| anonim_4396 a întrebat:

Cum poate fi combătut acest videoclip care spune că lumea pe care o știm are mai puțin de 200 de ani?
https://www.youtube.com/watch?v=kqNNICzymlU

5 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

What? Ce aberație mai e și aia?
E foarte simplu de combătut. Orice document scris înainte de 1821, adică acum 200 de ani, combate această aberație. Vezi operele lui shakespeare, chaucer, Corneille precum și cronicarii români ca miron costin, grigore ureche etc, care, în lucrările lor spun ce s-a întâmplat și în ce an. Să nu mai vorbim de picturi, sculpturi, care sunt semnate de autori care au trăit cu multe sute de ani în urmă. Aberație mai mare ca asta n-am auzit de mult LOL

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru mastadont):

Nu cred în această teorie a resetării, dar videoclipul acesta cu copacii m-a pus puțin pe gânduri.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acest videoclip nu merită să fie combătut.
Dacă te uiți cum se prezintă el însuși acolo.
Citează din Declarația Drepturilor omului astfel.
Articolul 19 - Orice om are dreptul la libertatea opiniilor şi exprimării...
Stop. Eu aș completa această decalarație, ca să fie clară și pentru tine și pentru el.
Articolul 19 - Orice om, fie el sănătos la cap sau nu, are dreptul la libertatea opiniilor şi exprimării...
Dacă asculți cu atenție ce povestește el acolo, constați că nu este sănătos la cap.
Ne fiind sănătos la cap, eu zic că nu este cazul să îl combați, că nu ai nici o șansă de succes, și nu are nici o valoare, nici ce spune el acolo și nici o posibilă combatere, că nu ai ce combate.
Eu așa am citit carte serioasă despre schizofrenie.
Il fait tout semblant. Pe românește, el se face că face ceva, i se pare că face, dar nu face nimic, ci doar o imitație goală și sterilă.
Și lui, când înșiră acolo cuvinte și imagini, i se pare că a descoperit din nou piatra filosofală. Dacă nu ar fi dureros de aiurea, ai putea să îl consideri amuzant, salată de cuvinte, idei și imagini.
Dar vorba drepturilor omului, în varianta corectată de mine, e dreptul lui la exprimare, sănătos la cap, sau nu.
Părerea mea. Pământul e plat ca o farfurie iar dacă ajungi pe marginea ei, cazi în gol. Am și eu dreptul la opinie și libertatea exprimării. Bineînțeles. Încearcă să mă combați. Nici o șansă.
Sateliți de comunicație, sonde pe Marte? Teoria conspirației.
No, vezi dară, cum stă treaba.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Ai mai multe optiuni:
- briciul lui Occam (explicatia mai simpla castiga in defavoarea explicatiei care face presupuneri aditionale)
- briciul lui Hitchen (ce poate fi afirmat fara dovezi, poate fi infirmat fara dovezi)
- suprema: Inflacarata Sabie Laser a lui Newton (ce nu poate fi dovedit prin experiment sau observatie nu merita a fi dezbatut)

| doctorandus a răspuns:

Eh, dac-ai sti: Dumnezeu a creat tot Universul, cu toata istoria lui, martea trecuta. Dovedeste ca ma insel!