| Eduard8641 a întrebat:

Doresc sa achzitionez un iphone de pe olx si as vrea niste pareri si niste sfaturi pentru a nu lua o teapa.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Cumperi de la cei care au optiunea, am uitat laughing era acolo pe olex o optiune ceva gen verificare, sau plata cu verificare ceva de genul asta.In cazul asta tu nu platesti nimic, vine telefonul acasa, tu te uiti la el eventual bagi cartela, vezi daca functioneaza si dupa platesti aluia care ti la adus si aia e tot.Cine nu are optiunea asta, atunci nu-i de incredere.Cand stii ca vine telefonul daca nu te pricepi adu la tine pe cineva care se pricepe, va uitai, probati si apoi platiti.Simplu asa nu ai cum lua teapa.Singura chestie ce nu o poti sti este cat te va tine bateria, dar asta poti banui avand in vedere ce telefon este, de cand e fabricat, cred ca asta se poate verifica, apoi bateria se poate inlocui daca telefonul e bun.

2 răspunsuri:
| venividivici2017 a răspuns:

Cam greu in ziua de astazi sa crezi in cineva.Eu mi-am luat o teapa cu asa ceva.Mai bine stai in banca ta daca nu il cumperi de la o persoana cunoscuta, de incredere!

| Ora de net a răspuns:

Buna,

In general, atunci cand faci cumparaturi online, te sfatuim sa:
- te asiguri ca situl de pe care cumperi este unul de incredere (pentru a putea returna produsul in cazul in care acesta nu este potrivit)
- sa citesti recenziile vanzatorului
- sa citesti recenzii pentru produsul pe care vrei sa-l cumperi, chiar pe mai multe websituri.

Totodata, iti recomandam sa folosesti serviciul livrare cu verificare pus la dispozitie de catre OLX -
https://www.olx.ro/livrare-cu-verificare/

Mult succes!