| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere despre "oamenii umbră"?
Credeți în existența lor?
Ați avut experiențe cu aceștia?
Prima dată am auzit de "oamenii umbră" în videoclipurile cu specific paranormal ale lui Paul Dadrian.
Eu (din fericire!) nu am avut experiențe de genul dar bunica mea (Dumnezeu s-o ierte!), da.
Acum câțiva ani, cu ceva timp inainte să moară, bunica a văzut într-o noapte la fereastra camerei ei o siluetă neagră.
Precizez că nu suferea de nicio boală psihică, nu consuma alcool sau alte chestii care să-i provoace halucinații iar fereastra camerei era pozitionată spre grădină, așadar nu avea cum să se producă o iluzie optică sau vreo reflexie.
Mi-a povestit întâmplarea a doua zi, fiind foarte speriată.

Răspuns Câştigător
| costi100 a răspuns:

Este posibil sa existe si altfel de fiinte, inclusiv acesti oameni umbra.cum sunt denumiti, asa cum de altfel exista si opusul, adica oamenii lumina.De ce n-ar putea exista? Realitatea este extrem de complexa, si este posibil orice, iar stiinta este depasita, atunci cand este vorba de existente din acestea care transcend lumea materiala pe care o studiaza, dar nici pe aceasta nu o cunoaste in totalitate.De altfel stiinta nu poate explica nici fenomenul OZN, ci doar emite teorii, adica, mai pe sleau, pareri ale unor oameni de stiinta, fara sa aiba ceva dovezi sau studii clare.Pe mine ma ingrijoreaza modul cum unii oamenii in catalogheaza pe cei care au asemenea experiente, inexplicabile de altfel, de catre cunoasterea actuala.Pai cei care catalogheaza in tot felul pe acesti oameni, de la boli psihice, la nu stiu ce alte afectiuni, pe ce se bazeaza? Or fi si cazuri de boala, cu halucinatii, dar sunt foarte multe cazuri cand oamenii sunt in regula.Astfel de oameni, doar isi dau cu parerea, unii din ignoranta, si de altfel ei cred ca se cunoaste destul ca sa explice totul, ceea ce este extrem de departe de adevar.De fapt ceea ce se cunoaste pana acum este ca o picatura intr-un ocean.Nu spun eu asta, ci o spun oamenii de stiinta.De altfel stiinta recunoaste ca exista si aceea materie subtila despre care nu stie mai nimic, asa cum este si materia sau energia intunecata despre care iarasi nu stiu prea multe, ci doar ii vad efectele, mai ales la nivelul Cosmosului.Acei oameni umbra este posibil sa fie constituiti din aceea energie si materie intunecata sau altfel de materie, inca necunoscuta.Personal,acum foarte multi ani,in adolescenta, in vacanta de vara a anului trei, am avut o asemenea experienta, ziua in amiaza mare, in timp ce ma plimbam pe malul riului Ialomita si culmea mi-a si vorbit pe un ton grav pronuntindu-mi si numele, deci stia cum ma cheama, a trecut pe linga mine si a traversat riul pe deasupra apei pierzindu-se in padurea de peste riu.Asa mi-am explicat de ce catelul cu care eram, a devenit brusc din joaca, foarte agitat si nervos, cu vreun sfert de ora inaintea aparitiei acestei ceti cu forma umanoida, nedeosebindu-se nimic altceva decat forma prin care puteai vedea.Era ca un fel de ceata, pe fondul senin si cald al verii, dar cand a trecut pe linga mine, cam la doi metri, se simtea o racoare destul de mare, ca sa nu zic frig.Culmea este ca nu m-am speriat pe moment,m-am purtat normal,i-am raspuns,aceea ceata a ridicat forma de mina,a inclinat forma aceea de cap si a trecut peste riu. Abia cand am ajuns acasa ma cam apucase frica,povestindu-i acest lucru doar bunicii,care nu a fost deloc surprinsa,ci pur si simplu stia despre astfel de fiinte, i se povestise si ei in copilarie, spunindu-mi sa nu ma sperii, deoarece abia atunci este posibil sa devina agresive, inclusiv fizic, in afara de atac la spirit.Catelul devenise agitat inainte, dar cand a trecut pe linga noi aceea forma, s-a calmat si el.De atunci nu am mai avut asemenea intilniri, nici noaptea si nici ziua.Deci asemenea aparitii sunt rare si intimplatoare, probabil cand se intampla vreo intersectie intre lumea lor si a noastra, adica intre universuri diferite.Nu stiu ce sa spun, desi intimplarea aia m-a determinat sa studiez fizica, dar tot nu m-a ajutat nici acum sa gasesc vreo explicatie.Cunosc fizica cuantica, dar tot nu m-a ajutat, desi unii confrati, mai cercetatori ca mine, spun ca fizica cuantica ar fi calea spre ceea spirituala.Nu stiu unde vad ei calea asta, probabil ca este, desi discutam mult pe diferite teorii, eu oprindu-ma mai la concret, specializindu-ma mai mult pe electronica.

