| Theo94 a întrebat:

Ce parere aveti despre: https://miro.medium.com/max/2400/1*U_Nvc2as9Iz1lb09vQNMU A.png

" The Earth "selfie" and cosmic nihilism"?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu reușesc să accesez. sori!

| Theo94 explică (pentru sadrian46):

THE BLUE PLANET : For millennia, all human values and beliefs were based on a vision of cosmic centrality, when Earth and humanity under the guidance of all-knowing Creator.

THE BLACK VOID: Surrounding the planet, the blackness of space shows there is no self-evident meaning or purpose to human existence. This poses the greatest intellectual challenge for humanity: to ground human purpose and meaning in somenthing external to our desires in a vast univers of which we are insignificant and inconsequential.

| Theo94 explică:

Daca nu merge linkul!

THE BLUE PLANET : For millennia, all human values and beliefs were based on a vision of cosmic centrality, when Earth and humanity under the guidance of all-knowing Creator.

THE BLACK VOID: Surrounding the planet, the blackness of space shows there is no self-evident meaning or purpose to human existence. This poses the greatest intellectual challenge for humanity: to ground human purpose and meaning in something external to our desires in a vast univers of which we are insignificant and inconsequential.

| Bizon95 a răspuns:

Chiar foarte cinica ideea, asa ca
daca, consideri a fi adevarat, atunci ce o sa faci?

iar daca vrei parerea mea, atunci exista o vorba in armata americana:
odata, rahat se intampla
de doua ori, coincidenta
de trei ori, atunci nu conteaza ce vezi, ce auzi sau ce crezi, este EVIDENT actiune inamica, IA MASURI

sunt O TONA de coincidente ciudate in universul asta, de gen quantumul spatiu-timp de care stiinta nu are nici cea mai vaga idee de unde, cand, cum, SI DE CE a aparut, cele cateva constante universale care fac universul stabil, o variatie de 0.001 al unei singure constante ar face tot universul sa fie format din praf si... ATAT

iar pamantul are FOARTE MULTE COINCIDENTE, soarele e galben, suntem la distanta optima sa nu inghetam/coacem, panatul are apa, are atmosfera, are luna care stabilizeaza rotatia axei (fara, polii geografic ar ajunge in fiecare an la ecuator)

ETCETERA!

MUUUULT prea multe coincidente tongue