| RAY a întrebat:

Care e diferenta intre lene vs rabdare?

11 răspunsuri:
| Swae a răspuns:

Rabdarea e atunci cand vrei ceva, astepti un rezultat.
Lenea e atunci cand ai luat o pauza, nu lucrezi, nu astepti nimic.

| RAY explică (pentru Swae):

Pardon intre lasator si rabdare care e diferenta, un exemplu
de maine incep dieta, maine de maine incep dieta si tot asa sau

| Swae a răspuns (pentru RAY):

Rabdatorul tot face ceva. Lasatorul e neserios, isi propune dar nu face. Pe rabdator te poti baza mai mult, rabdatorul isi asuma si asteapta ceva, e mai practic.

| RAY explică (pentru Swae):

Cat asteapta rabtatorul?

| Mosotti a răspuns:

Delasatorul are lipsa motivatia, ca motivatia da ambitia, vointa, dorinta, moblizarea, taraganeaza ca de fapt nu isi doreste ca lumea acel lucru, si amana un efort cam inutil de fapt. Rabdarea e este altceva, nu este opusul delasarii. Rabdarea este capacitatea de a astepta un rezultat chiar daca nu ai rezultate imediate de la activitatea respectiva, dar si asta tot din motivatie vine, preferi sa nu simti satisfactia repede, ca vei simti una mai mare dupa, fara motivatie nu ai de ce sa ai rabdare, ca si asta este un efort, si anume sa faci ceva timp mai indelungat fara satisfactie mai rapida.

| TristanTzara a răspuns:

Sursa lenii e lipsa dorinței de a acționa. Sursa răbdării e realizarea că a acționa acum ar fi suboptim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

De maine incepi dieta pe dracu laughing)
Man., Si eu am probleme cantarul incepe sa dea u virgula si culmea e ca nu mananc mai nimic happy
A nu manca este super-usor., a face sport da e greu., lene etc
Si eu zic de ceva timp ca ma apuc de alergat. dar tot p#la laughing
Man exemplu ieri am mancat 300 grame de toba., 300 grame de conserva de rosii., ceva sfecla 2 cornuri cu ciocolata, 100 grame de paine o cana de vin si vreo 4 cafele si 1 litru de apa/suc fara zahar. Si cantarul parca nu tine cu mine.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Dietele duc spre ingrasare apoi,eu fac restrictie de alimente rele, limitare porti, nr calori, practic schimb stilul alimentar ca trebuie, am putut 4 luni fara dulciuri desi se poate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Ai putea sa ai dieta ce ti-am scris mai sus? + Aia nu e cura de slabire., ci ce mananc in Mod Normal Intr-o zi. Daca trebuie pot si mai putin linistit.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Treci de 3000 de cal, esti la ingrasat, repet dieta nu e solutia si un nou stil alimentar, rata metabolica scade pe masura ce slabim, iei un obez il slabesti ala va simti foamete puternica timp de 2 ani va consuma mult mai putin ca x care are greutatea aia fara sa slabesca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

3000 de cal? 2 cornuri cu ciocolata fac undeva la 800cal.,+ 300 grame de toba tot 800 cal =1600 calorii rosiile, sfecla, ceapa etc caloric sunt nesemnificative Deci categori sub 2000 calorii
Iar miscare fac in timpul saptamanii : 1 ceas de mers pe jos zilnic., si inca 8 ore de stat/umblat in picioare cu ceva activitate. Ok nu m-am ingrasat asa., insa stiu ca acum ~4 ani aveam cu 5kg mai putin. Si as dori sa slabesc un pic cam pana in 5kg (mai mult de 5kg nici nu as vrea sa slabesc)
Ce spui tu., este normal La mine nu se pune problema de mancare., nu sunt "infometat", de multe ori mananc ca stiu ca e nevoie ca am avut activitate nu ca mi-ar fi foame in special. Ok., chiar asa langa cafeluta mi-am facut un obicei de a consuma cate un croisant., sau asa un croisant(85g) la 2 cafelute
In schimb am obiceiul prost de a manca inainte de culcare. Pracitc mananc 1/zi inainte de somn