Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

A devenit falsitatea o caracteristica generala a oamenilor? stiu ca vor fi unii care zic "eu nu sunt fals, nu suport, nu ma caracterizeaza bla bla bla...". la un moment dat cu totii suntem falsi: la munca, la scoala, cu prietenii, pe oriunde ne invartim suntem nevoiti sa fim falsi cateodata. vi se pare un lucru corect? cum va face sa va simtiti? care este rationamentul vostru atunci cand sunteti nevoiti sa fiti falsi?
P.S. Nu va sfiiti, si eu sunt nevoita sa fiu falsa si nu o ascund. pe mine ma face sa ma simt vinovata, de cacao si mi-as dori foarte mult sa nu mai fiu nevoita sa falsez. rationamentul meu depinde de fiecare situatie: cateodata evit conflicte, alteori este pentru ca m-a invatat mama sa fiu draguta etc.

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

E o prelungire a inteligentei oamenilor, iar acestia dintotdeauna si-au folosit caracteristica ce-i deosebeste de animale, daca-mi permiti o expresie care nu se poate traduce in romana, "in mischevious ways".Sa-ti zic o chestie, intotdeauna cei ce spun ca urasc ipocrizia si falsitatea sunt cei mai susceptibili la aceasta, pentru ca tocmai ei sunt vioara intai la ipocrizie.Ne trebuie,maica, si din asta, ca daca n-am avea-o, numai ocheade belicoase s-ar arunca, doar pentru c-am fi prea sinceri si prea deschisi.Si,cum Pamantul e rotund, cel mai des la falsitate apeleaza exact oamenii ce in realitate n-au suficiente caracteristici ce sa-i faca atragatori, dpdv al caracterului.

33 răspunsuri:
| reihiuke a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca faceai ceva, nu mai dadeai raspunsul ala. Deja te contrazici singura si nici nu-ti dai seamahappy O seara faina

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru reihiuke):

Unde m-am contrazis? lumineaza-ma, te rog!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DnZ05):

Ce legătură are falsitatea cu indiferenţa?