| Sandu13 a întrebat:

asi avea o intrebare legata de un program pe nume YTD video download pe virus total apare a amenintare intalerul si nu stiu daca sa il instalez pentru ca l-am mai folosit dar habar n-am daca imi va strica pc-ul asa ca as vrea un raspuns pentru a sti daca sa-l instalez da sau nu
iar chestia e ca nu stiu daca e periculos sau nu pentru pc

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Buna, Sandu,

Daca ai ingrijorari in privinta programului, te sfatuim sa nu il instalezi.

Pentru a avea computerul protejat este foarte important sa ai firewall-ul activat si sa folosesti un antivirus. In cazul programelor antivirus, nu exista o solutie care te va proteja suta la suta, dar indiferent de programul ales (chiar si o varianta gratuita), este bine ca el sa fie actualizat constant. Daca un antivirus nu isi actualizeaza zilnic baza de date el nu va putea sa te protejeze de noi atacuri aparute si nu va fi deloc util. In acelasi timp, e bine de retinut ca si tu ai un rol activ in a-ti proteja computerul – nu da click pe link-uri necunoscute, nu instala programe straine sau programe care vin din partea unor straini.

1 răspuns:
| Cosmin_George_1990 a răspuns:

Eu nu stiu ce program e, dar iti poate aparea ca virus din 2 motive:
1.cel mai evident e virus
2.programul o sa lucreze cu drepturi de administrator si o sa aiba radacini in windows, gen programele de controlat ventilatoarele pc-ului sau hackuri pentru jocuri sau nu stiu
P.S:daca are sub 5 mb si este.exe e virus laughing asa am gasit eu pe net gta v 3 mb laughing