NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Cine sunt eu? Cine eşti tu? Am visat foarte realist că sunt ceva ce nu sunt şi am realizat că în diferite circumstanţe puteam să fiu şi o prostituată, şi o drogată, şi o violonistă, şi o comunistă, şi o psihopată, şi o actriţă, şi o criminală, şi o ingineră la NASA, şi o mamă a zece, şi un bărbat trans, şi să nu fiu deloc... Iar dacă am impresia că am găsit ceva ce n-aş putea fi, în principiu, este doar pentru că pe moment nu am reuşit să-mi imaginez nişte circumstanţe potrivite. Atunci ce e acel ceva care mă face eu? Există? Cine sunt Eu, dacă ideile şi faptele nu-mi aparţin? Sau poate există doar eu-ri de moment, ca nişte costume de închiriat? Doar sunt... fără eu? Stai, ca pe asta parca o stiam, ca am tot raspuns cu "doar sunt", dar constientizez ca nu pe deplin constient. laughing V-am ametit? Scuze. Idei?

116 răspunsuri:
| doreal a răspuns:

Tu esti tu. Acea flacara ce locuieste acolo in tine te face sa fii tu. Da, poti fii o gramada de lucruri. Toti putem fii. Dar de la a putea fi si a fi concret e o diferenta, cred eu, destul de mare. Iar ideile si faptele iti apartin. Cum sa nu iti apartina? Faptele le-a facut altcineva in locul tau? Ideile le-a nascocit altcineva si ti le-a implatat in creier? Esti prea filosofica rolling on the floor.

| NOname explică (pentru doreal):

Ai făcut abstracţie de circumstanţe, de aceea n-ai înţeles.
Faptul că aparent sunt cine sunt (gândesc ceea ce gândesc, fac ceea ce fac...) este în primul rău rezultatul circumstanţelor. Dacă ele erau altele şi eu eram alta acum, cel mai probabil. Mă întrebam, care ar fi acel ceva neschimbat, constant, adevăratul meu eu.

| doreal a răspuns (pentru doreal):

Da, nu am inteles atat de bine intrebarea. Scuze. Prea filosofica...
Ma dau batuta rolling on the floor. Apropo, in camera miroase a creier ars.

| DovleacTurbat a răspuns:

Te-ai complicat prea mult, totusi ce fumezi de ai astfel de vise? Ca vreau si eu. Hai sa luam viata asa cum ne-a fost data. laughing

| cristi202 a răspuns (pentru DovleacTurbat):

Nu fumeaza nimic. E o observatie pertinenta pe care oricine vrea sa "vada" dincolo de ce se vede o face.

| L1feDRAIN a răspuns:

Cred ca ai amnezie.

| dragos38 a răspuns:

Buna NOname, eu am intrat pe net cu totul si cu totul pentru altceva, dar vazand intrebarea ineresanta dealtfel,''cine suntem'', de ''unde venim'', si ''unde plecam'' adica cine sunt eu? cine esti tu? eu iti raspund prin niste versuri de-ale lui M. Eminescu.
In orice om o lume isi face incercarea,
Batranul Demiurgos se opinteste-n van
In orice minte lumea isi pune intrebarea
Din nou:de unde vine si unde merge floarea
Dorintelor obscure sadite in noian?
Un om de stiinta spunea despre Eminescu ca daca ar fi scris in limba germana sau engleza ajungea un poet de talie mondiala, precum Shakespeare, nenorocitii nu organizeaza nimic in amintirea lui, asa cum fac in cazul lui Enescu.Tot acel om de stiinta a spus ca Eminescu ar trebui canonizat, dar eu ma intreb cine sa-l canonizeze I.P.S. Teodosie laughing

| Alexandru0007 a răspuns:

Ai nevoie de sex laughing

| AlexCristi97 a răspuns:

