| Yee a întrebat:

Ce s-ar intampla daca inca ar mai fi supercontinentul Pangea?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Am avea un desert uriaaaaaaas. din cauza ca foarte putin din masa de pamant ar ajunge aparoape de apa, toate precipitatiile ar pica pe langa mal, in rest spre centrul continentului ai trece usor de la savana la desert.

In plus, daca ar exista continentul inseamna ca nu s-a misca placile tehtonice deci nu ar mai exista vulcani sau cutremure.

Ar fi mai putina biodiversitatea ca speciile nu ar mai fi separate geografic sa dezvilte alte specii.

Intrustria navala ar da faliment.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu ar exista atat de mari de diferente intre speci, inclusiv rase umane mai apropiate genetic

| Bizon95 a răspuns:

Nu ar mai fi aparut SUA pentru ca nu mai migra nimeni in "lumea noua" big grin

| johnnny123 a răspuns:

Lumea ar fi avut o evoluție biologico-socio-politico-economico-administrativ-teritorială complet diferită de cea de astăzi, iar absolut nimeni nu poate ști cum ar arăta aceasta.

Este imposibil să știi ce s-ar întâmpla dacă un mic eveniment oarecare ar fi fost diferit, și tu vrei să știi ce s-ar întâmpla dacă întreaga masă continentală a planetei ar fi avut o altă configurație?

| Yee explică (pentru johnnny123):

Pai...da!

| johnnny123 a răspuns (pentru Yee):

Păi... nu. Lucrurile nu funcționează așa.

Dar de curiozitate, de ce te procupă asta? Ai terminat de aflat toate lucrurile din Universul ăsta și acum dorești să explorezi și universuri ipotetice?

| Yee explică (pentru johnnny123):

Da. Altfel nu intelegi cum de unele lucruri sunt la locul lor. E ca si cum te-ai intreba ce s-ar intampla daca nu ar mai fi luna sau rotatii ale pamantului in jurul axei sale, astfel intelegand cat de complexa si interesanta e lumea dezvoltata in jurul nostru.

| christine99 a răspuns:

Nu am fi in viata, sau cel putin nu in forma asta. Acest lucru ar implica si absenta placilor tectonice si probabil alte lucruri.