| SporeBox a întrebat:

Mi-am facut o pagina de Facebook si am vazut ca am in sugestiile de prietenie fix persoanele pe care le am in lista de prieteni pe Facebook-ul pe care il folosesc. Intrebarea mea este: cum de am persoanele alea in lista de sugestii de prietenie si daca ma au si ele (vorbesc de Facebook-ul nou) si daca isi pot da seama ca sunt eu?

Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

E posibil, deci nu-i exclus, să le apari ca sugestie de prietenie, dacă ți-ai creat noul cont de pe același telefon sau PC cu care obișnuiai să te loghezi și pe vechiul cont. Acesta ar fi motivul real.
Oricum, dacă ai grijă, nimeni nu va ști că e contul tău.
Nu le accepta cererile de prietenie. Schimbi stilul și nu faci public absolut nimic (datele personale, orasul, poze etc), nimic din ce te poate trăda.

7 răspunsuri:
| Robyx08 a răspuns:

Paaaii,Facebook își da seama după Nume,Poza,și alte date personale, bineînțeles, dacă vrei sa le publici, prietenii/prietenele tale își vor da seama cine ești după ce îți pui o poza de profil cu tine, O zii buna!

| AIeXxX a răspuns:

Depinde pe cine ai adaugat in prieteni rcecent, daca te-ai adaugat pe tine in prieteni pe contul nou, atunci o sa primesti sugestii de la prietenii de pe contul tau vechi

| SporeBox explică (pentru Robyx08):

O data Facebook mi-a cerut o poza cu mine dar nu a facut-o publica. Si eu mi-am luat "toate masurile de siguranta" astfel incat nici un lucru personal sa nu fie expus si nici nu o sa le public. Poate exista riscul ca cineva sa isi dea seama ca sunt eu?

| SporeBox explică (pentru AIeXxX):

Nu am adaugat pe nimeni. Macar spune-mi daca exista sansa sa apar in sugestiile lor de prietenie

| SporeBox explică (pentru Robyx08):

Macar exista sansa sa apar in sugestiile lor de prietenie?

| AIeXxX a răspuns (pentru SporeBox):

Daca ei au aparut la tine in sugestii, le va aparea si lor

| Ora de net a răspuns:

Bună,

Facebook colectează o serie de date despre tine și despre dispozitivele pe care le folosești, făcând conexiuni între acestea. Prin urmare, este posibil ca ție să îți apară ca sugestii prietenii pe care îi ai pe contul vechi și la rândul tău ai putea să apari în lista lor de sugestii.

Având în vedere că Facebook are o politică a numelui real, mai exact ei cer utilizatorilor să dețină un singur cont și să folosească numele lor real, sfatul nostru este să folosești un singur cont și să-l securizezi pe acesta pentru a te asigura că nu vei întâmpina probleme online.