| anonim_4396 a întrebat:

Eu am terminat a\masterul anul asta, in timp ce iubitul meu are doar o postliceala...Pentru mine nu conteaza, dar credeti ca asta s-ar putea transforma intr-o problema pe masura ca trece timpul? Suntem de 3 luni impreuna.

Răspuns Câştigător
Anna
| Anna a răspuns:

Da, pot exista discutii pe tema asta, de obicei barbatul se simte inferior daca partenera lui este mai desteapta si are mai multe studii.Totodata,este si un motiv de mandrie, pentru elhappy. E vital sa aveti un nivel de educatie asemanator si sa nu existe discrepante majore(el liceu-si ea 2 facultati+master), trebuie sa existe compatibilitate din toate punctele de vedere si sa fiti pe aceeasi lungime de unda. Exista si cazuri in care el este tipul antreprenor si atunci nu are nevoie de cine stie ce facultati. Daca va iubiti, va acceptati si exista reciprocitate in tot ceea ce faceti, asta nu ar trebui sa fie un impediment in relatia voastra desi este un aspect destul de important.

10 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca deja a aparut o problema daca iti pui aceasta intrebare. Primul meu prieten avea si el doar liceul pe cand eu eram studenta, dar nu mi-am pus niciodata problema fiindca aveam ce discuta cu el. Gandeste-te bine si fii sincera atat cu el cat si cu tine.

| psiholoaga a răspuns:

Studiile in sine nu cred ca sunt importante; importanta este viziunea despre viata, scopurile pe care vi le fixati. De exemplu, daca faci masterul asta spune despre tine ca vrei sa te specializezi, sa cunosti mai multe lucruri, sa poti apoi lucra in domeniu cu mai multe sanse de promovare, de a-ti face treaba bine. Vezi daca si el are aceleasi dorinte ca si tine. O problema reala poate ajunge daca veti avea locuri de munca foarte diferit platite. Tu sa ai un salariu dublu triplu fata de el. Vor aparea discutii din cauza banilor, egouri ranite si se duce tot. Studiile in sine nu conteaza; poate sa nu aiba decat liceul-daca este inteligent si ii place sa se documenteze, daca e original si intreprinzator, poate sa puna pe picioare o afacere profitabila. Dar telurile trebuie sa fie asemanatoare pe termen lung.

mira
| mira a răspuns:

Problema a aparut deja, chiar daca n-o constientizezi.Vei avea totdeauna o strangere de inima. Mira

eileen
| eileen a răspuns:

Eu am avut un prieten mai demult, avea doar liceul, eu eram la facultate si pentru mine a contat, a fost si unul dintre motivele pentru care ne-am despartit, pentru ca nu eram pe aceeasi unda, nu prea aveam ce discuta cu el... Dar sunt si baieti fara facultate, cu mult mai inteligenti decat cei cu 3 mastere, depinde mult de om...
Daca va iubiti si e destul de inteligent pentru tine, de ce nu? Si apoi, poate oricand sa urmeze si el cursurile unei facultati, sa fie in pas cu tinewinking

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu acum, dar pe parcurs pot aparea anumite discrepante. Daca va iubiti, poti sa-l incurajezi sa intre si el la o facultate dar cu tact sa nu se simta jignit.

| DiMoDi a răspuns:

Sunt sigură că mai ales la tine contează, altfel nu puneai întrebarea... probabil te gândeşti şi la "Gura lumii" (recte a părinţilor, care nu-i aşa, s-au chinuit să te ţină la scoli înalte)... Şi DA, contează şi va conta! Dar puteţi acţiona amândoi, în sensul eliminării acestei discrepanţe (tu cu îndemnul şi sprijinul moral, el cu ambiţia şi munca). În final, chiar dacă nu veţi rămâne împreună, el va fi în câştig, iar dacă rămâneţi, va fi o dovadă în plus, că ţineţi unul la altul suficient de mult încât să vă luptaţi pentru un viitor comunhappy
Pentru gabrielutzu *... Într-o familie în care "cântă" numai unul dintre parteneri, nu va fi niciodată bună înţelegere happy
Pentru asta, trebuie "cântat la unison" sau în tandem (dar musai obligatoriu pe aceeaşi partitură)winking

leonardk
| leonardk a răspuns:

Stiu o relatie dintre o inginera (din vreme cand se facea facultate) si un muncitor care dureaza de 24 de ani.Totul depinde de ce obstacole vreti sa puneti in calea iubirii dintre voi - daca ea exista 100%.

| mircea a răspuns:

Ce pupa mai bine : diploma de postliceala, sau posesorul ei? apoi mai ai putina rabdare si vei vedea si cum este cu studiile astea superioare, daca gasesti loc de munca, daca salariu este cat de cat pe masura studiilor...sau daca postliceala face mai multi bani, sau poate dragostea este prea mare ca sa mai conteze altceva!

| gabrielutzu a răspuns:

Am inteles ideea, tu esti desteapta, el e mai prostovan, iar orgoliul te "gadila"...
Si mai ales fiind si fata te consideri a fi un fel de "supergirl" in fata lui, un fel de cocoasa...(apropo de zicala-la voi in familie cine canta, cocosul sau gaina...cocoasa!)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai pus intrebarea deja tu ai o problema.si da e posibil sa aveti o problema cu trecerea timpului, cu toate ca a avea o diploma nu inseamna numaidecat ca le stii pe toate si ceilalti sunt in urma. dar e bine ca diploma de studii trebuie sa echivaleze puterea dragostei.ma gandesc sa dau si eu la facultate fiindca vreau sa ma indragostesc de o fata cu facultate.stiti sa invatati, laudabil.si stiti sa luptati si cu ratiunea inimii pentru fericirea voastra. tu ce-ti doresti un om cu studii care sta numai la calculator purtand discutii savante care sa echivaleze cu pregatirea ta? sau un om practic pe care sa-l iubesti si sa te iubeasca pur si simplu si nu fiindca ai studii.