| anonim_4396 a întrebat:

Cum se depisteaza ip-ul?

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Orice site accesezi acesta știe IP ul tău, nu e nevoie sa încarci descarci nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Stiu asta, dar sa presupunem ca folosesti ceva program de protectie ex: Vpn etc, ma intereseaza daca descarcariile afecteaza cu ceva in plus?

| Ineys a răspuns:

De unde ai obtinut aceasta informatie?
Upload/Download, nu vad de ce ti-ar "dezvalui" IP-ul mai mult una dintre ele.

Poate te referi la conexiunile P2P unde pot intra mai multe persoane sa descarce anumite fisiere din PC-ul tau ( stii unde se foloseste asta dar nu pot sa spun cuvantul ).

Daca pur si simplu uploadezi o poza sa zicem pe Imgshack sau descarci o poza de acolo nu cred ca ti se "vede" mai mult IP-ul in vreunul din cazuri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depistat de cine? cand folosesti internetu, ip-ul e vazut de orice, e adresa pc-ului tau.

| Cineva888 a răspuns:

Nu. Pentru ca doar downloadezi ceva, nu are cum sa iti arate IP-ul. E si logic doar daca butonul de download e fals si te trimite pe un site virusat

| cyberalex a răspuns:

Al tau?
In mod normal nu, numai adresa de iesire (Gateway) a ISP.
Foarte simplu: toate browserele au integrate plug-uri pentru citirea ip-ului tau raspunzand unui server dedicat.
Alte metode:
-deschizi o pagina, are un dot ascuns legat la un plug citind adresa ta.
- imagine, banner, link etc.
- cand pagina este redirectionata catre alt site, trece printr-un filtru.
- citind senzorii PC (wifi, gps, etc)
- programe rau intentionate (ascunse in forma de programe aparent binevoitoare)
- programele instalate, cand fac update
- toate aparatele CISCO care sunt coloana vertebrala a internetului
s-a.m.d.

| Ora de net a răspuns:

Bună!

Poți intra pe orice site de genul https://whatismyipaddress.com/ De cele mai multe ori furnizorii de internet oferă IP dinamic, ceea ce înseamnă că acesta se schimbă după o anumită perioadă de timp.