| anonim_4396 a întrebat:

Cat de mare e universul? Priviti acest video.
https://www.youtube.com/watch?v=BGxRWCmwSDE

Suntem atat de "mici" ca nici macar nu ne-ai vedea nici nu ai zice ca existam macr, dar totusi problemele noastra par mai mare ca tot universul. Putin "indimidant" acest video, atat de mare e universul, atatea chestii care nu le stim.De fapt, noi nu stim prea mare chestie despre planeta noastra. Daca toate marile, ma refer la toata apa de pe planeta ca un intreg 100%, noi nu am explorat nici macar 10 % din ele, va dati seama cate mai sunt de descoperit. Ce sa mai zic de univers, nu stim nici a miliarda parte ( daca exista asa vorba :)) ) din el. Cand ma gandesc cu cati idioti am vorbit pana acum care cred ca suntem singuri in univers, vai de capul meu. Practic e nelimitat universul, e imposibil sa numai fie cel putin, CEL PUTIN o planeta ca Pamantul, in ditamai spatiul.

44 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Oamenii nu isi pot imagina cat de mare este Soarele, dimensiunea sa este atat de mare incat depaseste capacitatea de reprezentare a mintii umane.
Sigur,poti desena pe hartie un punct,care se vrea a fi Pamantul, si un cerc, ce se doreste a fi Soarele. Imaginea asta o poti cuprinde cu mintea, insa tot nu poti cuprinde cu mintea ce inseaman ca tot Pamantul sa fie un punct. Cu alte cuvinte, aceste reprezentari nu rezolva problema ci doar o modifica.

Eu acum ridica problema: Daca mitnea e facuta KO, numai cand incearca sa-si imagineze Soarele, ce efect mai poate avea imaginarea intregului Univers asupra sa?
Niciun efect.
Pai atunci? Cand vrem sa aratam cat de mici suntem e suficient sa folosim Soarele ca reper, nu sistemul solar, nu galaxia, nu universul sau multiversul.

| Inferno a răspuns:

Numai "inteligenti" pe aici.

"Eu spun ca este chiar mai mare de 13.8 miliarde ani-lumina (daca folosim modalitatea de masurare prin calatoria cu viteza luminii, general acceptata de toate link-urile lui peste), si asta pentru ca universul s-a dilatat MULT timp, FARA LUMINA)."
Ai uitat sa mentionezi ca asta nu doar parerea ta, ci un fapt stiintific, acela ca DOAR Universul observabil are dimensiunile respective.

Oricum, stiam asta deja, asa cum stiam absolut tot ce au scris, asa cum sunt convins ca aproape toti utilizatorii de aici o stiau si ei. Si nu din gura unui profesor Universitar ci de pe frivolul Discovery.

SI cu toate ca informatiile pe care le prezinti nu sunt nici macar la nivelul Descopera.ro,atat de banale si arhicunoscute sunt, cu toate acestea faci pe arogantul aici, o aroganta complet nejustificata.

"1. Printr-o explozie. (pentru ca universul se mareste si se raceste, chiar si logica, fara multa fizica, te trimite spre un inceput dens si fierbinte)"
Geniala exprimarea, geniala ideea. Mama, serios?
Cred ca si un aurolac de pe strada a auzit de asta. Eu iti garantez ca daca intrebi unui iti va spune de acea "explozie", care desigur ca nu e o "explozie". E o explozie doar pe siteurile si canalurile de popularizare a stiintei dupa care spui ca nu te iei.

| T0T a răspuns (pentru Inferno):

Tu esti un "geniu" neinteles, incompatibil cu aceasta societate...Esti un "geniu" printre "idioti". Ti-am spus mult mai multe inainte dar raspunsurile mi-au fost sterse. Dar o sa iti reiau cu alta ocazie probabil, deoarece nu imi place sa insist cu anumite lucruri care nu le convin unora. Dar o sa reiau un sfat. Incearca sa te debarasezi de idioteniile astea, pentru ca facand ce faci si zicand ce zici nu dai dovada de ceea ce vrei sa pari ca dai. Poti sa nu imi iei in considerare sfatul, si nu il vei lua daca nu ai acea "inteligenta" de care vrei sa dai dovada. Peace.

| Inferno a răspuns (pentru T0T):

Nu,sunt doar un om cu o cultura decenta printre analfabeti si inculti. Daca afirmatiile cu caracter stiintific pe care le-am facut nu ar fi fost consdierate "adevar universal" in mediile academice, nu as fi avut curajul sa apar aici si sa spun :"Bai, esti un prost ca ma contrazici, ca orice profesor universitar stie asta." Insa stiu valoarea pe care o au in randurile cercetatorilor si, ce crezi? E mai probabil ca tu sa fii cel ce greseste.

