| Hoza_Madalina_1994 a întrebat:

Cum influenteaza poluarea plantele?

2 răspunsuri:
| MiyakoSaki a răspuns:

Daca poluarea afecteaza plantele acestea nu mai pot produce fotosinteza. Daca ele nu mai fac fotosinteza, noi nu mai avem aer curat, ar fi numai C02 in aer, iar noi neavand aer curat, functiile corpului nostru vor ceda treptat iar noi vom muri happy Deci poluarea are un mare impact asupra organismelor

| oprescudorin11 a răspuns:

Poluarea influenteaza plantele in aceeasi masura ca si pe noi, dar in moduri diferite. Fiecare specie, soi, etc. are limite de toleranta. Sunt plante care rezista la grade de poluare la care alte plante s-ar usca pe loc. Si la animale si oameni la fel.
Sunt limite, dar nu bariere, vorbind global. Daca discutam serios si nu suntem la gradinita, unde trebuie sa "sprijinim vreun ONG', sau sa umblam cu lozinci genul'poluarea distruge planeta'), deci daca discutam realist si nepatetic, poluarea nu afecteaza asa mult, nici pe om, nici plantele. Sunt alti factori neluati in seama care pot fi fatali.Nu precizez numai fenomenele cosmice.
Inca planeta Pamant este capabila sa ne protejeze.
Desigur, trebuie sa ne ferim cu mare atentie de cea mai urata propaganda care are in fapt interese pur comerciale (gen energie eoliana etc.), e ca si cum respingem aspirina 'clasica ' acidul acetilsalicilic, care se vinde la Kg, cu un leu, si sa o inlocuim cu acelasi lucru care costa de o suta de ori mai mult, avand aceeasi formula (aspenter, de ex.), numai ca in reclama se zice ca este mai eficienta sau ca are ambalajul frumos confectionat.