| 44TheSinner44 a întrebat:

Daca pui o melodie intr-un videoclip iei copyright. Dar daca pui link-ul melodiei in descriere mai iei copyright?

Răspuns Câştigător
| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
Daca nu monetizezi acel video nu ei copyright.

Copyright il ei daca casa de discuri sau cel care o canta (propritarul) poate sa iti sterga video sau canalul daca vede ca ai batjocorit sau facut ceva ilegal cu melodia lui in restul nu.

Sa zicem daca ai face Live (Live nu este urcat pe Youtube asa ca poti pune orice video fara sa ei copyright) dar sa nu activezi monetizarea la acel video nici inainte nici dupa.

4 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Daca nu ai dreptul legal sa folosesti melodia, da. Trebuie sa ceri permisiunea proprietarului daca vrei sa fii sigur ca nu ti-l sterge.

| DumitruS a răspuns:

Daca pui link-ul in descriere nu iei nici un copyright. Practic ii faci promovare in cazul asta nu il folosesti.

Dar nu inteleg, la ce te ajuta pe tine asta?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Copyright este dreptul de folosire nu o pedeapsa. https://dexonline.ro/definitie/copyright
Il iei (cumperi) cand vrei sa pui o melodie a altei pesoane. Daca pui un link nu trebuie doarece persoana care a publicat melodia are raspunderea asupra uploadarii. Tu nu faci decat sa arati o cale catre acea melodie. Deci, nu-ti trebuie copyright.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Poti mentiona numele melodiei intr-o descriere fara repercusiuni. happy