| Razeus a răspuns (pentru costi100):

Ceata era puțin verzuie?! Ce zici tu despre întâlnirea ta este total diferită. Asta cu ceața sunt multe întâmplări, în România nu am auzit de întâmplări negative. Ce ne zice titularul 99.99% sunt momente de iluzi sau feste ale imaginației. Nu mai țin minte cum se cheamă cartea, dar este din zilele noaste, o echipă de cercetători fac studii pe umbre, este ceva de înțeles din carte. Mai sunt scrieri vechi despre umbre. Și am o întrebare ma poți ajuta cu locația ta unde s-a intamplat evenimentul?

58 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Mereu mi se pare amuzant când vad credincioși pasionați de paranormal. Ai zice ca la cât de pasionați sunteți de cartea voastră ati stii ca e blasfemie sa crezi in asa ceva ca si credincios care se respectă.

Totuși, înțeleg fenomenul, daca tot crezi într-o vrăjeală e păcat sa nu crezi si in restul.

| RAY a răspuns:

Exista oameni din umbra.
-cei care au o viata virtuala
-cei care nu fac nimic progresiv dar se plâng
-cei care dau cu ura =au primit bulling si se hotărăsc si ei sa o facă virtual
-oameni ignoranți care adopta diverse credințe care le face să ignore realitatea si le satisface scăparea de realitatea
-cei care dau sfaturi si citate, gen nu trebuie sa faci nimic, ca o sa iți cada din cer
oricine locuiește in peștera lui Platon e un om din umbra, restul putini progresară, evoluează, sunt iluminați mintal

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

În care dintre ele te încadrezi?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt observatorul dintre peștera si afara

| Mosotti a răspuns:

O fi trecut cineva pe acolo care i-o fi intrat in gradina (nu se stie cu ce scop) si de aia o fi vazut o silueta neagra, cine stie, altfel nu avea cum sa vada, sau a avut o iluzie, nu trebuie neaparat sa ai boli psihice ca sa ai macar odata in viata o iluzie optica.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

