| AlexSalutir a întrebat:

mi-am deschis un canal de Youtube si as vrea sa fac in asa fel incat sa nu imi ia videoclipul si sa il incarce pe canalul lor. Spre exemplu ii un video cu "Machiaj pentru scoala(Saini Taini)" care locuieste in acelasi judet unde locuiesc eu si multi i-au copiat video-ul si l-au pus pe canalele lor...videoclipul original avea peste un milion de vizualizari.
Ce ar trebui sa fac sa fiu mai sigur ca nu se intampla chestia asta?
Sa imi fac contul sa poata furniza bani?
Sa fac un parteneriat cu fullscreen sau altcineva?
Sau stiti o alta solutie?

Răspuns Câştigător
| TheOneTime a răspuns:

O chestie usoara pe care poti sa o faci este sa ii dau copyright claim pe videoclip, daca esti 100% sigur ca videoul este facut in totalitate de tine si nu copiat. Intra aici pentru mai multe informatii:
https://support.google.com/youtube/answer/2807622?hl=en

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer nu ai ce sa faci
Chiar crezi ca mai lua lumea muzica piratata de pe Youtube daca era ceva de genul?
Poti sa faci parteneriat cu cine vrei, tot poate sa le copieze cineva

| MariusXs12 a răspuns:

Hei si eu am un canal de YouTube uite un link aici: https://www.youtube.com/channel/UCmylqiczdHfPXl1ry2PtmPg

| AndreiFTW1 a răspuns:

Cand uploadezi videoclipul selecteaza
"Creative Commons" si cand vezi videoclipul cuiva pe un alt canal fara sa aiba acordul tau ii poti da report

| Ora de net a răspuns:

Buna,

Poti folosi un watermark propriu imprimat pe clip - in acest fel te asiguri ca daca este preluat, cei care il vizualizeaza vor stii sursa. Mai mult decat atat, poti cere celor de la Youtube/Google sa stearga clipurile preluate - https://support.google.com/youtube/answer/2807622?hl=ro