| anonim_4396 a întrebat:

Cat de mare e universul? Priviti acest video.
https://www.youtube.com/watch?v=BGxRWCmwSDE

Suntem atat de "mici" ca nici macar nu ne-ai vedea nici nu ai zice ca existam macr, dar totusi problemele noastra par mai mare ca tot universul. Putin "indimidant" acest video, atat de mare e universul, atatea chestii care nu le stim.De fapt, noi nu stim prea mare chestie despre planeta noastra. Daca toate marile, ma refer la toata apa de pe planeta ca un intreg 100%, noi nu am explorat nici macar 10 % din ele, va dati seama cate mai sunt de descoperit. Ce sa mai zic de univers, nu stim nici a miliarda parte ( daca exista asa vorba :)) ) din el. Cand ma gandesc cu cati idioti am vorbit pana acum care cred ca suntem singuri in univers, vai de capul meu. Practic e nelimitat universul, e imposibil sa numai fie cel putin, CEL PUTIN o planeta ca Pamantul, in ditamai spatiul.

44 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sau alt videoclip.
https://www.youtube.com/watch?v=_IVqMXPFYwI
e mai "frumos" dar prefer primul ca iti da si anii lumina

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

un comentariu care mi-a placut
"it seems that people are confusing the immense awe that they feel when looking at this and tangling it in with the doctrines of their beliefs. This undeniably shows that humans are not the reason for the existence of space and time, we are a byproduct of that existence as we are clearly, truly- minute. If the moon vanished from earth at this moment it'd be tidal chaos for us. But the universe would not have noticed a thing. And when the dinosaurs went extinct, the universe shed not a single tear. And when we are erased, it would never have known we came." mai ales ultima parte, foarte adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

''noi nu am explorat nici macar 10 % din ele'' - Pai da. Scufunda-te tu in Pacific pana la fundul oceanului. Crezi ca rezisti la presiunea aia? Te-ai face cat o furnica.

'' a miliarda parte ( daca exista asa vorba laughing ) '' - exista

''Cat de mare e universul?''- Nu stiu, nu l-am masurat. Dar nici nu cred ca a aparut din nimic cum sustine teoria Bing-Bangului

| Doub a răspuns:

Ca sa vezi cu cata perfectiune l-a creat Dumnezeu. Sau stai! A aparut dintr-o explozie? thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Chiar nu am chef de chestii religioase, va rog. asa vad ca nu posteaza nici naiba, daca puneam un video cu pitipoance care dau din fund (mai ales manea laughing ), deja erau vreo 20 de postari pana acum. bine ca pentru mine conteaza calitatea si nu cantitatea laughing

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai putea sa faci un experiment.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Nu trebuie. sunt baiat, deci stiu mintea altora care din pacate la mai multi sta in "celalalt cap".

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

I don't want to seelaughing)

| Inferno a răspuns:

Oamenii nu isi pot imagina cat de mare este Soarele, dimensiunea sa este atat de mare incat depaseste capacitatea de reprezentare a mintii umane.
Sigur,poti desena pe hartie un punct,care se vrea a fi Pamantul, si un cerc, ce se doreste a fi Soarele. Imaginea asta o poti cuprinde cu mintea, insa tot nu poti cuprinde cu mintea ce inseaman ca tot Pamantul sa fie un punct. Cu alte cuvinte, aceste reprezentari nu rezolva problema ci doar o modifica.

Eu acum ridica problema: Daca mitnea e facuta KO, numai cand incearca sa-si imagineze Soarele, ce efect mai poate avea imaginarea intregului Univers asupra sa?
Niciun efect.
Pai atunci? Cand vrem sa aratam cat de mici suntem e suficient sa folosim Soarele ca reper, nu sistemul solar, nu galaxia, nu universul sau multiversul.

| Inferno a răspuns (pentru Doub):

Perfectiune in inutilitate e sinonimul imperfectiunii.

| Doub a răspuns (pentru Inferno):

Uau, mare filozof esti.winking

| Inferno a răspuns (pentru Doub):

Am mai spus-o: Nu are nici-un sens sa te inhami la caruta pe care nu o poti trage.
Asa ca daca stii ca esti incapabil sa intelegi o problema, cel mai logic este sa nu te hazardezi sa emiti teorii asupra ei.

Ce sens are ca, de exemplu, campul electromagnetic al lui Saturn sa fie suficient de puternic incat vanturile solare sa nu ajugna la suprafata sa? E o inutilitate. Sau multe alte cazuri in care legile fizicii functioneaza, insa asta nu ne afecteaza in nici-un fel.

