| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca dintr-o data au izbucnit incendiile in Grecia si Turcia?
Este posibil sa fi fost declansate tot de oameni?
Ce se aude?

12 răspunsuri:
| userjune90 a răspuns:

Încălzirea globala își pune amprenta, însă sunt de părere ca și aruncarea ambalajelor, spre ex. este de vina...
Intr-o oarecare măsură este și vina noastră, însă în cea mai mare parte căldurile foarte mari își spun cuvântul.
Sper ca totul sa revină la normal, oamenii sunt alarmați.

| CIaudiu a răspuns (pentru userjune90):

In sfarsit cineva destept si realist. In sfarsit...
M-am saturat sa tot aud la romani mizeria "Din cauza necredintei oamenilor Dumnezeu s-a razbunat", "Vedeti oamenilor daca v-ati indepartat de Dzeu? Acum el ne pedepseste", "Este pedeapsa Domnului pentru necredinta noastra" si lista poate continua la nesfarsit.

| Werrich a răspuns:

Anchetă în Atena, procurorii cred că unele incendii au fost puse intenționat. Grecii acuză autoritățile pentru reacția în fața focului
https://www.digi24.ro/......le-1628407

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si Macedonia de Nord se confrunta cu incendiile.

| viorelman11 a răspuns:

"Nimic nu e ce pare a fi"

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De oameni nu, că grecii sunt prea leneși, să pună ei foc.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru userjune90):

Lasa, ca la anul or sa porneasca iar incendiile.

| Simpatic a răspuns:

Cred ca au fost puse intentionat de debili mintali, aceeasi debili mintal care-si omoara mamele pentru ca nu le dau bani de tigari.
Avem astfel de debili si pe TPU, unii care scriu chiar din spitalul de psihiatrie, sa-i auzi ce limbaj colorat si necoerent au.
Cum poti sa fii om si sa pui incendiu vegetatiei nu inteleg, acestia ar trebui prinsi anchetati si executati!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Simpatic):

Asta cred si eu, adica ba frate nu i-a foc copaci verzi dintr-o data, oke inteleg sa i-a foc doar iarba uscata, dar eu ce vazusem pe unele video, este foc si fix in centrul padurilor si alea erau verzi, asa ceva nu se intampla de la sine niciodata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt poze, și nu sunt editate în care se vede clar cum dronele militare o fac, dau foc pădurilor, vegetației. Sunt de mana omului cauzate incendiile chiar unii turiști au dat foc, au fost ulterior prinși.
Sunt multe interese la mijloc, nu au reușit cu covid, acum încearcă cu incendiile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Https://m.facebook.com/....../story.php
Uite aici dovada.

| T0T a răspuns:

Nu doar pe acolo sunt incendii (sunt și în Canada, America, Rusia, Italia, chiar și în România au început). Și de asemenea, nu doar în păduri. Sunt dovezi în multe dintre cazuri care indică că au fost cauzate de oameni sau de unele accidente (cum ar fi doborârea unor stâlpi de electricitate). Ceea ce ar cauza foc fără aceste cauze este combustia spontană, iar focul ar fi susținut de temperaturile mari. Oricum, combustia spontană are nevoie de condiții speciale, nu e așa comună. Soarele singur sau căldura de pe Terra nu pot cauza incendii singure, fără alte cauze, circumstanțe. Căldura doar influențează pozitiv răspândirea incendiilor sau declanșarea lor.