| KATANU a întrebat:

Care este treaba cu Champion League, am vazut sezonul trecut ca 4 echipe din Anglia au fost in competitie(Man United,Man City,Arsenal,Chealsea)de ce s-a intamplat asta? Eu stiam ca doar echipa care a castigat campionatul se duce in CL,celelalte inEuropa League, cum este cazul nostru Steaua -CL, ASTRA PETROLUL SI CFR in Europa League

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cate echipe merg si in ce competitie este in functie de coeficientul de tara.
Pentru detalii poti citi si aici:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Liga_Campionilor_2014-2015

suntserios
| suntserios a răspuns:

Fiecare campionat are un anume coneficient in competitiile europene, coeficient care ii permite sa trimita un anume numar de echipe in CL. Campionatele puternice gen Spania, Anglia, Italia au coeficiente mari si li se permit cate 3-4 echipe in CL.

Si Romania a avut 2 echipe la un moment dat