Multe intrebari, doar una esentiala: "Sau poate exista doar eu-ri de moment"... exista trecut sau viitor? exista doar niste amintiri sau idei a ceea ce este trecut respectiv viitor... Esti ceea ce esti in fiecare moment, trebuie sa traim prezentul, intr-o stare constienta. Daca esti sub influenta, nu traiesti prezentul ci traiesti o proiectie a "ceva" (de exemplu, la alcool, este o proiectie a ceea ce esti tu fara sa iti pese de parerile celor din jur si de multe ori, iesind la iveala anumite frustrari)

| KillaNoFilla a răspuns:

Vezi The Afterlife Dysfunction.

| awspam a răspuns:

Inginer la nasa? gata plec cred ca ai funat ceva sau e capul tau plin de p

| Florin_Chiba_1988 a răspuns:

Suntem proprii noştri regizori! Nimeni nu ne impune să facem sau să o luăm pe căi, care de exemplu, nu ne-ar conveni. Avem cheia, depinde de fiecare dacă şi deschide uşa!

| xByte a răspuns:

Pentru oameni esti doar cat ai. Din punct de vedere emotional, totul depinde de trairi; "eu"-ul care a calcat in rahat, o sa fie mai atent pe unde merge de acum in colo, iar "eu"-ul care nu a calcat in rahat, nu o sa fie la fel de atent pe unde merge

| alin131 a răspuns:

Tu esti rezultatul actiunilor si alegerilor tale.

| BeSmart17 a răspuns:

In aceasta viata iti gasesti singura calea...in loc sa te gandesti daca as fi fost o..ai putea sa te gandesti sa faci ceva creativ, sa fii un exemplu pentru oameni. Trebuie sa nu.ti mai traiesti viata la conditional-optativ
Tu trebuie sa incersci sa.ti creezi un drum in viata.

| FanulMeu a răspuns:

Dupa parerea mea "eu" reprezinta toate intamplarile si amintirile din trecut pana in prezent, nu cred ca exista un "eu de inchiriat" cum spui tu dar poti spune ca toti avem in interior "adevaratul eu " acea personalitate de care ne este frica sau nu o putem arata lumii din diverse motive, Tu esti TU un complex de decizii luat din sentimente si amintiri, la fel sunt si eu, la fel suntem toti, cat despre vise... un teritoriu necunoscut inca dar dupa parerea mea (poate sper sau sunt putin nebun ) visele pot fi : amintiri dintr-o lume paralela, sau felul subconstientului de a ne arata ca daca am fi luat alte decizii pana acum treaba ar sta altfel, ceva gen : daca ai fi invatat mai mult ai fi ajuns la NASA sau daca ai fi iesit in adolescenta cu "baiatu' rau de la scara" ai fi ajuns o drogata.
Tu esti Tu cum am mai spus un complex de decizii, amintiri si sentimente nu poti schimba asta cum nu poti schimba trecutul dar iti poti alege viitorul tongue
Ps : sunt mai mult ca sigur ca nu sunt coerent, dupa ce ma trezesc am sa verific ce am scris.

| gabriela2201 a răspuns:

Esti cine alegi sa fii in functie de circumstante.Nimic nu e fix in lumea asta, doar circumstantial. Pentru multi esti doar provider-cat ai si cat vrei sa le dai. Pentru altii esti co-echipier si pentru putini esti un ucenic caruia i se transmit diverse invataturi pentru a evita sa-si piarda timpul cu tepe.

| relian a răspuns (pentru gabriela2201):