Daca ar fi sa definesc prostia,atunci as face-o printr-un exemplu:

Prostia e atunci cand sute de oameni si-au batut capul sute de ani pentru a ajunge la o concluzie cat mai corecta asupra a ceva, iar un oarecare individ care nu cunoaste lumea nici de 20 de ani,fara pic de cunostinte in domeniul respectiv,apare si da o flegma peste toate, spunand ca e o prostie.

| T0T a răspuns:

Einstein presupunea ca universul este infinit, si tin sa il cred.

| Doub a răspuns:

Ca sa vezi cu cata perfectiune l-a creat Dumnezeu. Sau stai! A aparut dintr-o explozie? thinking

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Chiar nu am chef de chestii religioase, va rog. asa vad ca nu posteaza nici naiba, daca puneam un video cu pitipoance care dau din fund (mai ales manea laughing ), deja erau vreo 20 de postari pana acum. bine ca pentru mine conteaza calitatea si nu cantitatea laughing

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai putea sa faci un experiment.winking

| anonim_4396 explică (pentru Doub):

Nu trebuie. sunt baiat, deci stiu mintea altora care din pacate la mai multi sta in "celalalt cap".

| Doub a răspuns (pentru anonim_4396):

I don't want to seelaughing)

| Inferno a răspuns (pentru Doub):

Perfectiune in inutilitate e sinonimul imperfectiunii.

| Doub a răspuns (pentru Inferno):

Uau, mare filozof esti.winking

| Inferno a răspuns (pentru Doub):

Am mai spus-o: Nu are nici-un sens sa te inhami la caruta pe care nu o poti trage.
Asa ca daca stii ca esti incapabil sa intelegi o problema, cel mai logic este sa nu te hazardezi sa emiti teorii asupra ei.

Ce sens are ca, de exemplu, campul electromagnetic al lui Saturn sa fie suficient de puternic incat vanturile solare sa nu ajugna la suprafata sa? E o inutilitate. Sau multe alte cazuri in care legile fizicii functioneaza, insa asta nu ne afecteaza in nici-un fel.

E ca si cand eu m-as apuca sa inventez un aparat ce iti numara firele de nisip dintr-o galeata. O inutilitate. Degeaba imi spune el exact cate fire de nisip sunt daca nimanui nu ii foloseste asta.

| Darkmagic a răspuns:

Si intrebarea e?
"Cat de mare e universul?"?

Trecand peste erorile din link, (erori pe care le intalnesti in zeci de astfel de "documentare" de care geme internetul)..."calatoria" din link se termina in minutul 4:58, si se opreste la 10 miliarde de ani-lumina. ("Finally, after 10 billion years..."

Tot internetul, spune insa ca universul are o vechime de 13.7, 13,8 miliarde de ani. :D
Eu spun ca este chiar mai mare de 13.8 miliarde ani-lumina (daca folosim modalitatea de masurare prin calatoria cu viteza luminii, general acceptata de toate link-urile lui peste), si asta pentru ca universul s-a dilatat MULT timp, FARA LUMINA).
Deci intrebarea e? :)

P.S. Am mai vazut o chestiune...

GreyN a răspuns:
"Einstein presupunea ca universul este infinit, si tin sa il cred".

"Einstein a presupus..." gresit.
Cum dracului E INFINIT... ceva ce INCA CRESTE? :D

O suta de raspunsuri am dat cu privire la faptul ca "infinitul" NU exista...

http://www.tpu.ro/go-to-answer/13522384/

Nu mai luati "de bune" toate tampeniile culese de pe internet...
O ora de fizica la o universitate buna, nu se compara nici cu TOATE "link-urile" si "documentarele" lui peste aruncate pe internet.

