| AquaBlue97 a întrebat:

Salut TPU

Imi puteti spune cum sa opresc un flood dat pe ip-ul meu?
Si daca imi ve-ti da un firewall sa imi spuneti si cum se configureaza.

2 răspunsuri:
| NAT0 a răspuns:

Știu că-i aiurea să fii ținut în flood, dar uite. Tot ce trebuie să faci e săi blochezi pe skype să rupi legătura cu toți haxorii ăștia și în momentul în care ești ținut în flood, suni la ips(provider) de unde ai tu contractul de internet și le spui în felul următor. „Bună ziua/seara, am și eu o problemă, nu-mi mai funcționează internetul, aș vrea să trimiteți o echipă să mă ajute la adresa X."
Bun. Metoda de mai sus e cea mai sigură dar ascultă, siguranță pe net nu prea există.laughing Ți-am mai zis, cyberghost, openvpn sau îți faci singur o protecție folosind un „root" adică un vps. Succes cu atacurile astea.laughing Și nu te mai pune rău cu toți cei care sunt mai buni ca tine. Te-ai dat la urs fără bâtă, acum suferi. ^.^

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Daca astfel de incidente mai apar te sfatuim sa contactezi direct furnizorul tau de internet - ei pot remedia problema.