Uite vezi tie ti se pare amuzant ce am spus eu, si mie la fel, doara ca tipa care a pus intrebarea ma evaluat negativ.Si stii care e chestia mai naspa? Are ceva cu mine, nu-i place mai nimic din ce eu scriu.Ma evaluat negativ,uite asa o zic pe aici,insa numai pe mine,pe unia care iau scris de sex,sau de fumat iarba nici nu le-a spus nimic,asta ca am verificat,deci tipa are ceva cu mine nu ma place.Dar stii ce este? Nici eu no plac pe ea,laughing Bine acum cred dupa ce o sa citeasca ce am scris o sa le dea si alora care au scris de sex si fumat iarba evaluari negative,asa sa arate ca nu este deloc selectiva, dar deja eu am verificat, ca urmare o sa o sterg de la mine din lista laughingMie imi place sa fiu transparent cu toata lumea, dau raspunsuri oricui nu-s selectiv, spun ce am de spus, iar prin faptul ca ea evaluiaza un raspuns negativ arata lipsa de respect pentru cel care si-a luat din timpul lui sa ii raspunda ei la balarii.Dar na fiecare cat poate sa duca vorba aia.

| veryhonest a răspuns:

Salut!
"Eu" inseamna subiectivism. Subiectuvismul este o adunatura de euri/idei/ganduri care, asa cum spui si tu, sunt acolo din cauza circumstantelor. O anumita circumstanta, un anumit subiectivism, alta circumstanta, alt subiectivism.

Insa acest subiectivism, daca suntem atenti si ne gandim putin, cu acest subiectivism nu ne-am nascut. El a luat "nastere" in timp.
Deci, prin alte cuvinte, nu este o parte inerenta noua.

Ceea ce suntem noi am putea spune ca suntem aceea cu care ne nastem, nu? Nu asa este logic?
Deci daca nu ne-am nascut cu subiectivismul, inseamna ca acest "subiectivism" este ceva optional, ceva care ne poate ajuta in diferite moduri, insa, intr-un final, nu suntem.

Insa acest subiectivism, el cum "traieste"/ isi face simtita prezenta?

Simturile, gandurile... le experimentam, nu? Si din ce cauza? Din cauza constiintei as spune eu. Totul are loc in constiinta. Orice om o are.

Suntem constienti de subiectivism, nu? Oricare ar fi el. Orice om este constient de subiectivism, deci am putea spune ca la toti oamenii, constiinta este acel ceva constant, cu care ne nastem.

Deci am putea spune ca suntem constiinta? Cu totii o impartim, indiferent de circumstante etc.

Hmm... subiectivismul... daca nu ne-am nascut cu el, atunci cum putem sa spunem ca suntem subiectivism, adica ganduri, adica eu?
Ceva nu e in regula aici...

Dupa cum ai putut observa, toate "concluziile" le-am pus in forma de intrebare. Nu doresc sa spun cum este viata, lumea. As spune ca nu sunt decat niste presupuneri, insa nici asta nu vreau sa zic.
Ti-am explicat ceea ce eu am descoperit cu timpul, cat de simplu am putut. (pentru ca si eu am inceput sa imi pun intrebari)

| NOname explică (pentru veryhonest):

Interesant. Dar mă întreb, atunci ce s-ar întâmpla dacă m-aş naşte fără conştiinţă (cu un handicap, ceva).

| veryhonest a răspuns (pentru NOname):

Deci dupa parerea ta un om cu handicap nu are constiinta, nu traieste, nu simte... nimic?
Banuiesc ca aceeasi parere o ai si despre celelalte animale. Daca nu au constiinta, inseamna ca ele nu simt, nu functioneaza, nu au instinct?

Un bebelus are si el constiinta, chiar daca nu gandeste, chiar daca nu stie nimic.

Ce intelegi tu prin constiinta?

Esti constienta de subiectivitate, esti constienta de ceea ce simti... si nu in ultimul rand, traiesti.

Constiinta pe care o ai tu si un om cu handicap, si un caine, o pasare... e aceeasi.

Ai spus ca daca simti ca nu esti un eu, atunci ce esti?

Te astepti la un raspuns? Daca ceea ce esti tu nu este un simplu raspuns, esti mult mai mult de atat? Iar faptul ca suntem un "eu" nu este decat o conditionare, adica o idee repetata si, intr-un final, crezuta orbeste?

Subiectivismul are loc in constiinta, pentru ca esti constienta de el.