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Totusi, e ciudat sa iti imaginezi universul ca un bol pentru pesti. la un moment dai cu nasul de un "zid". nu zic ca "infinit" e mai putin ciudat

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu dai de niciun "zid". :))
Nu poti ajunge la o "limita" a universului, si nici la vreun "zid" care sa marcheze o limita si un "afara".
Ca sa-ti imaginezi universul ca pe "un bol" sau orice vrei tu, trebuie sa-l "vezi" de undeva "DE AFARA"...iar "afara din univers" NU EXISTA.

Deasemenea, observ ca nu ai deschis link-ul din primul meu raspuns.
Gaseai acolo alte legaturi, prima dintre ele, asta:
http://www.tpu.ro/go-to-answer/13252715/
explica printre altele si de ce nu exista un "afara" din univers...

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Vad ca nu ai inteles "exemplul". nu ma refeream ca mai exista ceva "in afara" universului. voiam sa dau un fel de forma universului, un fel de "sfarsit", ipotetic vorbind.

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

"Forme" s-au dat in teorie.
Exista 3:
- "univers plat"
- "univers sferic"
- "univers deschis" (o forma de...sa) happy

"Sfarsitul" (sub forma de "limita") insa NU o sa se poata vedea niciodata, din motivul pe care l-am pus in primul raspuns, si din cauza felului in care "se vede" universul, cu ajutorul luminii.

Edit:

Incearca un exercitiu simplu de imaginatie.

Vezi un oras, doar prin prisma luminilor aprinse in el.
(LA FEL "vedem" noi universul)

Zonele in care luminile sunt stinse, NU SE VAD...dar orasul este SI acolo. happy
Poti sa-i dai o "forma" si o "limita"?
Evident, NU. happy

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Presupunand ca universul nu este infinit, ar insemna ca a avut un inceput.
Intrebarile sunt:
Cum a inceput, de ce a inceput, si din ce a inceput?
De ce este universul atat de perfect? thinking

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

NeuronOverheated:
Intrebarile sunt:
1.Cum a inceput, 2. de ce a inceput, si 3. din ce a inceput?
4. De ce este universul atat de perfect?

1. Printr-o explozie. (pentru ca universul se mareste si se raceste, chiar si logica, fara multa fizica, te trimite spre un inceput dens si fierbinte)
2. NU se stie. (nu doresc sa aduc in discutie un raspuns ce ar tine NUMAI de Religie).
3. Dintr-un punct aflat "in nicaieri". (dat fiind ca "spatiul" nu exista inainte de explozie).
4. "Perfectul" acela este explicat de doar...6 numere.
N, Epsilon, Omega, Lambda, Q si D.
Toate au un rol foarte bine definit si daca doar unul dintre ele ar fi fost altfel, de o alta valoare, universul nu ar exista asa cum este acum.
(nu-mi cere sa-ti explic aceste numere, ca nu mi-ar ajunge o suta de pagini!)
Mai puneti si voi mana PE CARTE, nu pe...net, ce naiba!

Vrei sa inveti fizica...de pe internet, cu link-uri, wiki, softped. si "documentare"?
Ti-o asumi... rolling on the floor
Daca ai vazut "documentarul" din primul link...amaratul ala nu stie sa scrie corect "midnight" sau "Jupiter"...
Deci...
Folositi in continuare internetul...ca sa invatati! laughing
Ce naiba va trebuie voua facultati... big grin

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Da sigur, nici nu ma asteptam la alt raspust, o explozie de nimic in nicaieri.
Daca tu gasesti logica in ceea ce spui, inseamna ca te-au indoctrinat bine.

"Mai puneti si voi mana PE CARTE, nu pe...net, ce naiba!"

Pai tocmai pe internet sunt cele mai multe tampenii, cu tot felul de teorii din carti, si cu tot felul de "oameni de stiinta".

