| Valyasdfg a întrebat:

Ceao! Care-i treaba cu siteul joom? E un fel de AliExpress? Am comandat așa de probă ce mi-a ieșit în anunțuri acolo, un breloc cu 8 lei, cică transport gratuit, am platit cu cardul acei 8 lei și în 2 săptămâni o să-l primesc, cică...

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Joom este un alt site chinezesc, nu ca aliexpress, ca ala este foarte mare, ci unul micut, nesemnificativ.
Ma rog, tot marfa chinezeasca au.
In orice caz, din China, marfa gratis soseste in 6-8 saptamani, nu in 2.

| Mayar a răspuns:

Ai grija ca eu am comandat mai multe chestii de la magazine diferite, toate mijlocite de Ali express, majoritatea fiind importate tot din China si unele produse nu au venit si am ramas cu banii dati. Deci ai grija sa testezi prima data furnizorul cu ceva produs ce nu ii scump sa vezi daca il si primesti.
Eu am primit intr-o luna...

| Ora de net a răspuns:

Bună,

Recomandarea noastra este sa privesti cu scepticism anunturile diversilor vanzatori din China. Exista foarte multe persoane care au fost dezamagite de ceea ce au primit, comparativ cu prousele prezentate in poze - cateva exemple:
http://9gag.com/......from-china

http://www.huffingtonpost.com/......49572.html

In general, atunci cand faci cumparaturi online, te sfatuim sa:
- te asiguri ca situl de pe care cumperi este unul de incredere (pentru a putea returna produsul in cazul in care acesta nu este potrivit)
- sa citesti recenziile vanzatorului
- sa citesti recenzii pentru produsul pe care vrei sa-l cumperi, chiar pe mai multe websituri.

Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma intereseaza magazine din astea. Am vizitat si eu magaziele lor, dar imi miroase a teapa atata timp cat te pune sa platesti inainte. Mai bine cumpar de pe eMAG.

| Valyasdfg explică (pentru anonim_4396):

Apăi acum tot acolo e 8 lei chiar de-aia n-am comandat mult și scump că de e ceva țeapă nu pierd bani mulți vedem peste vreo două săptămâni

| CiubotariuAndrei a răspuns:

Am comandat dua Stick-uri de 2 TB de acolo si mi-au ajuns prin posta intr-o luna si doua saptamani!

| Valyasdfg explică (pentru CiubotariuAndrei):

Și? Ce zici? Sunt într-adevăr prețurile afișate? Nu de alta am văzut la unele produse prețuri mai mari față de cele din Romania,