100 % boli psihice grave.schizofrenie.
Sau când ai probleme grave cu insomnia, nu mai poți dormi, ai halucinații, asta ar fi alt scenariu, dar in general sunt boli psihice. Paul Dadrian face content infantil pentru copii naivi și creduli, se pare ca și unii maturi îl ia în calcul. Nu mai copiii se uita la prostiile alea.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu era nimeni în grădină la momentul acela iar în casă eram doar eu și ea.
Eu dormeam.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde stii ca nu era nimeni in gradina daca tu dormeai? Ti-a zis bunica, insa nu se stie, poate era cineva sau a avut o iluzie optica si a luat-o de realitate.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, nu se stie, poti avea o iluzie optica si fara boli psihice, asa cum vezi la scamatori si magicieni, te uiti acolo si juri ca ce vezi e asa, dar real nu e, asa si cu umbrele astea.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Acela este alt context Men cu magicienii,atunci un magician te poate face să crezi în ceea ce vezi, dar când ești singur și vezi și auzi tot felul de chestii deja ești cu cabina, fără doar și poate! Dar poate fi și de la deprivarea de somn, insomnia cronica poate provoca astfel de halucinații, dacă nu dormi mult timp. Dacă nu e de la insomnie clar sunt boli psihiatrice grave. Mulți trec prin episoade de psihoza și dau vina ca li s-a întâmplat. ceva paranormal, ceva ieșit din comun, nu realizează ca în acel moment realitatea lui este distorsionata, el crede ce vede, ce aude, degeaba ii spui tu ca nu e asa.este ieșit din contextul întrebări chestii cu iluzia optica și magicienii, aici vorbim strict când un om vede tot felul de chestii dubioase când el este singur. mulți tot veneau cu tot felul de povesti cretine cu o fântână care te trăgea în ea dacă te duci singur la o anumita ora, când erai mic credeai rahaturile astea, dar când ești matur și încă crezi în asa ceva înseamnă că trebuie să ye internezi involuntar la psihiatrie spre binele tău. Unii oameni pur și simplu sunt predispuși la boli de astea mai devreme sau mai târziu. Lumea în loc sa evolueze tot cu aceeași mentalitate primitiva neanderthaliana o rămas, oamenii peșterii.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da, pot aparea tot felul de iluzii din n cauze, pot fi si boli psihice foarte slabe care nu se manifesta decat printr-o iluzie la 5 ani, depinde.
Poate fi si de la insomnie cum zici.

Pai nu realizeaza ca e iluzie, dar mai grav e ca desi le explici nu pricep, aici nu pricep eu.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

De fapt sunt câteva boli care pot provoca halucinații, probleme medicale, nu toate halucinațiile sunt cauzate de boli psihice,astea uneori se pot datora și de la niște pastile,n tratamente care au efecte secundare ca,,halucinațiile". Aia la ultima parte,te referi la cei cu psihoza,si schizofrenie,Percepția lor despre propria lume,realitate,, este grav distorsionata, oricât le explici nu ii poți convinge, ei trăiesc într-o cu totul "realitate ", asta un neuropsihiatru bun te poate lamuri.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma refer la schizo, ma refer la astia de mai au cateodata iluzii cum a avut bunica Rosaliei, poate ca daca-i explicat, nu credea, credea poate ca, chiar a fost o umbra ciudata.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Un OM sănătos la cap nu are iluzii de nici un fel, stai lejereanu men.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate avea iluzii daca e stresat, beat sau drogat, sau foarte obosit, chiar daca e sanatos.
De ex aia din desert care nu mai aveau apa, la un moment dat aveau iluzii desi erau sanatosi.
Bine, nu se tot repeta ca la unu bolnav, dar poti avea in anumite cazuri, hipoxie sau altele.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Cei din deșert aveau așa numitul miraj "Fata Morgana".

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Asta e ieșit din context, mai puțin chestia cu insomnia, acolo are logica. Ma refer la contextul întrebării, nu unul generalizat.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, exact, aveau aia cu fata morgana, deci sunt diverse situatii cand poti avea o iluzie si sa juri ca e reala, asa a avut si bunica ta, cine stie, era f obosita, stresata, nu se stie.
Oricum cum am zis, tu daca dormeai nu aveai cum sa stii ca nu era nimeni afara, poate era, iar nu se stie nici asta.
Oricum in ambele cazuri, nu a fost ce crezi tu.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai generalizand se ajunge la concluzia ca si bunica ei a putut avea o iluzie pe diverse motive, stres si ce am zis, pe aceleasi motive pe care sunt generalizarile.

