| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca Fake news a devenit o practica globala de manipulare a cetățenilor și ca ar trebui sa se ia masuri la nivel global pentru a împiedica răspândirea lor?
Ma refer în domeniul online, pentru ca de acolo vin pe banda toate informațiile cotidiene.
După cum spun unii nici wiki nu trece cateodata testul de încredere.
Care sunt sursele atunci din care ne culegem informatia?
TPU nu este o sursa de încredere dar raspunsul la întrebarea asta poate fi.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ai cum să împiedeci. Ca să împiedeci ar trebui să pui cenzură pe Internet.
Asta reușesc să facă doar regimurile dictatoriale și totalitare gen Coreea de Nord și China. Apoi servesc l a cetâțeni versiunea oficială despre evenimente și realitate.
Cum și cine să ia măsuri? Cum faci ca aceste măsuri să fie coerente și coordonate? Nu ai cum.
Nu ai trăit revoluția din 89, să fi văzut, auzit tu atunci fake news și manipulare și de la posturi de radio și media străină și de la TVR.
Din ce surse ne culegem informația? Depinde ce informație te interesează, din ce motiv te interesează, care este impactul asupra vieții tale a acelei informații.

35 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Nilsson):

Necesita o cautare laborioasă și nu avem timp suficient sau nu stim unde sa cautam Adevarul unde trebuie.
Asta ar înseamna orice fact filtrat cu detaliile de mai sus.
Eu cautam o metoda mult mai simpla pentru oameni, dar se pare ca nu exista una, pentru ca nu se impune un control din partea unor specialiști care să monitorizeze fiecare site de stiri în parte.
Ar însemna mai multe locuri de munca în plus, și nu convine la stat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Era o diversitate mai mare de gândire pentru ca existau multe idei și păreri care nu contraveneau cu realitatea sau lumea științifică de atunci.
Ele au fost diminuate în urma unor examinări autorizate.
Asta daca nu te referi la informațiile de ultima ora, dar și acolo daca te referi suntem pe minus, fiindcă nu orice individ avea sa fie crezut la vremea aia fara martori oculari sau neautorizat cum se întâmplă în Ziua de azi prin intermediul internetului.
Numai o poza trunchiata poate crea vâlvă printre oameni azi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Mogiojojo):

Ar fi interesati daca adevărul e real si senzațional, s-ar plati bine printre jurnaliști.
Dar minciuna e o cale mult mai usoara si la îndemână, plătită bine în funcție de cum o înfăsori ca sa nu se observe.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Necontestabil de adevarat în domeniul informational, pentru ca și acolo poti gasi atribuiri false asupra unui autor sau de ce nu, a unei cărți stiintifice, religioase smd.
Doar sa faci o revizuire a unor dogme religioase construite pe baza unei cărți considerate "infailibile" și vei vedea cate păreri diferă.
Acum ori citesti sursa(ex.Biblia) ori asculti de un om(ex. teolog) care poate sa și greșească.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Bineinteles! In principal ar fi recomandat sa iei de bun doar ce vezi cu ochii.
Difera multe pareri, pentru ca fiecare vede contextul in felul sau, dar nu inseamna ca o anumita sau anumite perspective sunt gresite, si, totusi, viziunile populare nu sunt intotdeauna cele corecte.
Eu unu ascult si parerea unui teolog, a unui preot, dar asta nu inseamna ca voi fi si adeseori de acord cu aceasta, pentru ca ei sunt in serviciul acelei religii ca sa tina de ea orice ar fi. Prefer sa citesc sursa originala de fiecare data, iar daca voi intampina probleme sau vreau sa aflu si parerea altcuiva, atunci voi apela la varianta aceasta.