunde si o pui inapoi, asa parola se va reseta, si nu vei mai avea nevoie de ea. Dar fa asta cu grija, scoate calculatorul din priza, si chiar si asa, ai grija la ce atingi in el, inca mai are curent in el, nu cine stie ce, dar, datorita parametrilor lor, daca atingi, descarcarea poate fi, desi nu periculoasa, mai urita ca la priza, senzatia e extrem de aiurea. Stiu asta de la tatal meu, care se pricepe la electronica, ca am patit-o si eu si i-am cerut explicatii happy.

| Vasile_Lyz_1917 explică (pentru cristi202):

Mersi mult de raspuns, voi incerca sa fac exact dupa explicarea ta!
Again mersi!
Lyz

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Vasile_Lyz_1917):

Aia cu scoaterea bateriei este cand ai pus parola la BIOS.
Cand pornesti PC-ul apasa una din tastele Delete, F10, F11, F12, F1, F2, F3, sau Esc sintra in Safe Mode, Start ->Control Panel->User Accounts unde iti editezi alt account si apoi ii dai restart.
Era bine daca spuneai ce Windows ai deoarece functie de Windows sunt si alte solutii. Asta este cea mai veche solutie.
Mai este o solutie: sa stergi si sa reinstalezi Windowsul. laughing

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru cristi202):

Banuiesc ca vorbea de parola la Windows. Prin scoaterea bateriei poti reseta doar parola la BIOS.

| Vasile_Lyz_1917 explică (pentru Salontanul):

Este parola de la deschiderea computerului. Nu mai pot deschide computerul pentru ca parola am uitat-o. Am incercat tot posibilul dar nu mai pot intra in computer.
Multumesc.

| cristi202 a răspuns (pentru Salontanul):

Dupa cum ti-a spus deja, e vorba de parola din BIOS.
Observatia ta a fost cit se poate de corecta, putea foarte bine sa fie parola din Windows.
De retinut e si solutia ta!

| doctorandus a răspuns (pentru Vasile_Lyz_1917):

Laptopurile mai noi au cip flash in care e stocata parola, astea nu se sterg prin scoaterea bateriei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru doctorandus):

E! Aici este cam complicat. El a spus "computerul" si, de obicei" prin computer noi intelegem PC si mai putin laptop. De asta noi ne-am referit la PC.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Vasile_Lyz_1917):

"Parola de deschidere a computerului" este o expresie ciudata. Ori este parola de intrare in BIOS si faci chestia cu bateria, ori este parola de la Windows si faci cum ti-am spus eu.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru cristi202):

Nu cred! Cu parola sau fara parola la BIOS poti intra in PC. Daca insa ai parola la BIOS nu poti modifica setarile la BIOS si atat. Ori el zice ca nu poate "intra in computer", deci nu porneste Windows-ul.

| cristi202 a răspuns (pentru Salontanul):

Din cate stiu eu, parola din bios e prima, nu intri fara ea in calculator deloc. Pentru ca iti apare BIOS-ul, iar apoi imediat cererea de parola, pe cand daca e din Windows, iti incarca Windows-ul si apoi apare cererea de parola. "Daca insa ai parola la BIOS nu poti modifica setarile la BIOS si atat" - da, e valabil, daca ai si parola la Windows. Eu am avut luni de zile parola la BIOS, caci stiam de la un prieten specialist in IT ca daca ai parola la BIOS e mai bine, e mai greu de intrat cu ea decat cu cea din Windows, si tot de la el am aflat si solutia, cand sistemul nu mi-a mai recunoscut parola si nu a mai vrut sa porneasca, nu stiu nici azi de ce s-a intimplat asa, insa de atunci nu mai pun parola in BIOS, de fapt, nu mai am parola deloc happy.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Recomandarea noastra este sa mergeti cu el intr-un service specializat - cei de acolo te vor putea ajuta.