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Nu stiu DE CE m-ai mai intrebat.
Crezi ce vrei in cazul asta, dar la mine sa nu mai vii cu "Intrebarile sunt:"... laughing
Si asa, am raspuns PREA MULT si PREA CORECT, pentru unii care "premiaza" intrebari de genul "Cum se cheama prajitura?"
Invatati si voi despre originea universului...din "documentare" si gata, ce va mai incurcati? laughing

Culmea tupeului e ca la "Religie" sunteti TOTI cu "Stiinta" si-n culcare si-n sculare, dar aici faceti pe nebunii cand va arat Stiinta... rolling on the floor
Succes. big grin

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

"pentru unii care "premiaza" intrebari de genul "Cum se cheama prajitura?"" ciudata fiinta omeneasca esti.

| Darkmagic a răspuns (pentru anonim_4396):

"Ciudat"? laughing
Poate, Endoryus.
Mai sunt insa si destul de realist...
Intrebarile si raspunsurile de la acest capitol sunt citite DE ZECI de useri fara multa carte, care pot lua drept "BUNE" "raspunsuri" de genul:
"Depress a răspuns (pentru neuronOverheated):
Sunt de acord cu tine". big grin
rolling on the floor
Dar stai linistit, asa cum nu mai bag in seama intrebari ale userilor de tipul: Sabin89, FullofBeans, etc, la fel voi proceda si in cazul intrebarilor tale.
Cand mai ai astfel de teme de discutie...sa le discuti "stiintific" in felul:

"Endoryus explică (pentru Doub):
Chiar nu am chef de chestii religioase, va rog. asa vad ca nu posteaza nici naiba, daca puneam un video cu pitipoance care dau din fund (mai ales manea laughing ), deja erau vreo 20 de postari pana acum. bine ca pentru mine conteaza calitatea si nu cantitatea laughing"
______________________
Si asa te plangeai ca nu primesti raspunsuri serioase...
De azi inainte...O SA PRIMESTI! laughing
Daca ale mele nu-ti plac... big grin

SI asa m-am intrebuintat DESTUL, pentru un..."neuron" care nu intelege ca daca "universul se MARESTE si se RACESTE, CONDITIA sine qva non este ca inceputul sa fi fost DENS si FIERBINTE!, deci...BANG!" - EXPLOZIEE bre!
La asa ceva nici nu e nevoie de fizica, e necesar doar UN MINIM de bun-simt.
Bafta mai departe! laughing

| Dorotheea21 a răspuns (pentru Darkmagic):

Te-am mai rugat să ignori astfel de utilizatori. :(
Ţi-a plăcut ce s-a întâmplat aici? :(
Mai citeşte o dată răspunsurile, să-ţi fie învaţătură de minte şi lasă-i în "discuţiile" lor!
http://www.tpu.ro/go-to-answer/13743237/

| Darkmagic a răspuns (pentru Dorotheea21):

Stai calma, s-a "lins pe bot" si "neuronul infuriat" de discutii cu mine la "Stiinta"...
Sa "discute "Stiinta" cu
" PedoBarbie intreaba:
Cerul e albastru?"

Ce imi place insa MULT la userii de genul asta este ca intreaba la "Stiinta si filosofie", vor "discutii serioase"...LE DAI STIINTA...si iti comenteaza inapoi:
"aaa...nu stiu", "nu inteleg asta", "Big-Bang e caca"...

Brusc insa, cand multi dintre "cultii" astia se muta la "Religie"... URLA STIINTA-N EI! laughing
Stau cu "Stiinta" si cu "teoriile" in gura, de zici ca sunt cel putin academicieni, veri cu Einstein, nepotii lui Newton! laughing
Mi-e o mare sila...

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

"Si asa te plangeai ca nu primesti raspunsuri serioase..."

sa stii ca apreciez un post care ma face sa mai aflu ceva. oricum, am vazut multe posturi de ale tale, esti un om inteligent dar pe alta parte ai partile tale foarte proaste nu doar proaste. eu unu urasc cand un om face pe altii prosti numai sa se simta el mai inteligent. stii tu, un om inteligent stie singur cum e, nu trebuie sa il faca pe altul prost ca sa se simta el mai bine / inteligent.

am inteles faza cu " intrebarea cu prajitura" presupun ca vroiai sa zici " uite pe prostul asta ce intrebare pune ". cam aiurea sa presupui asa despre mine numai din cauza unei intrebari sau cum e dorotheea se crede mare inteligenta la fel. dar care e diferenta intre tine mine si ea? ca ati citit cu nu stiu cate carti mai mult, atata tot. nu e ca ati inventat ceva sau ati facut mari descoperiri, gen Einstein, Nikola Tesla si multi oameni ca ei. Poate sunteti doar narcisisti, cine stie.

totusi imi place ca faci echipa buna cu Dorotheea. nu stiu cum e lumea voastra cand va dati mari cunoscatori si inteligenti, cred ca facei echipa buna cu Noname. si ea e cam la fel ca voi.

