| Stargoz a întrebat:

Imi poate spune cineva daca acest site este unul legit: http://www.playingcards.ro/carti-de-joc.html

Răspuns Câştigător
| Ora de net a răspuns:

Salut,

Un magazin online este cel mai probabil sigur atunci când sunt afișate și ușor de accesat următoarele elemente:
- Datele de contact (nume, adresa fizică, telefon la care îi poți contacta în cazul în care este o problemă cu comanda plasată)
- Datele fiscale
- Secțiunea de "Politici de confidențialitate" și "Termeni și condiții"
- Redirecționare către alte pagini ale site-ului respectiv (Exemplu pagina de Facebook)

Site-ul menționat de tine conține toate aceste informații.
Singurul aspect important care îi lipsește este Certificatul de Securitate al site-ului. Dat fiind că plata produselor nu se realizează online, nu cer alte date personale direct pe site, iar toate celelalte elemente sunt îndeplinite, îl poți accesa.

Poți citi și recenziile celorlalți cumpărători sau să discuți cu cei de la acest magazin online despre politica de retur. Verifică dacă și în ce măsură poți returna produsul dacă tu consideri că nu funcționează corespunzător sau nu mai vrei să-l achiziționezi.

1 răspuns:
| LPCTSTR a răspuns:

Am facut partea grea pe care ar fi trebuit s-o faci tu, anume sa te uiti la modalitatile de plata; lucu care se face numai prin posta.
Daca ar fi avut posibitatea de a plati cu cardul, ar fi trebuit neaparat sa aiba un certificat SSL pentru protocolul HTTPS, lucu pentru care ma gandesc ca site-ul este doar pentru plasare comenzi, deci relativ legit.