| Kosuchin a întrebat:

Cand auziti cuvantul "aTeu", la ce va duce gandul? Cum va imaginati o persoana aTee? Nu-mi dati definitii din Dex. Vreau doar parerea sincera.

38 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

SoulHealer a răspuns:
"Ateu, un ateu pentru mine este o persoana care îsi trăieşte viaţa pe baza ştiinţei"
Explica-mi te rog, de ce atunci cind te imbolnavesti si mergi la medic acesta iti prescrie medicamente si te invita peste 3 zile sa vada ce si cum, te duci peste 3 zile iti prescrie alte medicamente si te invita peste alte 3 zile sa vada ce si cum, te duci peste 3 zile si iti prescrie alte medicamente si te invita peste alte 3 zile sa vada cum evolueaza boala, dar bolnavul nu se mai prezinta la medic pe motive de deces, nu exista atei, sunt mult mai credinciosi decit credinciosii, deoarece cred in ceea ce fac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu ca pare ciudat dar nu exista atei.
"Fiindcă ce se poate cunoaşte despre Dumnezeu le este descoperit în ei, căci le-a fost arătat de Dumnezeu.În adevăr, însuşirile nevăzute ale Lui, puterea Lui veşnică şi dumnezeirea Lui se văd lămurit, de la facerea lumii, când te uiţi cu băgare de seamă la ele în lucrurile făcute de El. Aşa că nu se pot dezvinovăţi;"Cand ma gandesc la "ateu" vad o persoana singura, nefericita care nu isi gaseste echilibru.Bafta

| KatAcestUtilizatorNuMaiEPeTPUxD a răspuns:

Ateu si nu aTeu sau aTee cum spui tu este o persoana care nu crede in D-zeu sau Diavol si parerea mea sincera despre atei nu este niciuna pentru ca nu-mi pasa

| SoulHealer a răspuns:

Ateu, un ateu pentru mine este o persoana care îsi trăieşte viaţa pe baza ştiinţei negând existenţa lui Dumnezeu sau a oricărei divinităţi.
Majoritatea ateilor susţin replica: Nu cred până nu văd!

| butterfly0165 a răspuns:

Sincer,nici nu stiu ce inseamna...

| 00Openminded00 a răspuns:

Nu am nici o parere... Pur si simplu nu ma cred in stare sa judec pe cineva. Singurul lucru pe care il stiu este ca nu cred in Dumnezeu.Este treaba lor proprie si personala. Au dreptul sa isi aleaga singuri religia lor...

Stiu ca nu e un raspun exact la intrebarea ta dar mi-am spus parerea...

| andy_3120 a răspuns:

un om fara D-zeu

| Mitzuku a răspuns:

Ateu este unul care zice ca nu exista D-zeu