Dau in altele. Poate vine aici Jardelin si zice "pai si tu(adica eu ) faci religiosii prosti " dar cum poti face unii oameni inteligenti cand chestii de genul se intampla " pe 9/11 au murit circa 3000 de persoane. cand toate s-au terminat si au inceput sa excaveze printre crapaturi au gasit o grinda in forma de cruce si au luat-o si au pus-o la expozitie pentru ca toti religiosii erau de acord ca dzeu a fost pe acolo special sa lase acel "semn" ". acum nu stiu daca esti si ipocrit adica sa fii de acord cu chestia asta special pentru ca esti religios, dar mie mi se pare idiotesc. adica dzeu a fost acolo sa lase o porcarie de grinda in forma de cruce, dar nu a dat 2 bani pe cei 3000 de oameni care au murit saracii in chinuri. ce sa mai zic de cei care se aruncau de sus numai sa nu arda in flacari.

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Si ce ai fi vrut sa spun?
'' Onorabile user neuronOverheated,
Tin sa va aduc la cunostiinta ca in baza comentariului adus la primul meu raspuns de la aceasta intrebare va insoteste acordul meu.
Cu stima si respect,
un alt user
Depress. ''

Asa e bine? Asa sa scriu ca ceilalti ZECI de useri, printre care si tu, sa fie multumiti?

Comentariu banal straight face De parca mie imi convin aberatiile tale...

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

"Si asa, am raspuns PREA MULT si PREA CORECT" rolling on the floor

Pai daca tu ai raspuns prea mult si prea corect, atunci prefer sa premiez intrebari de genul "Cum se cheama prajitura" decat sa te premiez pe tine. big grin

"Invatati si voi despre originea universului...din "documentare""
Personajele hidoase din "documentare", dau din gura fara sa spuna lucruri fundamentale, in schimb te vrajesc cu ilustratii magice. cool Si tu realizezi asta, Mr."Darkmagic".

"Culmea tupeului e ca la "Religie" sunteti TOTI cu "Stiinta""
Nu stiu despre ce vorbesti, nu am Religie, nu fac parte din nicio secta. big grin

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

"SI asa m-am intrebuintat DESTUL, pentru un..."neuron""
Du-te bă de aici! rolling on the floor

"Mai sunt insa si destul de realist"
Destul de realist?

"Intrebarile si raspunsurile de la acest capitol sunt citite DE ZECI de useri fara multa carte, care pot lua drept "BUNE" "raspunsuri" de genul:
"Depress a răspuns (pentru neuronOverheated)
Sunt de acord cu tine""

RASPUNSURILE ALEA SUNT PE BUNE!
Care-i problema daca cineva raspunde cu un "Sunt de acord cu tine" la niste puncte de vedtere? Poate ca ei inteleg minuni pe care tu nu le intelegi?
Daca nu esti de acord cu unele lucruri, pe buna ta stiinta, asta nu inseamna ca intotdeauna ai dreptate!
Userii fara prea multa carte, sa aiba curajul sa ceara informatii, si sa analizeze cunostintele acumulate.

Apropo, ma gandesc ca ai studiat teoria Big Chill (Marea Racire) cool
Mai studiaza niste teorii, sunt cateva mai logice decat Big Bang-ul.
Multi cercetatori recunoscuti international, prin teoriile lor contrazic teoria Big Bang-ului. Poate ai ramas un pic blocat in teorie. Deschide-ti mintea catre orizonturi mai largi big grin

Si degeaba iti bati joc de mine, ca nu ma poti intimida prin comentariile tale de doi lei.
Si degeaba ma iei de prost prin comentariile tale, ca prin asta dovedesti multe despre tine.nerd
Eu nu spun ca esti prost, din contra, esti inteligent.