E ca si cand eu m-as apuca sa inventez un aparat ce iti numara firele de nisip dintr-o galeata. O inutilitate. Degeaba imi spune el exact cate fire de nisip sunt daca nimanui nu ii foloseste asta.

| T0T a răspuns:

Einstein presupunea ca universul este infinit, si tin sa il cred.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Teoria big bang-ului n-are sens si nicio logica, cea mai mare tampenie posibila pe care am auzit-o vreodata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabilitatea ca undeva in univers sa existe o planeta exact ca a noastra sau macar asemanatoare, este foarte mare.
Vorbesti de posibilitati, asa ca nu e tocmai corect sa-l faci idiot pe unul care nu crede in existenta unor entitati extratereste.Asta ar insemna ca tu ai certitudini, iar el vorbeste prostii.Deocamdata suntem singuri si asteptam proba contrarie.Da pana atunci dati-va in cap pe tema asta, e frumos.

| Darkmagic a răspuns:

Si intrebarea e?
"Cat de mare e universul?"?

Trecand peste erorile din link, (erori pe care le intalnesti in zeci de astfel de "documentare" de care geme internetul)..."calatoria" din link se termina in minutul 4:58, si se opreste la 10 miliarde de ani-lumina. ("Finally, after 10 billion years..."

Tot internetul, spune insa ca universul are o vechime de 13.7, 13,8 miliarde de ani. :D
Eu spun ca este chiar mai mare de 13.8 miliarde ani-lumina (daca folosim modalitatea de masurare prin calatoria cu viteza luminii, general acceptata de toate link-urile lui peste), si asta pentru ca universul s-a dilatat MULT timp, FARA LUMINA).
Deci intrebarea e? :)

P.S. Am mai vazut o chestiune...

GreyN a răspuns:
"Einstein presupunea ca universul este infinit, si tin sa il cred".

"Einstein a presupus..." gresit.
Cum dracului E INFINIT... ceva ce INCA CRESTE? :D

O suta de raspunsuri am dat cu privire la faptul ca "infinitul" NU exista...

http://www.tpu.ro/go-to-answer/13522384/

Nu mai luati "de bune" toate tampeniile culese de pe internet...
O ora de fizica la o universitate buna, nu se compara nici cu TOATE "link-urile" si "documentarele" lui peste aruncate pe internet.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Totusi, e ciudat sa iti imaginezi universul ca un bol pentru pesti. la un moment dai cu nasul de un "zid". nu zic ca "infinit" e mai putin ciudat

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu dai de niciun "zid". :))
Nu poti ajunge la o "limita" a universului, si nici la vreun "zid" care sa marcheze o limita si un "afara".
Ca sa-ti imaginezi universul ca pe "un bol" sau orice vrei tu, trebuie sa-l "vezi" de undeva "DE AFARA"...iar "afara din univers" NU EXISTA.

Deasemenea, observ ca nu ai deschis link-ul din primul meu raspuns.
Gaseai acolo alte legaturi, prima dintre ele, asta:
http://www.tpu.ro/go-to-answer/13252715/
explica printre altele si de ce nu exista un "afara" din univers...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Vad ca nu ai inteles "exemplul". nu ma refeream ca mai exista ceva "in afara" universului. voiam sa dau un fel de forma universului, un fel de "sfarsit", ipotetic vorbind.

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

"Forme" s-au dat in teorie.
Exista 3:
- "univers plat"
- "univers sferic"
- "univers deschis" (o forma de...sa) happy

"Sfarsitul" (sub forma de "limita") insa NU o sa se poata vedea niciodata, din motivul pe care l-am pus in primul raspuns, si din cauza felului in care "se vede" universul, cu ajutorul luminii.

Edit:

Incearca un exercitiu simplu de imaginatie.

Vezi un oras, doar prin prisma luminilor aprinse in el.
(LA FEL "vedem" noi universul)

Zonele in care luminile sunt stinse, NU SE VAD...dar orasul este SI acolo. happy
Poti sa-i dai o "forma" si o "limita"?
Evident, NU. happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Presupunand ca universul nu este infinit, ar insemna ca a avut un inceput.
Intrebarile sunt:
Cum a inceput, de ce a inceput, si din ce a inceput?
De ce este universul atat de perfect? thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uita-te si tu cate raspunsuri ai acum :O
Ai 22, minus ale tale 2 la inceput-20.Plus al meu acum 21. Acum esti multumit?

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

NeuronOverheated:
Intrebarile sunt:
1.Cum a inceput, 2. de ce a inceput, si 3. din ce a inceput?
4. De ce este universul atat de perfect?

