| EmaS a întrebat:

Ce probabilitate ar fi ca piesele demontate ale unui ceas, pe care le pui intr-o cutiuta, dupa ce le amesteci bine, sa se ansambleze la intamplare sub forma unui ceas care sa functioneze perfect?
Argumentul cosmologic face referire ca fiecare lucru cunoscut din univers are o cauza. Ordinea si armonia din univers, ne arata ca numai o fiinta infinit de inteligenta ar fi putut sa faca lucrurile in felul acesta. Tu ce crezi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma abtin.las oamenii de stiinta si inteligentii sa raspunda iar eu sa ma amuz.atat ma duce mintea.sant creeee{s}tin.da.am cetit deja raspunsurile si am vazut,mai multi atei alergand in propriul jur, sa-si prinda coditele cu dintii. unii chia sant olimpici.nu la prins codita, ci la studii.bravo lor. oare ce caut eu printre voi? mai bine ma retrag la manastire.domnul cu voi fiilor.domnii cu voi, fiicelor.

63 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Am citit intr-o postare de aici ca intr-un timp infinit se poate. Acesta e argumentul celor care cred in hazard ca izvor al ordinii si al vietii. Cu alte cuvinte, daca astepti un timp infinit, se poate ca din amestecul pieselor sa iasa un ceas. Si daca mai astepti "inca" un timp infinit, se va intoarce singur si o va lua din loc. Ar mai fi o problema: cine a facut piesele initiale? Ai ghicit, intr-un alt "timp infinit" anterior s-au facut singure. Hazardul e cel mai iscusit mester...

| cristinacrissss a răspuns:

Faza cu ceasul: 0% sanse sa se reasambleze
si faza cu universul. stiu despre ce e vorba dar nu stiu la ce te referi tu

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Pff... mă tu iar confunzi marfa cu ambalajul.
În fine, întrebarea asta merită juecată şi răspuns la ea doar dacă reuşeşti să demonstrezi că piesele unui ceas, sau ceasul ca întreg funcţionând sunt cumva materie organică şi vie. Dacă nu reuşeşti asta, paralela pe care vrei tu s-o faci e nulă.

| EmaS explică:

Mii de ani oamenii nu au putut sa demonstreze atractia gravitationala sau alte legi ale universului. Daca nu au putut sa o faca, asta nu inseamna ca ele nu existau la momentul respectiv.Prin imaginea cu ceasul, am incercat sa aduc un argument logic pentru aceia care nu cred ca Dumnezeu este Creatorul.Un avocat care apara o cauza poate apela si la elemente de logica ca sa convinga juriul.Nu intotdeauna dovezile sunt suta la suta, au fost procese castigate si cu cinzeci si unu la suta.

| Leocerba a răspuns:

Poate aceeasi cu probabilitatea ca un elefant sa picteze cu trompa "van Gogh-uri" in serie.I se dau elefantului culori,el traseaza cateva tușe inconfundabile, apoi tablourile se vand cu mii de dolari unor fraieri.
Dar ce legatura are faza cu ceasul cu argumentatia pro Creator? Ce dovada vezi in asta? "Nu intotdeauna dovezile sunt suta la suta, au fost procese castigate si cu cinzeci si unu la suta"...aici am de spus asta: in America a fost dat in judecata un cimpanzeu care s-a pisat pe oameni si cimpanzeul a pierdut procesul, avea doar 49% argumente logice sa se pise pe oameni, asa au decis ghici cine? oamenii! vezi cum e cu argumentatia? depinde cine judeca...

| Alphawolf a răspuns:

Nu te supara, dar voi aberati din ce in ce mai tare. Orice auzi sau citesti tu iei de bun daca iti sustine convingerea!? Exemplu cu ceasul sau cel cu avionul nu sunt bune. Ele sunt momeli pentru naivi, ii inseala impresionandu-i. Nu sunteti corecti, trisati.

| Polaris a răspuns:

Nu neg un dumnezeu, neg religia. Religia n-a fost inventată de niciun dumnezeu... Sau mă înşel?

| chelstone a răspuns:

''Mii de ani oamenii nu au putut sa demonstreze atractia gravitationala sau alte legi ale universului.''

