| mircea22 a întrebat:

Cum trimit niste date sensibile cuiva pe internet in siguranță. Gen, un număr de cont bancar, etc?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Prin ce vrei tu. Lumea nu intelege ca nu da nici un hacker 2 bani pe ei si nu sta nimeni la panda sa le fure lor datele... Atata timp cat nu sparge nimeni baza de date de la Instagram/Facebook/Whatsapp, mai stiu eu ce altceva mai exista, toate conversatiile tale sunt in perfecta siguranta. Si crede-ma, nu sparge nimeni bazele alea de date, cel putin nu cineva care s-ar uita dupa conturi bancare prin conversatii. In plus sunt poate miliarde de conversatii si mesaje in baza aia de date, nu cred ca sta cineva sa te caute fix pe tine. laughing

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Prin mesajele de mobil

| Violleta2022 a răspuns:

Poti trimite si pe email, ca nu-ti poate folosii nimeni contul bancar, daca nu au si un ID (buletin) de-al tau sau cardul bancar.
Oricum parolele nu le spui nimanui, niciodata, deci nu au cum sa-ti acceseze contul abncar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe mail.

| darrio2007 a răspuns:

Suni persoana si ii spui datele.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Email criptat - sub nici o forma Gmail sau Yahoo, hă, hă. Din fericire exista provideri gratis foarte ok. Eu folosesc Proton. Ai aici o lista si niste mini-review-uri - https://heimdalsecurity.com/blog/the-best-encrypted-email-services/

| PainTech a răspuns:

WhatsApp se laudă că are criptare integrală.

| Panamax a răspuns:

Contul bancar nu este ceva secret.
Toate firmele il au public scris pe facturi, pe internet etc.

| GPA a răspuns:

Prin așa-zisele "conversații secrete" (criptate) dacă vorbim de messenger sau prin Mail. Înainte de-a trimite cuiva un Mail, asigură-te că, contul tău de Mail are autentificare în doi factori activată. Îți recomand și un antivirus bun (Avast/BitDefender)

| floreadan a răspuns:

Poti trimite prin email.