| anonim_4396 a întrebat:

Ce vreau sa pun in evidenta la rubrica asta este acea dilematica problema intre atei si credinciosi.Pe de o parte credinciosii sint oameni cu trairi sincere care n-au nici in clin nici in mineca cu logica, deci ma refer la trairi nu la oameni.Ateii sint bazati pe stiinte exacte care n-au legatura cu trairile simple, deci ma refer la stiinte nu la oameni. Ei bine, in ambele cazuri, cred ca, in momentul in care stiintele vor sa completeze trairile simple, si invers oamenii nu vad fiind loviti de opacitate.Nu credeti ca e numai vina noastra?

Răspuns Câştigător
| MidnightLady a răspuns:

Am mai spus si repet: deja a devenit o obsesie pentru unii acest lucru. Nu stiu de ce nu-si vede fiecare de credinta sau ateismul lui si sa lase de o parte toate metodele prin care vor sa se convinga unii pe altii de existenta sau absenta unei divinitati. Eu sunt sigura ca n-o sa pot convinge niciodata un ateu ca exista Dumnezeu si nici el pe mine contrariul. Asa ca nici nu incerc sa fac asta si am invatat sa respect parerile si convingerile celor din jur. Pacat ca unii nu vor sa inteleaga acest lucru.

32 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce sa ne contrazicem intotdeauna pe subiectul asta...big-bang sau Dumnezeu?thinking de ce sa nu alternam aceste 2 lucrurihappy? eu cred in teoria Big-bangului este cea mai plauzibila din punct de vedere al stiintei, dar cred si ca undeva acolo sus exista cineva care ma iubeste si ma aparahappynu stiu daca Dumnezeu a creat sau nu lumea, daca e bine sa merg la biserik sau nu, dar il respect pentru ce e in viziunea a multor crestinihappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

| printesatha69 a răspuns:

Buna