| Caia a întrebat:

Viata este falsa? Daca da ce te face sa crezi asta?
Eu cred ca aceasta e scurta si falsa deoarece totul in jurul nostru este un orizont limitat.
Mancare falsa, prieteni falsi(daca exista prieteni adevarati, este 1 la un miliard) oameni falsi, natura falsa intamplari banale, circ fals, etc. Daca te adaptezi acestui univers fals si te limitezi la ce ti se cere de la el... poti traii o viata falsa, nu libera cum zic altii. Dar cu libertatea intram in alta discutie

10 răspunsuri:
| JeSa a răspuns:

Viaţa NU este falsă. E plină de raţionament.
Dumnezeu a oferit fiecărui om ceva superior, din Puterea Sa, numit "spirit" şi "suflet", care înseamnă nu numai "viaţă" şi "inteligenţă", ci mai mult decât ne putem imagina, asigurându-ne nu numai superioritate şi stăpânirea Terrei, ci şi "nemurirea ulterioară".
Aşa că, bucurăte de natura Domnului!happy

| Razvan a răspuns:

Universul e fals.Trist.Altul in care sa ne mutam nu avem. Oamenii clar nu putem sa ii schimbam, ar timp si energie irosita degeaba.Mancarea falsa o putem inlocui cu cea organica sau putem fi vegetarieni
Singurul lucru adevarat este natura.Nu contesta veridicitatea ei. E printre putinele care au ramas adevarate in esenta lor si nu in forma lor.De forma naturii au avut grija sa se ocupe oameniiwinking
Din pacate avem doua solutii:ori sa ne revoltam impotriva lumii, ori sa o acceptam asa cum ewinking
Daca aplici prima varianta in mod pasnic e bine desi o sa fii practic singura pentru ca oameni evita oameni neintelesi si suparati mereuhappy
Daca alegi a doua varianta pe care a ales-o majoritatea vei trai fericita pana la adanci batraneti.Adica pana in 2012hee hee

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Iar polemica despre prieteni falşi, oameni falşi şi celelalte...

Nu, viaţa nu este falsă. Nu ştiu care parte o vezi tu, cum îţi funcţionează filtrul tău personal, dar eu pur şi simplu nu o văd falsă. Totdeuna există ceva de învăţat, cineva de întâlnit şi un loc de vizitat. Trebuie doar să priveşti unde/ce/când trebuie... happy
Ştii, de fapt este simplu. Puţină introspecţie face minunihappy

| anad a răspuns:

Viata este viata cu bune si rele pe care le facem sau le intelegem noi asa.Este falsa sau adevarata in opinia fiecaruia in functie de perceptia lui si de asteptarile pe care le are.

| daddy a răspuns:

Viata nu este falsa, este reala asta inseamna ca nu este numai lapte si miere de aceea nu poti sa sortezi numai binele trebuie sa existe si raul plus ca o viata chiar perfecta 100% ar fi chiar prea siropoasa
si libertatea cel putin de gandire, exista si te asteapta sa o folosesti asa ca nu mai bate campii
si sa iti mai spun inca ceva :
noi avem nevoie de univers dar universul nu are nevoie de noi.
cand spui "ce ti se cere de la el" la ce te referi mai exact?

| BeT a răspuns:

Ai dreptate:Atita timp cit nu sti pentru ce traiesti Viata este un fals.Multi zic ca EII stiu pentru ce traiesc, dar si acesta este un fals. Te-ai nascut si intr-o zi mori, atunci pentru ce mai traiesti daca nu vei mai simti nimic la urma?!? Totul este o iluzie de scurta durata chiar daca vei trai 100 de ani!

| Ianna33 a răspuns:

Hai ca deja o dai in Bacoviastraight face Viata e asa cum ti-o faci tu.

| buburuzAndreea a răspuns:

Suntem cu totii subiectivi atunci cand vine vorba de viata noastra. Nu putem sa o privim detasat pentru a vedea lucrurile clar. Asa ca totul e o iluzie, din punctul asta de vedere. Nu e ceva rau, totusi. Daca noi avem impresia ca viata noastra e frumoasa, fie ca ne mintim sau nu, ea va fi asa. Daca insa nu facem altceva decat sa ne plangem de mila toata ziua si sa incercam sa gasim aspecte negative, atunci noi avem de pierdut.

Nu iti garanteaza nimeni ca in viata ti se vor intampla numai lucruri bune, ca nu-i vei pierde niciodata pe oamenii pe care ii iubesti sau ca nu vei intalni nedreptati. Totul e sa inveti sa pacalesti destinul si sa modelezi iluzia ta, in asa fel incat sa poti merge mai departe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este ipocrita. Daca r fi realista si sincera, ne-ar indruma asa cum trebuie, cum se cuvine. Ea umbla cu ocolisuri, testand tenacitatea fiecaruia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

IsSa.eu nu sunt fals deloc.sunt un bun prieten.sunt sincer.nu-mi insel sotia, si-mi asum mereu greselile.asta ma facce sa ma simt deosebit de restul lumii si liber, liber nefiind constrans de nevoia de a minti. nu stiu daca poate cineva sa-mi reproseze ceva, in afara de greselile pe care le facem zilnic toti, si banale.