Asta nu inseamna ca exista dumnezeu.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Legea_atrac%C8%9Biei_universale

''Prin imaginea cu ceasul, am incercat sa aduc un argument logic pentru aceia care nu cred ca Dumnezeu este Creatorul.''
N-ai adus vreun argument logic, care e porobabilitatea sa pui 10000 de creatori intr-o punga si sa-l extragi pe dumnezeu?

''Nu intotdeauna dovezile sunt suta la suta, au fost procese castigate si cu cinzeci si unu la suta.''
Te crezi la alegeri?

| AndrogynBeauty a răspuns:

Lucrurile în Univers nu s-au întâmplat chiar aşa. Eu le văd puţin diferit: două câte două piesele s-au combinat, apoi rezultatele s-au combinat între ele ducând la apariţia unor piese mai complexe care apoi s-au combinat la rândul lor reuşind să realizeze acel "ceas". Miliardele de ani scurse de la Big Bang pot să rezolve această problemă de statistică. Totuşi, chiar dacă lucrurile au stat aşa, nu este exclusă existenţa unei forţe creatoare. Tot ce pot să spun e că depăşeşte puterea de imaginaţie a omului, deci n-are nicio treabă cu religiile existente...

| chelstone a răspuns:

'Nu intotdeauna dovezile sunt suta la suta, au fost procese castigate si cu cinzeci si unu la suta.''

Ce-ar fi ca intr-un caz de omor, sa existe doi suspecti principali, dupa cum ai gandit tu unul ar fi 49% iar celalalt 51% vinovat, chiar daca autorul crimei este unul singur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unde dracu' a fugit pestele ala din acvariu? Sigur este la sexat fete mari...

| EmaS explică:

Chelstone
Intamplator am facut un liceu profil matematica -fizica.Am auzit despre el.Lucrurile descoperite sunt ale oamenilor. Dumnezeu da intelepciune si pricepere.

| chelstone a răspuns:

''Intamplator am facut un liceu profil matematica -fizica.''
Intamplator sau nu si eu am urmat un liceu cu un asemenea profil, avand doua prezente la olimpiadele de fizica si una la chimie. La finalul uneia (fizica) am fost premiat de decanul Universitatii Alexandru Ioan Cuza din Iasi. Poate nu par modest insa, asta e realitatea.

| EmaS explică:

Chelstone
Felicitari! Oamenii de stiinta au descoperit atat cat le-a fost ingaduit de Dumnezeu.De ce nu raspunzi tu la intrebarea mea?

| EmaS explică:

AlphawolfNu tot asa faceti si voi? Sau voi aveti voie, si noi nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o confuzie totala in mintea ta si treci dintr-o extrema inr-alta, sperind ca o sa reusesti sa duci in ridicol raspunsurile pe care le primesti, sa poti manipula multitudinea de tantalai analfabeti de aici. Probabil nu realizezi ce imagine penibila iti creezi, venind cu asemenea aberatii.
In discutia cu "hazardul", era vorba de aparitia vietii si despre evolutie, de la forme de viata unicelulare, la forme de viata complexe. In nici un caz nu era vorba de sisteme complexe care se asambleaza singure.
Sa fim seriosi, incerci sa ridiculizezi o discutie aberind. Este ceva tipic pentru "credinciosi". La fel procedau si cei care i-au ars pe rug in trecut pe natingii de eretici care puneau in primejdie religia si implicit puterea de care se bucura popimea. In mijlocul unei gloate de prostanaci creduli si care traiesc cu firca-n sin de ce or sa pateasca daca indraznessc sa deschida ochii, oricine il contrazice pe popa si sustine ca pamintul nu-i plat ca un platou, este luat in ris de toti si ars pe rug. Chiar daca prostanacii nu au cum sa demonstreze ca pamintul ar fi plat si chiar daca natingul ala de eretic isi sustine teoria cu argumente stiintifice.

