| Alex_Rákóczi_1999 a întrebat:

Cum se numeste aceasta regula matematica?

Salut, sunt student si am o mica problema... Nu am avut contact cu cartea de matematica de ceva vreme, iar mare parte din cunostinte trebuie sa le recuperez, insa toate cartile imi sunt pe drum intr-un colet. La cursul de chimie ni s-a prezentat urmatoarea formula(da, e o intrebare matematica):

c=md * 100
mersi
Super, nimic complicat, insa in cazul in care unele valori(precum valoarea c-ului) ni se dau, putem modifica formula pentru a calcula o alta necunoscuta din aceasta:

md = c*mersi
Stie cineva cum este denumita aceasta regula? Am pierdut timp considerabil cautand-o pe internet, iar in lipsa unei culegeri am decis sa va intreb pe voi, dat fiind faptul ca nici in ruptul capului nu ii gasesc descrierea, insa stiu sigur ca e o intrebare stupid de simpla.

5 răspunsuri:
| cosmin1324 a răspuns:

Concentratia procentuala?

| Bozgi200 a răspuns:

Te referi la mezii ori extremii? sau la ecuația de 3 simplă

| TristanTzara a răspuns:

Nu știu, ori e ceva legat de chimie, ori...
Poate regula de 3 simplă.

| Alex_Rákóczi_1999 explică (pentru Bozgi200):

Ecuatia de 3 simpla! Asta era! Genial, multumesc!

| Bozgi200 a răspuns (pentru Alex_Rákóczi_1999):

Cu plăcere laughing)