Ca izolat doar pe exemplu, fara alte exemple, nu ai cum sa explici.
Trebuie a zici "cum in cazul x, y, z s-a putut asta chiar daca erai sanatos, asa si aici e posibil".

Sau cum am zis, chiar era cineva acolo, cati nebuni nu intra in gradinile altora fie sa se si p si tot intra ca prostii., altii iti intra noaptea sa-ti fure si o rosie daca o fi pe acolo.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Oricum ar fi, sigur avea o bunica simpatica Rosa si deșteaptă ca și ea. big grin

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Simpatica nesimpatica, ori a avut iluzie, ori chiar era cineva afara, una din doua, nu exista a treia posibilitate.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Începi sa derilezi Men, dar la tine e tipic, nu e ceva nou.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai atunci ce zici? Ca bunica ei avea de fapt o boala psihica?

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Men nu îmi mai permit sa spun nimic, fiind bunica fetei în discuție, în viata asta rar ajung sa apreciez pe cineva, acest user mi prea drag sa continui cu reply la adresa bunicii ei, pentru unii,, bunicii pot însemna totul în viata, nu îmi mai permit sa continui, respect foarte mult acest user, asa ca ma retrag. happy

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai asta nu are nici o legatura cu respectul, nu conteaza ca pentru unii bunicii sunt totul in viata, asta nu inseamna ca nu poate sa i se para ca a vazut ceva real, sau chiar sa fi fost cineva acolo.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu mai psihoticii cred ca e real ce au văzut.da era alba ca zăpadă și cei 7 pitici, sau junimea. laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Îți doresc o femeie-umbră mâine noapte pentru un one night stand.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Și ție îți doresc o femeie-umbră care să-ți facă "chestia cu mâna".
Nu te gândi la prostii.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect, psihoticii cred ca e real ce au vazut.

Si daca bunica mea era totul pentru mine dar era psihotica, nu e o rusine sa ai o afectiune si nici o insulta, n-are nici o treaba respectul si altele, cu faptul ca ar fi suferit de psihoza.
Asa ca este posibil ca si bunica Rosaliei sa fi fost ceva psihotica, nu stim exact adevarul.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca e femeia umbra, nu o avea mana naiba!

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Asa gândești tu, asa e perspectiva ta, dar nu și a societății, dacă ești bolnav psihic esti stigmatizat,marginalizat, luat în ras, asta e mentalitatea la noi, mai apreciați sunt cocalarii,bombardierii, bătăușii, maneliști decât un om cu probleme psihice care are studii, este educat. dacă te duci la psiholog sau psihiatru, ești etichetat ca fiind nebun, rad toti de noi, ne fac țigani pe buna dreptate mi-e mi rușine ca m-am născut în România sincer.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si asta e, eu nu gandesc asa, pot fi bolnav si aia e, eu sau altcineva, nu vad o rusine.
Dar ai dreptate, in societatea noastra e cum zici.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Nu are corelație, dar îți spun sincer ca am auzit nu mai cazuri în care doar oameni foarte inteligenți au înnebunit, sau s-o imbolnavit de boli psihice,în schimb niciodată nu am auzit ca unul prost sa se îmbolnăvească de asa ceva.și Nikola Tesla,Einstein, și mulți alți GENII erau nebuni, în multe contexte nebunia este relativa, dar prostia niciodată, asta e fără leac, NU exista tratament pentru asa ceva. Nikola Tesla știu ca avea o relație strânsă cu un porumbel și multe alte chestii bizare, și cu toate astea acestea a revoluționat lumea acești GENII care mulți din ei erau autiști, sau schizofrenici cum era marele filosof Friedrich Nietzsche ce suferea de schizofrenie mozaicala.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt si destui prosti cu boili psihice, cati am vazut eu la spital cand ma duceam la psiholog, nu stii tu.
Se imbolnavesc si aia si aia, cum pica "norocul", e o loterie.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