1. Printr-o explozie. (pentru ca universul se mareste si se raceste, chiar si logica, fara multa fizica, te trimite spre un inceput dens si fierbinte)
2. NU se stie. (nu doresc sa aduc in discutie un raspuns ce ar tine NUMAI de Religie).
3. Dintr-un punct aflat "in nicaieri". (dat fiind ca "spatiul" nu exista inainte de explozie).
4. "Perfectul" acela este explicat de doar...6 numere.
N, Epsilon, Omega, Lambda, Q si D.
Toate au un rol foarte bine definit si daca doar unul dintre ele ar fi fost altfel, de o alta valoare, universul nu ar exista asa cum este acum.
(nu-mi cere sa-ti explic aceste numere, ca nu mi-ar ajunge o suta de pagini!)
Mai puneti si voi mana PE CARTE, nu pe...net, ce naiba!

Vrei sa inveti fizica...de pe internet, cu link-uri, wiki, softped. si "documentare"?
Ti-o asumi... rolling on the floor
Daca ai vazut "documentarul" din primul link...amaratul ala nu stie sa scrie corect "midnight" sau "Jupiter"...
Deci...
Folositi in continuare internetul...ca sa invatati! laughing
Ce naiba va trebuie voua facultati... big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Da sigur, nici nu ma asteptam la alt raspust, o explozie de nimic in nicaieri.
Daca tu gasesti logica in ceea ce spui, inseamna ca te-au indoctrinat bine.

"Mai puneti si voi mana PE CARTE, nu pe...net, ce naiba!"

Pai tocmai pe internet sunt cele mai multe tampenii, cu tot felul de teorii din carti, si cu tot felul de "oameni de stiinta".

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Nu stiu DE CE m-ai mai intrebat.
Crezi ce vrei in cazul asta, dar la mine sa nu mai vii cu "Intrebarile sunt:"... laughing
Si asa, am raspuns PREA MULT si PREA CORECT, pentru unii care "premiaza" intrebari de genul "Cum se cheama prajitura?"
Invatati si voi despre originea universului...din "documentare" si gata, ce va mai incurcati? laughing

Culmea tupeului e ca la "Religie" sunteti TOTI cu "Stiinta" si-n culcare si-n sculare, dar aici faceti pe nebunii cand va arat Stiinta... rolling on the floor
Succes. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

"pentru unii care "premiaza" intrebari de genul "Cum se cheama prajitura?"" ciudata fiinta omeneasca esti.

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

"Ciudat"? laughing
Poate, Endoryus.
Mai sunt insa si destul de realist...
Intrebarile si raspunsurile de la acest capitol sunt citite DE ZECI de useri fara multa carte, care pot lua drept "BUNE" "raspunsuri" de genul:
"Depress a răspuns (pentru neuronOverheated):
Sunt de acord cu tine". big grin
rolling on the floor
Dar stai linistit, asa cum nu mai bag in seama intrebari ale userilor de tipul: Sabin89, FullofBeans, etc, la fel voi proceda si in cazul intrebarilor tale.
Cand mai ai astfel de teme de discutie...sa le discuti "stiintific" in felul:

"Endoryus explică (pentru Doub):
Chiar nu am chef de chestii religioase, va rog. asa vad ca nu posteaza nici naiba, daca puneam un video cu pitipoance care dau din fund (mai ales manea laughing ), deja erau vreo 20 de postari pana acum. bine ca pentru mine conteaza calitatea si nu cantitatea laughing"
______________________
Si asa te plangeai ca nu primesti raspunsuri serioase...
De azi inainte...O SA PRIMESTI! laughing
Daca ale mele nu-ti plac... big grin

SI asa m-am intrebuintat DESTUL, pentru un..."neuron" care nu intelege ca daca "universul se MARESTE si se RACESTE, CONDITIA sine qva non este ca inceputul sa fi fost DENS si FIERBINTE!, deci...BANG!" - EXPLOZIEE bre!
La asa ceva nici nu e nevoie de fizica, e necesar doar UN MINIM de bun-simt.
Bafta mai departe! laughing

| Sean a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma faci sa rad, du-te afirma asta cu tupeu, sa poata stiinta veni cu alta teorie ca tu crezi ca nu ii logic si nu are sens, dar vin-o si cu demonstratia necesara pentru a afirma ceea ce ai zis sau macar impartaseste cu noi de ce crezi ca ii o tampenie.

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Darkmagic):

Te-am mai rugat să ignori astfel de utilizatori. :(
Ţi-a plăcut ce s-a întâmplat aici? :(
Mai citeşte o dată răspunsurile, să-ţi fie învaţătură de minte şi lasă-i în "discuţiile" lor!
http://www.tpu.ro/go-to-answer/13743237/