| TamplaruAnisoara a întrebat:

Ce s-ar întâmpla cu omul daca ar fi nevoit sa trăiască in sălbăticie, sa nu aibe o locuință, apa curenta, electricitate, tehnologie, mâncarea sa și-o câștige singur, fara sa facă școală etc? Ar supraviețui? Si ar fi nevoit sa trăiască așa la infinit. Oare ar deveni mai rezistent la boli sau ar dispărea ca specie?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca am rezista, acum nu ma refer la noi ca deindata ce suntem obisnuiti cu viata de azi greu ne-am mai adapta/supravietui/face rost de mancare, Si care salbaticie? Ca nu prea mai exista decat zone mici in America de Sud, si in anumite zone restranse din Africa si Asia Dar daca copii de azi ar fi crescuti de oameni salbatici copii s-ar adapta.
Cat despre boli. majoritatea boliilor ar disparea, deoarece sunt defectiuni genetice ce supravietuiesc pentru ca ne bazam pe medicamente si transmitem mai departe, Daca ar muri toti cei bolnavi ->genele defecte nu s-ar mai transmite.
Cat despre virusi/bacterii acestea s-ar transmite mai greu daca anul am interactiona atat in grupuri mari.

Sunt si azi insule izolate "rezervatii" unde traiesc bastinasi salbatici. Traiesc in casute costruite de ei din crengi etc.

22 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Pai cei din Africa sunt rezistenti la boli? Ca nu au scoli, nu au locuinte, apa curenta e mizera, nu au electricitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult ca sigur s-ar îndobitoci.

| Holiday a răspuns:

"Oare ar deveni mai rezistent la boli sau ar dispărea ca specie?"

N-am disparea ca specie, dar am ajunge din nou doar cateva milioane, sau poate zeci de milioane. Iar selectia naturala ar functiona corect.

| johnnny123 a răspuns:

Stiu ca oamenii religiosi nu sunt mari fani ai evolutiei, dar pentru cultura ta generala, homo sapiens au trait in felul asta vreo 200 000 de ani si uite ca nu am disparut.

| Cksihja a răspuns:

Sunt atâția oameni care au naufragiat pe insule pustii fără ca măcar să aibă strictul necesar și au supraviețuit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu a trait omenirea atata amar de timp in conditiile astea? nu pareau sa prospere pana nu au luat masuri

| TPU2019 a răspuns:

Ca specie vom dispărea doar de mână noastră, dacă nu, va fi doar un pas înapoi și atât. O parte vor muri din cauza selecției naturale și în rest... vorba aia, draci morți sigur n-ai să vezi.

| Alverto a răspuns:

1. Totul ar fi mult mai bine
2. Fără școală în sălbăticir poți trăii, doar nu calculezi distanta dintre tine și pradă
3. Da
4. Unii da, alții nu, dar urmașii celor ce au rezistat la boli vor fi mai imuni și vor da asta din generație in generație

Sa ne întoarcem în munți ar fi cel mai bine, știu că mulți nu vor asta, s-au obișnuit cu plăcutul și confortul, dar în vreme de recensiune cine supraviețuiste? Exact

Bula
| Bula a răspuns:

Asta s-ar intampla daca ar disparea internetul si electricitatea.
Omul ar redeveni ca cel din Neandertail in mai putin de 100 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Pai, acum 100-150 de ani, omul era neandertal?

Bula
| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu era neandertal, dar a cunoscut MESERII.
Acum si agruicultura de la oras se face la supermarket, de meserii ca fierar, tamplar, olar etc. nici nu mai vorbesc.
Cei de la oras vor muri de foame din oficiu. Cum putini mai sunt agicultori si animali tinuti langa casa, si mancarea va fi foarte putina.
Telefonul destept nu tine de foame, mai ales daca sta descarcat. tongue

| RKBlue a răspuns:

