| Mirce a întrebat:

Bună ziua.

Vă rog să îmi spuneți părerea/răspunsul d-voastră:

După scandalul Facebook, toate site-urile au fost obligate să introducă opțiuni de privacy/cookies prin care utilizatorul putea să respingă cookie-uri care nu erau musai, în speță cele pe partea de advertising/social media. Atunci, de ce există site-uri care nu îmi respectă opțiunile?! Nu ar trebui ca data viitoare să fie salvate preferințele mele? Nu este comportamentul aceasta un abuz din parte site-urilor, prin care își bat joc de directivele europene? Chiar trebuie să îmi apară de fiecare dată pop-up-uri cu Detalii/Accept all?

Sfaturi? Păreri?

Mulțumesc.

5 răspunsuri:
| Peridava a răspuns:

Chiar as vrea sa stiu si eu care e solutia si pana cand tine aceasta nebunie. Pentru ca, sunt site-uri care nici nu te lasa sa intri daca nu esti de acord cu toate. De cand cu scandalul Facebook parca e mai rau decat inainte.

| Mirce explică (pentru Peridava):

Peridava, sincer nu cred că sunt site-uri care nu-ți oferă alternativă, mai degrabă au ascuns șmecherește opțiunile sub un buton de genul „mai multe detalii". Sau altele aparent nu dau opțiuni, ci te trimit la politica de cookie-uri, unde îți afișează o poliloghie care îți descrie cum să setezi alte preferințe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice ai face, site-urile stiu acum si la ce ora ai fost la WC si cata hartie ai consumat... Am patit, apoi am primit reclama la hartie igienica de la Lidl. Deci ca sa scapi de spionare... macar partial: Tails si Tor Browser.Arunci telefoanele la gunoi deoarece n-ai sub nici-o forma control la nimic, si asta a fost.
In plus, si daca tu nu selectezi sa-ti fure niste informatii, tot o va face, tu nu stii ce se intampla server-side, ci doar client-side.

| PainTech a răspuns:

1. Personal, le-am blocat complet pe toate cu pluginul "I don't care about cookies".

2. In cazul in care s-au sters cookie-urile pentru identificare din dispozitiv sau adresa IP a fost schimbata ( valabil mai ales pentru clientii cu adrese dinamice ), site-urile web nu au de unde sa stie ca este vorba de acelasi utilizator.

| Ora de net a răspuns:

Bună, Mirce,

Toate aceste schimbări au fost introduse odată cu intrarea în vigoare a GDPR, o legislație europeană care dorește să aducă o mai mare transparență cu privire la modul în care datele personale ale utilizatorilor sunt colectate și folosite.

În ceea ce privește apariția acelor mesaje la fiecare accesare, acest lucru se întâmplă cel mai probabil pentru că majoritatea furnizorilor de internet oferă IP dinamic, care se resetează la în mod constant.