| anonim_4396 a întrebat:

Bunaaa TPU.
Am și eu o întrebare, va rog să mă ajutați.
Sunt pasionată de chimie si de ceva timp ma întreb.
Dacă apa are formula H2O adică e formata din 2 atomul de H si unul de O, atât H cât și O fiind gaze, cum este apa lichidă?
Dau coroană, mersi.

Răspuns Câştigător
2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

In molecula atomul de oxigen are un caracter putin mai pozitiv iar atomii de hidrogen puti mai negativ, putand astfel atomii de hidrogen sa-i atraga pe cei de oxigen din celelalte molecule si tot asa; cum legatura nu este una fizica, apa este influentata de gravitatie, nu ia forma proprie decat in cazul suprafetei de tensiune, deci curge in functie de campul gravitational. De asta cele doua gaze combinate formeaza de exemplu vapori in atmosfera, se strang din cauza fenomenului mentionat mai sus si cad drept picaturi.

| sunt0anonima a răspuns:

Wow, abia acum am văzut câte greșeli am în întrebare
!* atomi* dau*