Diferenta dintre noi, este faptul ca tu crezi in teoria Big Bang-ului, eu nu cred din cauza acelei stări de "singularitate" care nu se poate explica.
Big Bang-ul este acceptat in lumea larga, in randurile cercetatorilor, profesori universitari din unitati de prestigiu, savanti, intelectuali, poate de majoritatea populatiei, chiar si de preotii cei mai de seama (Papa), etc. Dar asta nu afirma faptul ca sunt prost. Am si eu puncte de vedere, pot sa cred in ce vreau, fara sa fiu facut "prost" de evolutionisti, sau de cei care sustin teoria Big Bang-ului. Si totusi, daca ma numiti nebun, atunci sa fiu nebun, nu ma intereseaza. happy

BUM... si "atomul" primordial (singularitatea) explodeaza devenind, astfel, parintele intregului Cosmos. Materia imprastiata de o particula extrem de mica s-a dovedit a fi foarte creatoare. Nori cosmici, stele, nebuloase, galaxii, etc., au luat nastere de pe urma acestei explozii.
Aceasta este, sau a fost explicatia oamenilor de stiinta cu privire la nasterea Universului pana acum. Problema acestei teorii era una foarte mare. Nimeni nu stia de unde a aparut acel "atom", sau ce l-a facut sa explodeze. Atata amar de materie, suficienta cat sa umple un Univers infinit a fost practic ascunsa in interiorul unei minuscule particule care nu a avut alta treaba decat sa explodeze. Cum particula a stat atata timp intreaga (singularitatea - nu se stie cat timp a stat intreaga) de ce nu a mai stat inca pe atat?
Pe langa aceste probleme de fizica nerezolvate, au mai aparut altele care nu au putut trece de logica critica a multora dintre noii oameni de stiinta. Daca "batranii au acceptat aceasta teorie fara a mai pune multe intrebari tinerii cercetatori nu par multumiti cu aceste explicatii primitive si incomplete ce au avut rolul de a explica crearea unui Univers extrem de complex.
O echipa de cosmologi a venit, insa, cu o noua teorie. Mai complexa si mai logica, spun ei, care pare sa explice cum Universul a evoluat de la o minuscula particula la ceea ce vedem acum.
"Din punctul de vedere al cunostintelor actuale din fizica, puteau sa zboare si dragoni din singularitate", comenteaza Niayesh Afshordi, astrofizician la Perimeter Institute of Theoretical Physics din Waterloo, Canada.
O alta curiozitate a acestei vechi teorii "explozive" este problema temperaturii care, imediat dupa explozia extrem de violenta a "atomului primordial", a fost totalmente uniforma si care contrazice total ceea ce se intampla in prezent cu Universul.
Lipsa de logica a acestei teorii a atras o varianta bizara dar apropiata de ideea unei inteligente cosmice. Conform cercetatorilor, o forma necunoscuta de energie a facut Universul tanar sa se "umfle" cu o viteza mai mare decat viteza luminii.
Teoria noua propusa de Afshordi ne prezinta un Univers ca o membrana ce pluteste printr-un alt univers "vrac" care are patru dimensiuni spatiale. "Universul vrac" ar contine propriile sale stele 4D, unele ar colapsa, formand gauri negre 4D la fel ca stelele masive din Universul nostru, explodand ca supernove, aruncand cu forta straturile exterioare, iar straturile interioare colapsand intr-o gaura neagra.
Cercetatorii ne spun ca universul 3D in care traim ar putea fi exact o astfel de membrana si ca expansiunea cosmica ar fi de fapt dezvoltarea membranei.
Aceasta noua teorie ne aduce ceva mai bun decat cea care a fost - este faptul ca suspecteaza Universul ca ar fi precum o membrana. Adevarat este ca Universul seamana cu formele de pe planeta pe care locuim - fractalii, care sunt precum niste memebrane si mai afirma ca Universul nu a avut chiar un inceput.
Vechea teorie avea un mic adevar care ducea putin cu realitatea dar care a fost ignorata de noua teorie. Conform lui Nassim Haramein, Universul era forma unui vortex, cu capetele inguste si mijlocul cat mai larg. Asta explica de ce, atunci cand privim in Univers, avem senzatia ca el se dilata. Totul este energie, o energie care circula sub forma de vortex si care creaza matematic. Este un adevar esential care a fost stiut de vechile civilizatii si care acum ne este la indemana, dar care este ignorat de prostia unor oameni care se cred foarte destepti si care sustin niste teorii lipsite total de logica - doar pentru a elimina factorul numit inteligenta si divin din ecuatie.