Daca un om nu gandeste (are vreun handicap) asta nu raneste cu nimic constiinta.

| NOname explică (pentru veryhonest):

Nu m-ai înţeles. Mă refeream la un handicap ce presupune o stare vegetativă, ca atunci când eşti în comă. Există cazuri, deşi rare, când conştiinţa iese din discuţie.
După logica ta, în cazuri de genul omul dispare ca "eu", nu există. Aşteptam o confirmare din partea ta sau realizare că nu te-ai gândit la toate aspectele problemei.

| veryhonest a răspuns (pentru NOname):

Intr-adevar, nu stiu raspunsul exact, pentru ca nu am fost niciodata in situatie. Insa as putea sa dau exemplu starea in care suntem atunci cand dormim.
Chiar daca atunci nu suntem treji, constiinta tot este acolo, altfel cum ar putea fi visele simtite, constientizate in timpul somnului si dupa ce ne trezim? Ceva le da "viata".

Eu folosesc termenul de "costiinta" la acel ceva constant... probabil nu e un termen potrivit pentru toate situatiile.
Da, nu stiu raspunsul exact, insa ceva constant este cu siguranta acolo, indiferent de ganduri, subiectivism, experientele care le are un individ.

| Tiger7777 a răspuns:

E vorba despre sex, esti disperata

Răspuns utilizator avertizat
| Ralf1971 a răspuns:

Intotdeauna visam ce ne dorim sa fim, dar nu vom fi ce visam, vom fi ce putem fi in functie de calitatile noastre, contextul in care traim, norocul si de ce nu soarta care ne-a fost predestinata.
Eu consider ca fiecare om are nevoie de ajutorul lui Dumnezeu ca sa se realizeze asa cum isi doreste.

| dragos38 a răspuns (pentru Ralf1971):

Buna ralf1971 sunt- de acord cu tine ca fiecare om poate visa sa ajunga ce-a ce=si doreste el,nimeni nu-i poate fura visele si inteligenta,creativitatea nativa cu care se nasc unii,iar altii trebuie sasi formeze/dezvolte creativitatea,e.t.c. prin diferite exercitii,dar nu sunt de acord cu tine cand zici ca mai trebuie sa ai si noroc si soarta care ne-a fost predestinata,eu sunt de alta parere fiecare om isi face soarta cu mana lui, deci totul depinde de el,mai este o vb dumnezeu iti da,dar nu-ti baga in sac,adica omul este dotat cu tot ce-i trebuie calitati psihice si fizice nebanuite cu care ne putem descurca in lumea fizica,Deci omul se poate realiza punandusi/dezvoltandusi calitatile sale cu care a fost dotat de catre aceasta inteligena a materiei,avem nevoie si de providenta divina,in cazuri extreme,cum ar fi pericolul de disparitie a omenirii,atunci sigur va interveni si aceasta inteligenta a materiei,in rest nu vad de ce ar trebui sa intervina, sa ne ajute cu ce? ne-a dotat cu de toate, totul depinde de noi, Confucius spunea, succesul depinde de noi, nu conteaza ce faci in viata daca vrei sa devii un om de succes trebuie sa te pregatesti pt.asta,nu te nelinistii din cauza lucrurilor marunte,sa faci greseli nu este o crima,nu permite esecurilor sa-ti strice ziua, Sunt multe exemple de oameni care au reusit sa-si schimbe soarta, cum a fost thomas edilson, Cineva, nu stiu cine a spus dar asa de frumos a spus-o, ceva de genu, cand soarta ti-e potrivnica, nu uita de forta din inima ta.iar tipul care a spus chestea aceasta a stiut ce spune, pt.ca daca nu stii,sau probabil stii,inima care este cel mai puternic muschi, nu se opreste niciodata, eu ma intrebam tot timpul din ce cauza bate inima aceaata,bate asa de capul ei,cine o stimuleaza,si am cautat raspunsuri si am gasit,fizica ne da raspunsul(stiinta)ea are propriul impuls electric, ea continua sa bata chiar daca este separata de corp, campul electromagnetic se intinde pe catva metri in afara corpuluui, si contrar ceea ce se crede inima trimite mai multe informatii catre creier si nu invers, deci acel intelept care a spus ca daca simti ca soarta ti-e potrivinica, dezvoltati forta din inima ta, a stiut bine ce zice.

