| FonAfon a întrebat:

Ce părere aveți? Omul face parte din regnul Animalia?

Răspuns Câştigător
| Emazio a răspuns:

Din care alt regn poate sa faca parte? Impreuna cu maimutele compunem familia hominidae

79 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Eu nu cred in teoria evoluționistă, și s-a mai și descoperit că e și greșită, este total tăiată cu un mare X (implică cromozomii, nu spun mai mult). Ești ateu?

| Emazio a răspuns (pentru Celcestietot):

Cine a descoperit asta? Cum face teoria creationista mai mult sens decat cea evolutionista?

| Iote a răspuns:

Ca doar nu din "vegetalia" happy

| Catrice a răspuns:

Viruși și actorii clar nu suntem. Insecte sau pasari nu ca nu zburam. Plante nu ca nu fotosintetizăm nimic. Ce ne rămâne decât animalia. Avem ochi, gura, dinți, piele, naștem puii...

| Bizon95 a răspuns:

Ce parere am? sunt de parere ca iti meriti numele

Gigel, care e animalul tau preferat?
papagalul
pai Gigel, papagalul e pasare, nu animal

BIOLOGIA SE IMPARTE IN DOUA REGNURI: animal si vegetal
DECI
daca omul/papagalul nu sunt animale, ATUNCI SUNT PLANTE!

P U N C T

| FonAfon explică (pentru Bizon95):

Boologia de pe Terra o cunoaștem ca având 5 regnuri (poate or fi mai multe): Monera, Protista, Fungi, Plantae și Animalia. Eu consider că omul este amimal. Aceași sstructură celulară, hrănire heterotrofă etc. Dar există oameni care spun că omul nu este animal.

| Bizon95 a răspuns (pentru FonAfon):

Okydoky, m-ai prins ca nu stiam decat doua regn-uri si exista mai multe
DAR
poti sa bagi omul in alt regn decat cel animal?
chiar sunt curios tongue

| FonAfon explică (pentru Celcestietot):

Ce legătură are cubaceastă teorie?

| FonAfon explică (pentru Catrice):

Insectele și păsările fac parte din regnul Animalia. Insectele fac parte din grupa artropode care face parte din regnul Animalia. În rest sunt de acord cu tine. Am vrut doar să citesc păreri.

| FonAfon explică (pentru Bizon95):

Nu prea. Dacă îl punem în Monera sau Protista, este cel mai probabil microscopi, la Fungi, omul nu e nici drojdie, nici mucegai și nici ciupercă, iar plantă, nu este, nu se hrănește deloc autotrof. Eu consider că este animal.

| FonAfon explică (pentru FonAfon):

„Structură", nu „sstructură".

| FonAfon explică (pentru FonAfon):

„Cu această", nu „cubaceastă".

| Catrice a răspuns (pentru FonAfon):

Hopa! Eroare de moment. Ora e de vina big grin

| Celcestietot a răspuns (pentru Emazio):

Măi, este prea mult de scris crede-mă, caută și tu contrariul pe Google.

| Celcestietot a răspuns (pentru FonAfon):

Că omul nu face parte din niciun animal / nu a avut un asemenea strămoș, este absurd frate. Nu îmi vine să cred că unii cred că ne tragem din maimuțe sau din fluturi, wtf.

| Emazio a răspuns (pentru Celcestietot):

Nu imi vine sa cred ca unii cred ca ne tragem din incest, sau dintr-o coasta, wtf. Este asa absurd frate... Ce specie de oameni erau Adam si Eva?

| FonAfon explică (pentru Celcestietot):

Nu am spus că ne tragem din alte animale.

| FonAfon explică (pentru Celcestietot):

Dar eu NU am spus că omul se trage din maimuțe sau fluturi.

| Celcestietot a răspuns (pentru Emazio):

Ma dau batut, cu ateii nu ai ce vorbi >sad.

| chuckmanson a răspuns:

Normal, nu avem destule caracteristic unice care să ne separe de acest regn și avem o mulțime de caracteristici în comun cu celălalte ființe din acest regn. Deci da, suntem animale!

| chuckmanson a răspuns (pentru Celcestietot):

Deci nu accepți teoria care explică perfect complexitatea formelor de viață de pe pământ și care are atât de multe dovezi? Nu există absolut nimic care să demonteze teoria evoluționistă, în schimb dovezile pentru această teorie sunt atat de multe și atat de convingătoare, încat e imposibil să negi evoluționismul. Evoluția este un fenomen fundamental în biologie și una dintre proprietățile elementare ale vieții. Fiecare ființă care există a existat și va exista vreodată este, a fost și va fi un subiect al evoluției. Dacă nu accepți evoluția nu înseamnă că nu ai evoluat șii tu! Teoria evoluției nu doar că a trecut testul timpului, dar pe măsură ce au trecu generațiile a devenit din ce în ce mai puternică cu din ce în ce mai multe dovezi și mai de bună calitate. Evoluționismul este susținut de omologie, embriologie, genetică, fosile, organe vestigiale, mutații genetice, paleontologie, biologie moleculară, geologie, meteorologie, botanică, zoologie, antropologie, anatomie și fiziologie, medicină, biogeografie. Să negi evoluția înseamnă să negi știința!

| Emazio a răspuns (pentru Celcestietot):

De unde ai tras tu concluzia ca sunt ateu? Daca eram ateu nu te mai intreba, imi spuneam din prima ca esti prost. Sunt agnostic, de asta eram curios sa vorbim despre asta, dar probabil nici tu nu stii in ce crezi acolo sa...

| Emazio a răspuns:

As fi curios ce spune biblia despre dinozauri.

| FonAfon explică (pentru Celcestietot):

Dar tot nu ți-ai spus părerea: omul este animal sau nu?

| FonAfon explică (pentru chuckmanson):

Bine. Mulțumesc.

| Celcestietot a răspuns (pentru FonAfon):

Am zis că nu.

| Celcestietot a răspuns (pentru Emazio):

Nu știu dar din câte se vede în ceea ce scrii, nu ai nicio logică în gândire. Se vede că strămoșii tăi sunt maimuțele.

| Celcestietot a răspuns (pentru chuckmanson):

Neg știința, dar nu absolut complet, ci la ceea ce spui tu.

| Celcestietot a răspuns (pentru Emazio):

Caută și vezi, dar în Enoh.

| chuckmanson a răspuns (pentru Celcestietot):

Dacă negi știința, atunci nu ar trebui să ai niciun fel de beneficii aduse de aceasta. Adică nu ar trebui să ai acces la tehnologie, medicamente, mașini, casă etc.