| TheQuestionQuestionQuestion a întrebat:

Salut.Azi mi-a fost blocat contul de facebook de facebook timp de 3 zile pe motiv ca am postat pe chat o poza cu un copil de vreo 11 ani dezbracat langa o fata.Deci credeti-ma,habar nu am cum naiba a ajuns poza aia la mine in telefon, cand am vazut-o le-am aratato si alora din chat(suntem 4 in chat) si la scurt timp am primit ban.Acuma seara,a primit mama telefon de la Bucuresti,cred ca de la SRI,si au intrebat-o daca au ceva ilegal pe laptop sau ceva de genu au intrebato, si au zis ca daca are sa il stearga imediat.Eu sunt speriat de moarte,la inceputul verii am fost depistat tot de SRi ca am intrat pe internetul interzis,au spus sa sterg tot ce am pe laptop si sa sterg acel browser,altfel voi fi dus la inchisoare.Zis si facut,acuma cu faza asta mi-e frica sa nu vina dinnou mascatii sa ma ia,acea distribuire a fost o greseala,altii au distribuit intregul videoclip,eu doar o poza fara sa stiu,credeti ca dupa acel telefon vor veni si ma vor aresta? Pentru ca sunt deja in vizorul SRI-ului de la inceputul verii.Ce parere aveti?(PS: ii rog pe adminii/moderatorii TPU sa nu ma toarne politiei, fiindca nu am vrut sa fac ceva rau,)

10 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Daca ati primit un mesaj pe telefon, e clar ca hackerii ti-au intins o capcana si nu ar trebui sa postati asa ceva pe facebookul de pe laptopul dvs! Este ceva putred la mijloc!

| Enertx a răspuns:

Nice troll bro, ori si-au batut joc prietenii tai de tine in caz ca s-a intamplat ceva de genu asta ori e fake. SRI-u nu are nici o legatura.

| Laura78 a răspuns:

E clar, ori hackerii ti-au intins o capcana, ori prietenii tau au vrut sa-ti faca o farsa.

| Gonrax a răspuns:

Nu, nu o să vină.
Dar așa ai merită când trimiți o poze cu pedofilie. Ai văzut-o și era neapărat nevoie s-o trimiți mai departe, no?

| Florentina9210 a răspuns:

Nu punem boticul!

Bula
| Bula a răspuns:

Asta-i nimic pe langa sperietura celor condamnati pentru pedofilie (vezi ce se intampla cu ei la puscarie).

| doctorandus a răspuns:

Google Adrian Pal. Pal, nu Paul.

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Iti recomandam sa raportezi continuturile daunatoare si ilegale la adresa http://oradenet.salvaticopiii.ro/esc-abuz

Dacă ai găsit ceva pe internet ce poate fi periculos pentru un copil sau adolescent, raportarea e primul pas să scăpăm de acel ceva. Scrie-ne și noi trimitem informațiile la departamentele din Poliție abilitate să investigheze și să intervină.
Completarea datelor cu caracter personal este opțională.

| asperger3 a răspuns:

Cum naiba sa sune SRI.
FAKE.
SRI nu suna.
intercepteaza.
daca era ceva grav erai perchezitionat informatic.

| pufulescu a răspuns:

Te-a sunat SRI sa iti spuna sa stergi poze cu copii dezbracati? Zau? Cazul asta e de competenta Politiei, nu are nici o treaba SRI cu asemenea activitati, desi sunt usor ilegale...
Si nu mai trimite poze pe Facebook nici macar cu tine dezbracat, daramite cu altii!
Probabil gluma la telefon au facut-o cei din grupul unde ai distribuit poza.