Normal ca oamenii ar supravietui. Unii.
Presupunand ca informatiile curente nu se vor pierde(adica tot ce stim) macar cateva zeci de milioane de oameni ar supravietui.
De ce?
Agricultura.
Se stie ca agricultura a fost printre primii si cei mai importanti pasi catre civilizatia moderna.
Presupunand ca toate lucrurile moderne ar disparea si ar fi mai multe paduri si animale salbatice, oamenii ar fi nevoiti sa gaseasca zone fara pomi, zone langa rauri, sa-si construiasca unelte de defrisat si sapat.
Daca ar reusi sa se reinceapa plantarea unor plante alimentare, populatia ar fi nevoita sa reziste macar cateva luni din alte plante si ierburi, si din vanat.
Multi vor muri de foame, probabil, iar cei ramasi vor suporta o perioada in care animalele vor fi intr-un numar redus, recoltele vor fi destul de slabe (datorita lipsei ingrasamintelor si solutiilor pentru ele).
Lipsa vaccinelor ar duce la moartea a unui procent semnificativ din populatie, iar ceilalti ramasi ar putea sa dezvolte o oarecare rezistenta la unele boli.
Alte boli vechi ar putea reveni si unele noi sa apara.
Gandeste-te ca oamenii au supravietuit atata vreme fara scoala, fara tehnologie, fara atatea.
Nu suntem atat de diferiti fata de stramosii nostri.
La nevoie, chiar daca pare ca tehnologia si comfortul ne-au inmuiat total, putem sa trecem peste destule obstacole.

P.s.
Fara o legatura prea mare, recomand serialul See.
Arata o lume aflata dupa un dezastru si o societate care desi nu a pierdut total tehnologia, pare mai degraba aflata in Evul Mediu.

| RKBlue a răspuns (pentru Bula):

Cei de la oras care au casa la tara au sanse sa supravietuiasca!
Bravo mie rolling on the floor

Bula
| Bula a răspuns (pentru RKBlue):

Da, daca stii sa cresti animale, legume, cereale.

| RKBlue a răspuns (pentru Bula):

Stiu sa cresc plante si gaini.
De porci nu ma ating, sunt cam infricosatori rolling on the floor

Bula
| Bula a răspuns (pentru RKBlue):

Vei creste vaci, capre, etc., ce s-or mai gasi nemancati de flamanzitii.
Sau te vei bucura daca prinzi orice animalut, doar sa fie de mancare.

| Mosotti a răspuns:

Ar supravietui insa destui pot sa-si piarda motivatia de a supravietui doar sa se lupte sa supravietuiasca si atat, fara placeri, fara conditii si nimic.

Nu ar disparea specia, ca-s multi masochisti pe lumea asta care vor sa traiasca doar sa munceasca zi lumina ca a doua zi sa o ia de la cap, si dupa aia in final tot sa dispara.
Da, ar fi rezistenti la boli pentru ca cine nu este, va muri dat fiind ca nu exista medicina, tehnologie, medicamente. Deci cine ramane nu are gene defecte sa faca diabet, si alte prostii din astea tot felul de boli cronice si necronice, gripe si altele.
Se vor reproduce tot sanatosii tun, si deci vor fi doar sanatosi

Vor disparea si cei neatractivi. Un baiat frumos va f 10 de fete, iar ala neatractiv ramane pe bara, ca ala frumosu ii va da in cap daca ar vrea sa se cupleze cu una din alea.
Si uite asa vor fi doar frumusei, frumusele, sanatosi, sanatoase. Restul nu se vor reproduce.

| RKBlue a răspuns (pentru Mosotti):

Da,doar ca nu ar fi asa deloc rolling on the floor

| EntertainYou a răspuns:

Pai tinand cont ca cei care se reproduc masiv sunt cei care nu isi permit toate cele mentionate ce crezi despre disparitia speciei?

| Mosotti a răspuns (pentru EntertainYou):

Normal ca nu dispare specia, doar ca vor trai ca dracii, si nu stiu pentru ca mai vor trai adica ce au la afacerea asta. Acuma de bine de rau si astia mai vad un film chiar daca stau 5 la un TV, mai e ceva, dar daca nu mai e nimic, aia care vor calitatea vietii vor dispare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Unii oameni au ajuns sa traiasca asa in zilele de azi, nici macar nu stiti ce sunt oamenii aia.

| CostinAlamariu a răspuns:

Bineinteles ca s-ar adapta la conditiile de mediu. Cu siguranta nu toti ar reusi sa se adapteze, dar destui s-ar adapta