| anonim_4396 a întrebat:

Cum verific daca antivirusul meu e bun?

Răspuns Câştigător
| Evolution a răspuns:

Asta nu dovedeste cu nimic daca antivirusul tau este bun sau nu. Pentru ca browserele in ziua de azi (exemplu chrome) au si ele propriile sale protectii impotriva site-urilor de genul acesta si nu te va lasa sa le accesezi.
Un antivirus bun trebuie sa isi faca treaba si sa consume cat mai putine resurse.
Poti cauta topuri pe internet de anti-virusi si diferite teste intre ele sa vezi care e mai bun. Poti cauta pe google si ai ogramada de articole pe tema aceasta.
Eu folosesc windows defender de la windows 10 cu update-urile la zi. Isi face treaba mereu cu brio.
Succes!

7 răspunsuri:
| Nevroza a răspuns:

Daca mai functioneaza calculatorul, atunci e bun!

| dodado a răspuns:

Daca nu iti merge pc-u greu sau daca nu se blocheaza asa des... inseamna ca e bun

| gabicoo a răspuns:

Vreau un link catre un site infectat sau un site de phishing.

| gabicoo a răspuns (pentru Evolution):

Am intrat pe www.eicar.org și a rectionat la fisierele test de acolo. Deci scutul pentru fisiere e activ
Eu vreau sa vad daca e activ scutul web.

| TrustMeIKnow a răspuns:

Descarca cativa virusi si vezi, ex: google->malwares download for testing. Dar nu iti recomand sa faci lucruri de genul, orice antivirus isi va face treaba, atata timp cat si tu stii ce faci pe internet si nu descarci si deschizi tot ce prinzi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TrustMeIKnow):

Eu ii recomand, dar antivirusul instalat pe VM si pusi acolo virusii. Pacat ca nu mai am VM-ul meu de testat AV-uri dar aveam si MEMZ si alte nenorociri pe el de se gasesc extrem de greu.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Pentru a avea computerul protejat este foarte important sa ai firewall-ul activat si sa folosesti un antivirus. In cazul programelor antivirus, nu exista o solutie care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta gratuita), este bine ca el sa fie actualizat constant. Daca un antivirus nu isi actualizeaza zilnic baza de date el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util. In acelasi timp, e bine de retinut ca si tu ai un rol activ in a-ti proteja computerul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala programe straine sau programe care vin din partea unor straini.