Nu sunt de acord cu nicio teorie!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

laughing Multumesc cool

| anonim_4396 explică (pentru Darkmagic):

Ah, bravo. Si tu ai niste intrebari tare inteligente. N-am putut sa leg o idee la ce complicate erau surprise
Ia stai, tu nu ai pus intrebari. Tu nu ai unele.
Nu-mi place caracterul tau.
Ca tot vorbind de caracter mi-am adus aminte de o vorba:
''Mare om, mare caracter. Un nenorocit.''

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sau alt videoclip.
https://www.youtube.com/watch?v=_IVqMXPFYwI
e mai "frumos" dar prefer primul ca iti da si anii lumina

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

un comentariu care mi-a placut
"it seems that people are confusing the immense awe that they feel when looking at this and tangling it in with the doctrines of their beliefs. This undeniably shows that humans are not the reason for the existence of space and time, we are a byproduct of that existence as we are clearly, truly- minute. If the moon vanished from earth at this moment it'd be tidal chaos for us. But the universe would not have noticed a thing. And when the dinosaurs went extinct, the universe shed not a single tear. And when we are erased, it would never have known we came." mai ales ultima parte, foarte adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

''noi nu am explorat nici macar 10 % din ele'' - Pai da. Scufunda-te tu in Pacific pana la fundul oceanului. Crezi ca rezisti la presiunea aia? Te-ai face cat o furnica.

'' a miliarda parte ( daca exista asa vorba laughing ) '' - exista

''Cat de mare e universul?''- Nu stiu, nu l-am masurat. Dar nici nu cred ca a aparut din nimic cum sustine teoria Bing-Bangului

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Teoria big bang-ului n-are sens si nicio logica, cea mai mare tampenie posibila pe care am auzit-o vreodata.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu tine.

| Sean a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma faci sa rad, du-te afirma asta cu tupeu, sa poata stiinta veni cu alta teorie ca tu crezi ca nu ii logic si nu are sens, dar vin-o si cu demonstratia necesara pentru a afirma ceea ce ai zis sau macar impartaseste cu noi de ce crezi ca ii o tampenie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Probabilitatea ca undeva in univers sa existe o planeta exact ca a noastra sau macar asemanatoare, este foarte mare.
Vorbesti de posibilitati, asa ca nu e tocmai corect sa-l faci idiot pe unul care nu crede in existenta unor entitati extratereste.Asta ar insemna ca tu ai certitudini, iar el vorbeste prostii.Deocamdata suntem singuri si asteptam proba contrarie.Da pana atunci dati-va in cap pe tema asta, e frumos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uita-te si tu cate raspunsuri ai acum :O
Ai 22, minus ale tale 2 la inceput-20.Plus al meu acum 21. Acum esti multumit?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Universul este infinit in timp si spatiu. oamenii credeau ca universul este o sfera gigantica, dar acum stim ca lucrurile nu sunt asa. nu are nici centru, nici margini exterioare. acum are 5 miliarde de ani si conform studiilor recente universul este intr-o continua dilatare din cauza vidurilor care se maresc. cand universul va avea 20 de miliarde de ani, soarele va intra in expansiune si ve distruge Pamantul, desigur daca nu se va stinge pana atunci big grin

| ivanhoe a răspuns:

Renunta la cuvantul " idiot". Intrebarile pe care ti le pui tu sunt obisnuite in anumite cercuri...( ca sa zic asa). Faptul ca ai postat aici si ti-ai dat o parere, inseamna ca ai inceput sa gandesti. Nu e nimic rau in asta. Tine-o tot asa.

| adalian22 a răspuns:

Big bang