| EmaS explică:

Fiecare este liber sa creada ce vrea.

| EmaS explică:

ArcaLuiNoesaScufundat
Biserica Catolica nu a aratat dragostea in dreptul acelor oameni.Nici un om nu are voie sa omoare pe un alt om, doar pentru ca omul acela gandeste altfel decat gandeau cei din Biserica Catolica.Cat despre evolutionisti, teoria lui Charles Darwin a fost retractata pe patul de moarte.Lipsa fenomenelor intermediare, a verigilor lipsa pun un mare semn de intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ema, biblia are mai multe lacune, enorm de multe lacune. De fapt, ce urmaresti tu pe site-ul asta? Vad ca ai postari doar de genul asta. Faci parte dintr-o secta si incerci sa faci prozeliti?

| EmaS explică:

ArcaLuiNoesaScufundat
Nu fac parte din nici o secta(inseamna interzis de lege),ci doresc sa impartasesc cu voi ceea ce am descoperit. Dupa ce L-am cunoscut pe Dumnezeu, viata mea s-a schimbat in bine, si as dori ca fiecare dintre voi sa il cunoasteti pe Dumnezeu.Acest lucru ma motiveaza sa scriu aici, chiar daca sunt jignita si ridiculizata de unii ca tine.

| EmaS explică:

Kongeriket
,,sau ceasul ca întreg funcţionând sunt cumva materie organică şi vie. Dacă nu reuşeşti asta, paralela pe care vrei tu s-o faci e nulă,,.
Hai ca iar te-ai scos...

| costis a răspuns:

Chelstone, felicitari pentru olimpiade! Ce vroiam sa te intreb, ce premiu ai luat in clasa a treia? Oricum acum am inteles ideea, ai luat premii multe carti si ai citit mult. Daca esti din Iasi, vezi ca la palat in spate este ascunsa o comoara (o biblioteca cu mii si mii de carti). Nevasta crede ca esti la amanta, amanta crede ca esti la nevasta, iar tu in timpul asta te duci la biblioteca si citeeesti, si citeeeesti...

| Alphawolf a răspuns:

@Ema, posibil, desi nu stiu la ce te referi(nu ai dat niciun exemplu din care sa reiese ca ateii speculeaza cu aberatii).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ema, nu te victimiza. Te ridiculizezi singura prin ce postezi. Iti garantz ca nu ai auzit nici un ateu sa faca afirmatia ta: "un ceas dezasamblat se va asambla singur". Prin asta incerci sa-ti bati joc de atei, dar nu faci decit sa te ridiculizezi singura. Deci, nu te da lovita. Asuma-ti greselile pe care le faci, fie ca le faci intentionat sau nu.

| EmaS explică:

Se presupune ca omul a evoluat din maimuta.
1.De ce nu mai evolueaza maimutele?
Unii ar spune pentru ca nu au conditiile necesare sa evolueaze sau au nevoie de timp pentru a evolua.
2.Atunci de nu mai exista formele intermediare dintre om si maimuta?
Aici raspunsul ar veni ca toate au evoluat sau unele nu au supravietuit din cauza conditiilor.
3.Atunci de ce mai exista maimute? Sau alte forme anterioare din care se presupune ca ar fi evoluat ceva?

4.Cum au aparut organismele vii? Adica ce a determinat aparitia unui organism viu, a primului?

| costis a răspuns:

@ Alphawolf, si de ce ma rog nu sunt bune exemplele cu ceasul si cu avionul? Sunt transpuneri dupa povestea aparitiei primei celule vii. Viata ofera insa mii de exemple care nu pot fi explicate decat prin "natura se adapteaza". Mie imi place cazul adaptarii unei plante, care pentru a scapa de iepuri a copiat forma urzicii, desi este o cu totul alta specie, si adaptarea a salvat-o. Insa pentru asta ea trebuia sa "stie" senzatia si imaginea produse de urzica in creierul iepurelui. Din pacate plantele nu au organ pentru a "sti". Alta planta, dintr-o zona cu solul f sarac intr-un anumit compus al azotului, a devenit carnivora, capturand insecte. Pt asta trebuie sa stie ca acele insecte contin azot (si apoi cum sa le captureze). Modul in care actioneaza virusurile ofera mult mai multe surprize. Si ele stiu multe lucruri. Natura este un proiectant mult mai inteligent decat omul (robotii par niste jucarii ale unui proiectant cu deficiente, fata de orice vietate). Iar afirmatia ta ca exemplele sunt momeli pentru naivi e fara suport. Ce e de castigat, ce interes ar fi pentru a "momi" pe cineva cu asta?

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

"Se presupune ca omul a evoluat din maimuta." - Nu, tu presupui asta.
Evoluţionismul postulează altceva. Eu ţi-am zis că tu confunzi marfa cu ambalajul dar nu vrei să mă crezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda. Toate intrebarile astea le-au pus "credinciosii" de nenumarate ori pe TPU si de-asemeni, "ateii" au raspuns de nenumarate ori la ele, cu lux de amanunte, cu argumente logice. In situatia asta, sa ignori ca subiectele astea au fost dezbatute incontinuu si sa repeti la nesfirsit aceleasi intrebari, nu mai este nici nestiinta si nici neintelegere, este efectiv rea-vointa. Este un dialog al surzilor. Asta se intimpla si in evul mediu, cind asa-zisii eretici incercau in van un dialog cu credinciosii. In cele din urma, credinciosii isi aratau "toleranta", "ingaduinta", "iertarea" si "iubirea" arzindu-i pe rug.

| Hombre a răspuns:

Hop a venit si hombre "care este impotriva lui Ema", iar vrei sa ma faci credincios cu naivitatile tale Ema. Deci ce avem aici, piesele de ceas amestecate intr-o infinitate de timp va avea o infinitate de pozitii dar nici-o data nu se va asambla sa functioneze perfect, este nevoie de interventia creatorului sau, omul, universul nu creaza ceasuri, nici macar o rotita dintata pentru ca este imposibil el functioneaza dupa alte legi.
"Se presupune ca omul a evoluat din maimuta.
1.De ce nu mai evolueaza maimutele?"
Omul si maimuta sunt hominide si are atramosi comun iar ramurile de evolutie pana la nivelul de azi sunt diferite. Mai multe specii de hominizi Aprox, 13 incepand de laArditipthcus si pana la Homo Sapiens Sapiens au evoluat si disparut. Pe viitor cercetarile va aduce mai multa lumina in evolutia speciilor.
"Chelstone
Felicitari! Oamenii de stiinta au descoperit atat cat le-a fost ingaduit de Dumnezeu."
Ema, afirmatia asta arata cat esti de habotnica si a discuta cu tine fundamental stiintific este o pierdere inutila de timp. Ba voi si cand va scremeti pe wc multumiti lui Dumnezeu ca fara ajutorul lui nu puteati sa va căcati.

| corasa a răspuns:

@Ema cred ca e a 10 oara cand postez celasi lucru, a ajuns sa mi se faca greata, dar aparent informatia nu poate sa va penetreze mintile deformate de religie si fanatism feroce.

Evolutionismul nu spune ca oamenii au evoluat din maimute. El spune ca oamenii SI maimmutele au evoluat DINTR-UN STRAMOS COMUN SI AU EVOLUAT INDEPENDENT. Nu cred ca pot formula mai simplu de atat. De aceea, maimutele evolueaza independent, oamenii indepenent. De aceea avem si oameni si maimute. De aceea maimutele de azi nu devin oameni. Mai mult decat atat, cateva generatii de oameni nu pot observa mereu procesul evolutiv in care pentru o modificare minora sunt necesari zeci de mii de ani. Daca vrei sa vezi evolutie IN ACTIUNE, iti recomand sa te interesezi de studiul lui R. Lenski asupra culturilor de bacterii e. coli, precum si experimentul lui J. Endler cu pestii poecilia wingei.