| Raresh777 a întrebat:

recent la opțiunea wifi apare o avertizare ciudata.

Avertisment de intimitate.
Aceasta rețea blochează traficul DNS criptat.
Numele site-urilor web și al altor servere pe care le accesează dispozitivul dvs.In aceasta rețea ar putea fi monitorizate și inregistrate de alte dispozitive din aceasta retea.

Ce înseamnă acea avertizare? Ce ar trebui sa fac sa scap de ea? De la ce a pornit acea avertizare? Dau funda, mulțumesc!

10 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Eu am facut mai multe scoli pe partea de sisteme de securitate
Am vre-20 ani de experienta

Parerea mea este ca acel server iti poate copia toate link-urile pe care tu intri
Pt ca are instalat pe el un program care imagazineaza tot

Inafara de asta in societatea noua condusa de 666 totul ar trebui sa se intample doar prin IPV6 pentru ca ei sa poata avea acces mult mai usor la toate datele tale si la tot ceea ce esti tu
Ca sa nu poti da o basina fara stirea lor
Iar acel server ce iti da tie internet in acest moment ti-a dat doar ipv4 ceea ce face ca device-urile sa se oftice ca nu pot fi sigure ca au legatura sigura si garantata cu tartorul sef

| Raresh777 explică (pentru RxTx):

Deci sa înțeleg ca dacă am un cont gsuite de la liceu, acela monitorizează lucrurile?

| Raresh777 explică (pentru RxTx):

Sau ma rog, avertismentul ala nu era acolo înainte, e normal sa fie acum acolo?

| RxTx a răspuns (pentru Raresh777):

Ai intrat pe por ache?

| Raresh777 explică (pentru RxTx):

Nu

| RxTx a răspuns (pentru Raresh777):

Sigur ca sa stie ce fac elevii
Nu e normal
Pai atunci pentru ce ar mai exista exmatriculari si note la purtare...
Tu daca ai fi director sau ministru nu ai vrea un istoric pe fiecare elev in parte ca sa ii stii vurnerabulitatile
Sa poti spune daca vrea sa se faca prinae de la paetidul x care nu iti place tie ca a intrat pe pagini deochiate interzise din liceu
Sau sa vezi cu ce gasti mafiote vorbeste
Nu e normal sa srii totul despre toti

| Raresh777 explică (pentru RxTx):

În schimb am un cont pe telefon de gsuite ( scoala ) care e activ

| Raresh777 explică (pentru RxTx):

Deci aia e de la contul scolii?

| Raresh777 explică (pentru RxTx):

Plus ca am și google classroom / zoom, și după cum știi astea sunt monitorizate ca să vadă cât stau fiecare elev la clasa în ora respectiva! Avertizarea deci poate sa fie din cauza asta?

| doctorandus a răspuns (pentru RxTx):

Ai scris la misto sau chiar e paranoia?