| Birjaru a întrebat:

Ce este modul corect de gandire? Cel liberal sau conservator?

Răspuns Câştigător
| Hombre a răspuns:

Se succede unul celuilalt, iar laptele de capra va fi acelasi.

6 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nu este nici unul corect, de fapt nici nu stiu ce ar insemna si corectitudinea aici.In momentul cind ii spui"mod"dai de inteles ca e o gindire formata in anumite "turme"cu tot felul de hranuri spirituale sau existentiale.Nu cred ca la oameni se poate traduce vreodata ca mod de gindire corect in timp ce corectitudinea capata alte si alte nuante de la individ la individ.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns:

Scoli rudimentare ambele, ce duc pe cel lipsit de modele ce le alege drept crezuri, in laturi nesanatoase pentru el.Nu exista mod corect de gandire, la nivel filosofic si ideologic.Descartes si Spinoza,combinati,insa,scot ceva extrem,extrem de bun,ce merita luat la studiat cuvant cu cuvant si urmat de multe ori,doua din cele mai mari minti ce le-a avut omenirea pletosii astia doi. Dpdv politic,toate ideologiile sunt paguboase si au un sens unic, distrugerea lor si recreere, sunt un fel de phoenixi, doar ca mereu pusi pe rele, spre deosbire de pasarea legendara.Totul se sfarseste in ruine, se creeaza altceva si se va repeta procesul, pana cand vom fi impacati cu impotenta sistemlor scolastice si vom ajunge la o anarhie benefica, in comuniune cu idealizarea.

| doctorandus a răspuns:

Ele nu sunt corecte sau incorecte in mod obiectiv. Sunt niste ideologii cu care poti tine sau nu. Iar liberalismul clasic este imbratisat de conservatorii clasici.

| Onio a răspuns:

Sincer, personal am ajuns la concluzia ca nu e chiar asa de "sanatoasa" gandirea libera atata timp ca depaseste limitele bunului simt/etica. Ma uit in jur si vad oameni care de prea multa libertate isi iau lumea`n cap. Cred ca tineretul din ziua de astazi, de prea multa libertate de gandire, in loc sa transforme gandurile in idei inovatoare si folositoare, pe care sa le puna in practica, vin cu tot mai multe idei banale, chiar cretine si posibil letale.
Cine a auzit pana acum 15-20 de ani fenomenul EMO, care se spune ca vine de la EMOtie, dar eu am caracterizat acest fenomen altfel, dupa initiale (E.M.O. = Eu Ma Omor) mai degraba. Copii tineri la 11-12-13 ani care se sinucid (sau cel putin incearca) pentru ca "Vai! M-a parasit "iubitul/iubita" si gata, viata mea nu mai are rost!". La varsta asta viata nu mai are rost!?!? Pai asta se poate numi o gandire sanatoasa? Nu, in nici un caz! Dar uite ca este o gandire libera, care dauneaza.
Alti copii de 13-14 ani beau, consuma droguri. De ce? Credeti ca au probleme? In nici un caz! Fac aceste lucruri pentru ca e "COOL, misto, beton, super tare si se cred smecheri".
Si aici sunt parintii de vina 80%, iar 20% sistemul asta vicios in care traim.

Am vazut cu ceva vreme in urma un film relativ penibil, intitulat Idiocracy. Dar conceptul si subiectul filmului se aseamana foarte mult cu ceea ce se petrece in ziua de astazi. Tot mai multa lume in loc sa se foloseasca de libertatea de gandire pentru a face ceva bun pentru ei, se plafoneaza, se rezuma doar la lucruri care nu le pune in miscare neuronii (se uita la telenovele, sunt interesati ce a facut nu stiu ce "vedeta" cand si-a tamponul prin nu stiu ce club si a fost surprinsa de paparazzi s.a.m.d).

Daca te uiti peste subiectele de pe TPU (care este conceput pentru a ajuta oamenii) ai sa vezi ca majoritatea intrebarilor puse sunt chiar "HORROR". Am vazut niste intrebari care m-au pus pe ganduri "oare chiar asa de inconstienta, depravata, indiferenta si ridicola a devenit lumea?".

Da, din pacate asa se pare.
Si toata inteligenta in ziua de astazi se rezuma la Copy/Paste.

Conservator? Incep sa tind spre aceasta varianta, cu toate ca are destule indeajunsuri. Da, dar are anumite limite care nu permite depasirea normalului, bunului simt, etica morala, demnitate s.a.m.d.

P.S.

"Gandesc, deci exist
Simt, deci traiesc"

| Esial a răspuns:

Depinde de temperamentul fiecaruia conservatorismul e destinat persoanelor prudente, cu judecata bazata pe experienta si logica, liberalismul in schimb este motorul evolutiei, el este impartasit de persoane energice si activa care doresc o schimbare in bine in lume. Spun asta cu toate ca in privinta preferintelor politice nu tin cu liberalii.deci amandoua modurile de gandire sunt corecte, iar daca vrei unul sigur, acesta e liberalismul.Bafta! rate&vote