| ZZG a întrebat:

Cum este corect d. p. d. v gramatical? o "tigara" sau o "tigare"?

13 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

O țigară, două țigări. Simplu. „Țigare" nu există. A doua variantă e o eroare lingvistică folosită prin București și regiunea de sud, sud-est. Nu am auzit niciodată „țigare" în Ardeal sau prin Iași. E o „gară" cu un ți- în față. Zici o gară, două gări și nu o gare, două gări, nu?

| danyelo112 a răspuns:

Tigara

| lauriciii a răspuns:

Conform DEX,"tigara","tigare" nu am vazut sa apara pe acolowinking

| harciog a răspuns:

O tigara.In argoul limbajului folosit in Silistea-Gumesti, satul Morometilor lui Preda, Iocan fierarul folosea si tigare.

Răspuns utilizator avertizat
| Bogdana91 a răspuns:

Exista cuvantul tigare in DEX, dar se refera la pluralul substantivului tigara. Prin urmare este corect "o tigara".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe TPU se accepta orice.

| maryana5 a răspuns:

Tigara!

| DeeaDLove12 a răspuns:

Tigara,eu nu am auzit de tigare

| MajorAsshole a răspuns:

Nu poti spune ca un cuvant este corect sau nu din punct de vedere gramatical. Poate din punct de vedere ortografic. O propozitie, sau o sintagma poti spune ca e sau nu corecta din punct de vedere gramaticalwinking

Ati mai invatat ceva azi happy Cu placere!winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TIGARA,este corect.Numai bine.

| Broscaru_Andrei_1987 a răspuns (pentru Gizăz):

Ba exista, din moment ce e folosita. Acum am sa ma duc sa fumez o tigare, nu o tigara! Pentru ca asa am eu si inca alte cateva sute de mii de oameni sa le zicem.