| anonim_4396 a întrebat:

Azi ma simt culta, de aceea postez la "Stiinta si Filosofie".
http://www.TPU.ro/......insultati/ Intrebarea asta m-a pus pe ganduri. Voi ce parere aveti despre -inteligentul- subiect adus in discutie de @JustinBieberFanForever (lasand la o parte username-ul)?

Răspuns Câştigător
| georgesur a răspuns:

Nu-l considera injositor,ci doar nefolositor! La orice intrebare, in exterior,legata de etnie, ei raspund cu "romana", iar aceasta afirmatie se leaga cu "rrom" din pasaport.De aici,pentru cei ce nu cunosc bine subtilitatile, roman=rrom=rrom.
Daca le-ar propune o autoritate europeana sa-si ia denumirea de "frranc",nu ar mai gasi-o insultatoare,ba chiar si-ar aminti brusc ca undeva/cindva in indepartata Indie asa li se spunea.
Noi stim,altii nu, ca "punctele lor forte" sunt: siretenia,"flexibilitatea"principiilor, abilitatea in disimulare, solidaritatea.

9 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Si care sunt gandurile pe care te-a pus!? Dincolo de "inteligentul subiect " am impresia că vrei dezbaterea sa continuie.

| bamse a răspuns:

Tiganii sunt folositi special ca sa denigreze intregul popor roman. Asta dupa ce observatiile au aratat o tendinta a poporului roman spre o autocritica exagerata. Deci noi ne asumam si rusinea tiganilor si ne facem singuri reclama negativa, ne vindem! Un parinte calugar roman, Arsenie Boca, zicea asa: Cand oamenii nu se intorc la Dumnezeu prin glasul preotilor, le da Dumnezeu o conducere ostila care sa-i pedepseasca ( comunismul ) si daca nici cu bataia nu inteleg le da Dumnezeu anarhie ( situatia de azi a Romaniei ). Ceea ce e sigur este ca azi este anarhie deci nu are rost sa ne mai mire nimica. Deasemenea in Romania s-au inregistrat 1 milion de avorturi pe an din anii '90 incoace. Inseamna ca multi romani care puteau fi de calitate nu au avut sansa sa se manifeste. Singura iesire din criza tocmai asta este. Sa facem copii si sa-i educam corect. Deci situatia sta cam asa: Niste criminali ( cei care omoara copiii nevinovati ) tipa indignati de nedreptatile pe care le fac hotii si curvele care ii conduc. Din pacate, tiganii fata de noi romanii au un singur avantaj moral: nu fac avorturi. Sunt hoti, curve, nenorociti, dar nu omoara copii. E drept ca ii fac pentru alocatie, dar totusi nu fac avorturi. Credeti-ma ca in randul criminalilor ma numar si eu. Chiar va recomand una din lucrarile lui Arsenie Boca intitulata : " Tinerii, familia si copiii nascuti in lanturi". Eu si sotia dupa ce am citit-o, am decis sa facem copii, si acum asteptam pe primul.

| bamse a răspuns:

E la fel ca si in cazul cuvantului patriot. Dupa ce l-au folosit excesiv comunistii, a ajuns sa creeze repulsie generatiei noastre care am venit dupa ei. La fel cuvantul rrom. Datorita faptelor acestei etnii, in majoritatea ei compusa din hoti, cuvantul care denumeste aceasta etnie a devenit peiorativ. Deci pur si simplu vor sa-l schimbe cu o denumire, si nu oricare, ci una apropiata de a romanilor, pentru ca sa fie confuzia garantata. In conditiile in care, unii americani nu stiu ca Europa e un continent si nu o tara, va dati seama ca lumea americana si europeana nu va face diferenta intre rromi si romani. Asta este scopul. Daca vrem sa fim incisivi pana la capat, nici macar cuvantul rrom nu le apartine. Ei provin din zona Indiei, de unde si asemanarile fizice cu indienii. Si pe unde a ajuns acest trib de nomazi, si-au insusit denumiri locale ( tzingaro, gytanes, etc )

| Dmesss a răspuns:

E rrom!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si maine daca te simti inculta cum procedezi? trebuia sa pastrezi intrebarea asta copiata pentru momentele mai putin creative, cand esti cult si inspirat gasesti tu ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ati auzit fratilor? Azi se simte culta.E clar; Dubla personalitate. Floatila da-i si ei citeva lincuri despre bolnavii cu personalitati multiple.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi-am spus parerea in raspunsul la intrebare.despre el? il inteleg dar nu-l aprob.este tanar si nu-si cunoaste istoria.asta daca este rrom. daca nu e rrom, ce sa spun? se dezbate subiectul la nivele superioare.dar in armata, unul s-a suparat fiindca un camarad i-a spus ca e rrom.capitanul l-a intrebat; ti-a spus tigane? nu.a spus ca sant rrom.ce ai scris pe buletin? la nationalitate? rrom.pai nu te-a jignit.a facut o afirmatie.o referire. daca spunea bai tigane...era altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uite deja, mi-a fost cenzurat modul de exprimare.de ce? am jignit pe cineva? daca am scris rrom prefer sa ramana asa.pot si ei sa-mi spuna ca sant soldovean.ca nu ma supar.

| Angiutssa a răspuns:

Nu am nevoie de dezbateri pe viata si pe moarte,un singur lucru m-a nelamurit,pasajul "vor sa le dea numele de,, tzigani,,, rromilor".Nu vreau sa evidentiez nicio trasatura negativa a tiganilor, pur si simplu nu am inteles ce e in neregula cu termenul "tiigan".De ce unii il considera injositor?