I-au prostit poate boala, bolile. Tu ești partial funcțional, dar pe unii depresia, sau alte boli psihice i-a înnebunit complet, ireversibil.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, pai la psihoticism o iei razna, te rupi de realitate, depresiile, anxietatile, TOC-ul, TAB-ul nepsihotic nu te innebuneste in sens de iluzii, ruperi de realitate, batut campii si altele.

| anonim_4396 explică (pentru Mosotti):

Sunt care au înnebunit și de la depresie,nu degeaba s-au sinucis, pe de alta parte îți afectează serios funcția cognitiva, te înnebunește in alte moduri,nu neapărat în cele în care te rupe de realitate,te fac nefuncțional în alte moduri, sunt tipuri se anxietate care te rup,devii total nefuncțional, la fel ca un handicapat, nu poți ieși nici din casa,astea sunt efecte de nebunie temporara,dar funcția cognitiva e afectata mai ales în depresii severe ireversibil, la unii chiar le poate produce inflamații neurologice, deci sunt care au înnebunit, depinde de fiecare,de gena fiecăruia, nu toți sunt făcuți sa ii reziste psihic depresiei, nu degeaba unii după câteva săptămâni/luni ajung sa se sinucidă, asta e deja o nebunie, toate dezechilibrele chimice ale creierului produc în consecință invaliditate, nebunie,sau nefunctionalitate cum ești tu din cauza depresiei, tu ești nefuncțional, nu ești apt de munca,chiar dacă medicii nu te cred, ei nu știu ce simți tu, și prin ce batalii treci. Nu degeaba depresie este numita dizabilitate în termeni oficiali. majoritatea suntem duși cu cabina de aici, putini sunt are nu au probleme psihice de pe TPU, ii numeri pe degete.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, ai dreptate, eu ma refeream mai mult la iluzii si halucinatii, ca asa te ia nebunia de suferinta, asta e adevarat si in depresie.

Dar de ce zici ca majoritatea sunt dusi aici?! Ca-s oameni de toate vastele, pe softpedia sunt oameni cu familii, cu copii, cu job care-s ok si stau acolo des, si moderatori la fel.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu nu sunt dusă cu cabina, eu sunt dusă cu gondola condusă de gondolierul fantomă. Muhahaha.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De tine sunt chiar convins ca ai fi laughing

| T0T a răspuns:

Nu prea țin să cred în așa ceva. Nu am avut experiențe.
Nu trebuie să suferi de boli psihice ca să ai momente în care ai mici vedenii. Până și frecvențe audio ridicate sau câmpuri electro-magnetice pot să te facă să vezi cu „colțul" ochiului umbre (sau alte lucruri) care nu sunt acolo.
Recomand să vizualizezi:
https://www.youtube.com/watch?v=KhlCr4YQD9I&ab_channel=AtentieCadMere2

Totuși, pot spune că și pe mine mă atrag videoclipurile cu paranormal. Nu prea l-am mai vizualizat pe Paul Dadrian. Cel mai mult vizualizez Nuke's Top 5 și Sir Spooks. Îmi place misterul și o parte din mine vrea să creadă că există lucruri incredibile pe care nu le cunoaștem, încă. Chiar și așa, nu am cum să nu fiu sceptic. Un om subiectiv are șanse extrem de mari să se înșele. Știm deja că nu cunoaștem multe despre lumea asta. Greșeala intervine atunci când ne asumăm că cunoaștem lucruri pe care nu le știm doar pentru că mai sunt multe de aflat și pentru a ne satisface mândria de cunoscători.

| Celcestietot a răspuns:

Da.

| Frank51 a răspuns:

Și premiul pentru cel mai slab troll din luna Ianuarie merge la... Rosalia laughing

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Îți doresc să te viziteze un "om-umbră" la noapte. devil

Să nu zici că ți-am zis eu...dar ți-am zis eu!

Trolololo.

| gabicoo a răspuns:

Poate a fost o iluzie optică!

