| Karol1877 a întrebat:

Ce parere aveti despre supraomul nietzschean?

5 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Toti ar trebui sa incerce sa tinda la el. In momentul ala oamenii s-ar putea numi egali.
Pana atunci, unii nu sunt altceva decat maimute.

| Steregoi a răspuns:

Nietzsche n-a fost ajutat de ateism sa scape de nebunie sau sa amelioreze nebunia in ultimele lui zile de viata.

Răspuns utilizator avertizat
| SG1995 a răspuns:

Idealism ieftin. E genul ăla de ideal ca "perfect guy", doar că nu există așa ceva. Nu există o persoană etalon, una așa-numit supra-umanoid. Iisus e etalonul iudeo-creștinilor, Budha al budiștilor, și Mohamed al musulmaniilor. Cam așa e și cu conceptul lui Nietzsche, un etalon moral superior nu există. Dovada? Totalitarismele care au impus un etilism fanatic a ceea ce ei numeau " calea reală".
Cred că 50 de ani priviți în trecut ar trebui să ne scape de ororile comunismului și fascismului, nu să le idealizăm din nou.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Pentru steregoi. Nici crestinii nu sunt ajutati de vreun zeu ca sa scape de nebunie in ultimele zile de viata.
Afirmatia ta e lipsita de sens.