| Choasmakerangel a răspuns:

Pentru unii oameni poate esti nimic, pentru altii poate esti tot ce conteaza, insa tu poti fi ce vrei sau mai bine zis cum vrei, poti sa te consideri ca esti cea mai ''smechera'' sau invers.Momentan esti o bucata de carne si oase(cum suntem toti). Dupa ce mori pur si simplu nu mai esti nimic, nu mai existi.

| Emima27 a răspuns:

Ia un Snickerswinking

| Crin51 a răspuns:

Tu esti unica, esti bucuria mamei tale si sacrificiul tatalui tau. Esti sansa de a face lumea mai frumoasa si esti clipa care poate sa schimbe ziua unui univers.
Cauta-ti inima... iubeste diminetile insorite si plimba-te prin suflet atunci cand doar tacerea se aude. Si te vei regasi.
Ai doar o viata la dispozitie... profita!
Hugs! ^_^

| AkiseAru a răspuns:

Tu esti tu, si eu sunt eu laughing

| UnuCuSapca a răspuns:

Si eu ma gandesc uneori c m-as fi putut naste in alte tari cum ar fi cele din Africa, sarace...sau cum ar fi un alt D-zeu, care a fost inceputul lui... Uneori ma cred imbecil punandu-mi astfel de itrebari. Chestia este ca tu esti tu, uite aici o zicatoare: Oamenii nu se schimba, doar devin ei insasi.In plus mai ai toata viata sa faci ce iti doresti. I hope i help you!

| Yoel a răspuns:

Traim intr-o lume a crizelor de tot felul, cele mai grave si păgubitoare se par a fi criza de identitate, si criza de integritate! Prinsi de virtecusul acestei era "sofisticate", am ajuns sa nu mai stim cine suntem si ce vrem de la viata. Asta ne afecteaza serios caracterul, compotamentul si relatiile - pe Verticala si pe orizontala. Imagineaza-ti ca esti MAMA si baietelul pe care l-ai nascut in urma cu 6 ani vine la tine si iți spune: "Eu nu stiu ce sunt, baiat sau fetita, si nu stiu ce vreau. as vrea sa te iubesc mamika, sau as vrea sa te ucid!" Cum te-ai simti? Peste generatia asta debusolata si "buiacă" trebuie sa vina un tăvălug care să ne aducă pe toți la unison, ca se "ne venim in fire", si sa înțelegem de-a binelea care-i dreapta si care-i stinga! Doamne-ajută!

| NOname explică (pentru Yoel):

Da, trăsni-ne-ar! Alahu akbar!

| RandomHuman a răspuns:

Oamenii te vad ca o imagine editata de ideile si faptele lor proprii. Nici tu nu iti poti forma o opinie obiectiva asupra ta, si aceasta este filtrata de emotii si pareri. Nu exista un "tu" unic, exista mai multe persoane sub acelasi nume.

| NOname explică (pentru RandomHuman):

Da, şi asta tind să cred că are o mare doză de adevăr.

| CioroiStefan777 a răspuns:

Esti o violonistă de succes in subconstient care se exprima frumos si destul de ordonat intr-o lume haotică.

| Zoltan_Paljanos_1985 a răspuns:

Fiecare este unic! Tu nu ești nici prostituată, nici actriță, nici comunistă, nici violonistă. Ești TU pur și simplu. Nu te poți compara cu nimeni. E adevărat că câteodată cu toți jucăm un rol, sau mai multe dar într-un final cu toți suntem la fel și unici, adică oameni. happy

| BaeUnicorn a răspuns:

Întrebarea ta îmi aduce aminte de o carte citita curând adică Romanul adoleșcentului miop.Ți-o recomand, abordeaza multe teme asemanătoare cu cea pe care tu ai abordat-o.
P.S. Nu e vorba neaparat despre adoleșență, răspunde la întrebări pe care oricine și-i le pune la un moment dat in viață în legătură cu gasirea identității sale

| IoanXDD a răspuns:

Un om este adesea rezultatul mediului din care provine.

| Bart978 a răspuns:

,,Cine sunt Eu, dacă ideile şi faptele nu-mi aparţin?" daca nimic nu iti apartine atunci de ce naiba mai traiesti? asumati lucurile, nu te prostii cu vorbe goale.

| dragos38 a răspuns (pentru Bart978):

E, ea a vrut sa zica altceva, adica cine suntem, de unde venim( care este scopul nostru in viata asta scurta)sau facem umbra degeaba pamantului? si unde plecam.Adica cine suntem noi dincolo de corpul material.Cred ca la asta se referea.

| NOname explică (pentru dragos38):

"Ea a vrut să zică" exact ceea ce a zis, numai nu toată lumea a înţeles.

| dragos38 a răspuns (pentru NOname):

Pai nu asta ai vrut sa zici, ceea ce am scis mai sus?

| NOname explică (pentru dragos38):

Nu.

| dragos38 a răspuns (pentru NOname):

Pai si nu asta ai vrut sa zici? cine sunt eu, cine esti tu, adica mai pe scurt cine suntem noi de unde venim, care este scopul nostru, pe planeta asta, si unde plecam?

| NOname explică (pentru dragos38):

Nu

| dragos38 a răspuns (pentru NOname):

Mda,pai sub forma de gluma, eurile sunt niste aditivi alimentari, coloranti, emulgatori, e.t.c. si pt.organismul uman sunt toxice, dar daca vb de eul nostru interior, pai eu cred ca eu-l nostru nu este materie, ci este spiritul sau corpul energetic, cred, iar corpul material este un fel de haina pentru e-ul/ nostru, Intr-o carte numita ghidul sanatatii depline scrisa de dr.Mark Mincola spunea ca,vechilor chinezi nu trebuia sa le amintesti faptul ca erau nu oameni care traiesc o eperienta spirituala ci invers,caci stiau foarte bine ca sunt mai intai spirit,dar programarea noastra materialista moderna ne distrage de la a intelege ca desi umani,suntem si de natura spirituala. Apai no, daca asa o fi cum a spus maestri chinezi,atunci ce te face sa fi tu, pai spiritul te face sa fi tu,iar corpul material este/sunt ''costume de inchiriat''confuzile cred ca tocmai din cauza influentelor imediate,materiale,nu suntem constienti,sau nu constientizam ca avem si un spirit, nu doar corp, stii cum e treaba, ca omida care incepe sa-si adune frunze si sa-si faca un cocon, o tipa a povestit ca era pasionata de omizi, si asa ca luat o omida, a pus-o in borcan la astupat cu tifon sa nu fuga, si i aducea frunze din copacul de unde o luase, la un moment dat incepe sa-si adune frunze si sa-si faca un cocon, si in 24 de ore i-a luat sa se transforme in pupa,era ceea mai fericita,va dati seama am vazut cu ochii mei un strop din magia naturii,au mai trecut ani de atunci,dar momentul acela, m-a marcat pentru totdeauna, Oare omida stie ca va deveni fluture? Asa si cu oamenii insa ne complacem sa ramanem in stadiul de omida, inloc sa prindem aripi si sa zburam, trezirea constiintei este grea, dar depinde doar de tine, de mine, de el, cine sunt eu, cine esti tu, cine suntem noi, inteleptii antici ne-au spus cine suntem, Pitagora si altii suntem spirite intr-un corp material.ehee primitivii aia asa cum le place unora sa se exprime stiau mult mai multe decat stim noi acum.