Poate a fost amantul Irinucăi - gagica lui Dragnea. Aștepta să plece Liviu și din cauza întunericului a greșit adresa! laughing

Lăsând gluma la o parte în decursul timpului s-au înregistrat multe apariții de genul ăsta. În timpul epidemiilor, înaintea unor bătălii, etc. Eu cred că a fost o iluzie optică, un joc de lumini și umbre!

| Lukasssz a răspuns:

Nu exista sa ceva -_-

| LordCristobal a răspuns:

Cred ca bunica ta a avut un episod de paralizie in somn.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

I s-a părut. Nu există "oameni-umbră".

| SingleForOne a răspuns:

Variabilele sunt infinite, dar printre acestea sunt micile posibilitati de a exista, doar ca stiinta fie nu este publica in acest domeniu (CIA, si altii), fie nu este avansata, fie nu vrea sa cerceteze din pura ignoranta. Am avut mici experiente rare, despre care nu voi discuta aici.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

E foarte posibil sa existe! Si eu ma uit la videourile lui Paul si tot ce posteaza este clar adevarat!

| DonEduardo a răspuns:

"Oamenii-umbra" sunt sigur ireali. Era noapte, deci era obosita, si atunci cand esti obosit poti avea halucinatii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Alea sunt desene animate pentru creduli cu minte puerila. Când vezi asa ceva este psihoza, schizofrenie, nu e altceva, toți câte experimentează asa ceva sunt, sau au trecut printr-un episod psihotic, dacă astea sunt recurente cu umbrele e deja schizofrenie paranoida.
Exact cum erau aia de s-au sinucis crezând ca au casa bântuită, se știa ca sunt bolnavi psihic.de la o vârstă începi sa derilezi, sa îți pierzi mințile, sa nu mai fi conștient de realitate.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Dar ce parere ai de cei care au captat pe cameră asemenea "ființe"?
Există n filmări pe YouTube unde apar "oamenii umbră".

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Prostii ca să atragă privitori,sunt fake-uri,dacă exista pot fi văzute aceste entități cu camere foarte performante,de ultima generație, dar sub nici o forma nu poate vedea un om asa ceva,cel puțin nu unul sănătos la cap. După o vârstă foarte mulți bătrâni se îmbolnăvesc de alzhermer,și alte boli grave neurodegenerative implicit probleme psihice grave cum e schizofrenia sau paranoia. Paul Dadrian nu mai content de genu' are,ca sa atragă copiii,și ghici ce!? I-a și reușit, nu mai tâmpenii postează, la început părea interesant omul, aduc și vocea lui capta foarte mult, atrăgea, dar sunt doar niște povesti puerile nedovedite pe care doar copiii le iau în considerare, pe mine o început sa ma plictisesca cu porcăriile alea de copii mici, o văzut omu ca prinde la copii si o mers pe aceeași LINE, of course.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Si tu crezi ca filmarile alea-s pe bune? Sunt facaturi ca sa impresioneze. Se aranjeaza inainte si se filmeaza, si juri ca asa e.

| 4ndr33y a răspuns:

Depravarea de somn duce la astfel de halucinatii, mi s-a intamplat la serviciu de mai multe ori in timpul turelor de 24h, miscare sesizata cu coada ochiului, nu pot spune ca am vazut siluete sau oameni, doar senzatie de miscare perceputa de campul vizual periferic.
Nu cred in superstitii, spirite, paranormal, satane sau zei.

| Florazul15 a răspuns:

Da,eu cred. Mama mea si o prietena au avut intamplari de genu. Prietena mea mi-a povestit ca intr o noapte a vazut cum o umbra se apropia de patul ei, iar cand a ajuns langa patul ei a impins-o. Mama, tot asa, mi-a spus ca atunci cand era mica, intr o noapte fiind si cu sora ei, a batut cineva la usa casei lor si nu au deschis ca le-a fost frica dar s au uitat pe geam si au vazut o umbra neagra...