| RAY a întrebat:

Cred ca autocotrolul ne deosebeste de alte animale, dar exista si alte animale care au autocontrol?

Răspuns Câştigător
| Raven a răspuns:

Dacă am fi avut cu adevărat autocontrol, n-ar mai exista violență, am fi o civilizație pașnică. Avem însă reguli, legi, cutume, norme, le-am creat tocmai pentru a ne proteja de alții și de noi înșine. Și nici ele nu sunt de ajuns, dovadă faptul că oriunde în lume pușcăriile sunt pline. Și nu știu de ce ar avea animalele nevoie de autocontrol, fac ceea ce le dictează instinctele, vânează, mănâncă, dorm, se împerechează, nu din plictiseală ori doar din plăcerea de a face acel lucru, cum e cazul oamenilor.

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, câinii, lupii, maimuțele superioare, caută videoclipuri pe You Tube și o să îi vezi.

| Rhea44 a răspuns (pentru sadrian46):

laughing) #maimuta happy sunt un om si o maimuța cu autocontrol

| RAY explică (pentru Raven):

Ai foarte mare dreptate, tu ce crezi selectia sexuala, naturala mai conteaza la om?

| Raven a răspuns (pentru RAY):

Nu prea, nu atâta timp cât medicamentele și dispozitivele medicale salvează copii care acum 1000 de ani nu ar fi supraviețuit ori ar fi fost abandonați la naștere pe motiv de handicap

| RAY explică (pentru Raven):

Dar totusi voi femeile faceti selectie sexuala

| Raven a răspuns (pentru RAY):

Acum 5000 de ani o femeie alegea un bărbat care era în stare să facă rost de mâncare, unul puternic, capabil s-o apere, cu ăla făcea copii, genele lui se transmiteau mai departe. Omenirea avea de câștigat din chestia asta, survival of the fittest, cum ar veni.
În ziua de azi femeile aleg bărbați în stare să le întrețină, tipi cu bani, indiferent cum arată și cât de antrenat/ în formă e respectivul. În situația asta, cât timp va trece până ce omenirea va fi alcătuită doar din molâi incapabili de supraviețuire în lipsa civilizației?

| RAY explică (pentru Raven):

Nu prea mult timp, mai aiurea e sunt multi asistati social care se reproduc, IQ scade tot mai mult