| dragos38 a răspuns (pentru NOname):

Si ca sa-l citez pe stephan hawking (i multumeste lui dumnezeu ca, i-a luat puterea de a se misca, si in schimb i-a dat puterea de a intelege universul.si hawking nu este un om de rand ci este pionierul stintei moderne,sa nu mai vb de mendeleev care chiar el a declarat, ca tabelul care l-a creat intai la visat si dupa aceea la scris,si ce tot spui tu acolo ca bla,bla,bla ideile nu-ti apartin, nici faptele ma umfla rasul, ideile si faptele ne apartin fiecaruia,si daca faptele sunt in contradictie sau ideiile, cu legile universului ne autodistrugem, universul nu este un haos, cum zic unii ci functioneaza dupa niste legi ale matematicii, fizicii, chimiei, e.t.c.aflate intr-o perfecta armonie intre ele, cu cat oamenii credinciosi sau atei au patruns cat mai adinc in studiul universului si-au dat seama ca universul asta este inteligent.Nu degeaba a spus hawking i multumesc divinitatii ca mi-a dat puterea de a intelege univerul, pentru noi oamenii de rand geometria inseamna niste linii, cercuri, triunghiuri, la ce sa-mi bat atat capul, insa pentru oamenii curiosi din fire, abilitati cu diferite
calitati psihice geometria a devenit sacra.asa ca nu degeaba trag semne de alarma oamenii de stiinta ca daca nu invatam sa traim in armonie cu tot ce ne inconjoara, o sa disparem, stiu ca esti ateista si tu gandesti ca totul se intampla aiurea, asa aleatoriu, dar eu zic ca nimic nu este intamplator, de exemplu sa-ti zic2 chesti cu multi ani in urma nu stiam sa inot, desi tot exersam dar degeaba, si cateodata visam ca inot si dimineata cand ma trezeam mi se parea curios visul asta, e si am tot exersat iar acum stiu sa inot 3 procedee diferite, fluture, brass, pluta(spate)mai trebuie sa invat voiniceaasca sau craw nu stiu exact cum se scrie, e maica-mea a spus ca am avut visul ala pentru ca voiam neaparat sa invat si ma obseda chestea asta, in fine.si a 2 cheste curioasa in urma cu 3-4 ani am avut 3 motani unul galben, unul alb si unul negru, cel negru mi-a murit, iar cel galben acum 2 ani,, eu insa totusi dupa ce-a murit cel negru mi-a parut f.rau, pt.ca i-mi plac motanii negri,si m-am tot gandit pe parcursul anilor cum sa fac,de unde sa i-mi fac rost de alt motan,motan nu pisica,bine e foarte simplu pot cumpara de pe internet,sau din alte magazine, insa nu am avut chef, si anul trecut prin octombrie cand am iesit din casa pe scari era un motanas negru,s-a speriat cand m-a vazut nu stia ce sa faca si mieuna la mine,eu m-am intors in casa i-am dat mancare si a ramas la mine, si nu a mai plecat,eu nu zic ca a picat din cer, o fi de prin gradinile vecinilor, caci multe pisici si motani trec p rin curtea mea, dar nu raman, stau zi, 2 si se intorc la stapanii lor.e uite asta nu a mai plecat,si sper sa traiasca cat mai mult. putea sa fie de diferite culori, gri, galben,alb-negru,e.t.c. dar nu a fost sa fie,a fost exact cum i-mi doream eu, motan negru,, poate ai auzit de principiul lui fibonacii nu stiu daca am scris corect, noi ne dezvoltam dupa acest sir atat cantitativ dar si calitativ, e bine cine vrea, cine nu universul nu te forteaza, acest sir se gaseste si pe cochilia melcilor si melcul din urechile noastre functioneaza dupa sirul fibonacii.o sa zici e, dintr-o suta de posibilitati ti-a aparut negroidul ala de motan, hm