| inflicted a întrebat:

Daca anul ar fi împărțit în mai multe luni am simți că trece altfel timpul? Calendarul aztecilor avea 18 luni de ex

Răspuns Apreciat de Editori
| slayer09 a răspuns:

Eu sunt de parere ca indiferent cum va fi impartit calendarul, timpul mereu va trece asa cum il percepe fiecare. Un om linistit mereu va avea timp pentru orice, un om agitat si mereu in miscare mereu va spune ca nu are timp. Perceptia este cheia, si nu numai in timp.

3 răspunsuri:
| Ineys a răspuns:

Pentru mine e irelevant calendaru. Uneori si uit in ce data/zi suntem. Mai ales cand stau perioade mai lungi acasa.

| N0H4CK a răspuns:

Si daca anul ar fi fost de 50 de luni, omul s-ar fi adaptat la asta si ar fi perceput trecerea timpului la fel ca la 12 luni.

| Bizon95 a răspuns:

Nu
nu vad nici o diferenta semnificativa
iar aztecii aveau tot 365.25 zile pe an