| Steregoi a întrebat:

Daca ar fi existat evolutie nu ar mai fi existat bacterii si virusi si totul ar fi evoluat. Ce spuneti?

32 răspunsuri:
| TPUşiUPT1 a răspuns:

Nu a fost acelasi mediu de dezvoltare peste tot

| Steregoi explică (pentru TPUşiUPT1):

Trupul omului ar fi trebuit sa fie constituit numai din celule proprii lui si nu si bacterii si virusi. Vorbim de acelasi mediu.

| DomnulMacaroana a răspuns:

Bacteriile evolueaza si ele, dar nu asa cum te astepti, sa le creasca picioare. Organismele pluricelulare nici macar nu au evoluat din bacterii, ci din eucariote. Si da, inca exista eucariote unicelulare azi, dar nu au o presiune de selectie pentru a deveni multicelulare, ele fac ce trebuie sa supravietuiasca.

Cand variatia genetica apare, nu apare la toti indivizii unui regn, mai ales unuia care populeaza intreaga planeta. Doar pentru ca niste eucariote au gasit o strategie noua si o nisa noua nu inseamna ca toate trebuie sa se schimbe sau ca restul mor.
Daca nu apare o anumita presiune de selectie, nu au de ce sa devina multicelulare. Ele evolueaza totusi in alte directii, de aceea bacteriile si eucarioele de azi sunt foarte complexe.
In intrebare ta zici "totul ar fi evoluat" dar nu specifi cum.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Acum 12 ore | Steregoi a răspuns (pentru username2000):
De la euglene verzi? Daca ar fi existat evolutie nu ar mai fi existat bacterii si virusi si totul ar fi evoluat.

cate prosti poti sa scrii omule, tu ai fost vreodata prezent la ora de biologie?

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Celula EUCARIOTA este celula care prezinta nucleu adevarat, bine individualizat, cu membrana nucleara si organite celulare. Aceasta o intalnim la ciuperci, plante, animale si om.

In citoplasma celulelor exista structuri numite ORGANITE CELULARE, care pot fi:
1) COMUNE tuturor celulelor
2) SPECIFICE anumitor celule
Organite celulare comune sunt: Reticulul endoplasmatic, ribozomi, mitocondrii, vacuole, aparat GOLGI, lizozomi si peroxizomi.
Organite celulare specifice sunt: Centrozomul, Plastide (Cloroplaste), Miofibrile, Neurofibrile, Corpusculi-Nissl, Cilii si flagelii, Incluziuni ergastice.

(Celula procariota este celula care NU are nucleu adevarat, prezentand in schimb O MASA

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Acum 15 ore | Steregoi a răspuns:
Omul nu a putut programa 10 reactii chimice in lant daramite o serie lunga de ordinul trilioanelor de reactii chimice inlantuite.

chiar atat de greu e de inteles faptul ca prima celula era simpla, tu vorbesti de o celula care a evoluat timp de miliarde de ani si cica raspunzi ca ia nu poate fi creata in loborator, logic ca nu poate fi, vorbim de miliarde de ani omule de evolutie

| Steregoi explică (pentru RAY):

"Un alt mod de grupare ar fi putut avea loc in procariotul ancestral" in loc de "a avut loc".

"Era posibil si schimbul dintre unele gene intracelulare." in loc de "a avut loc si schimbul".

"au condus la ipoteza" in loc de "s-a intamplat in mod cert".

"Afost emisa si o alta posibilitate de a ajunge la eucariotism si anume pe calea gruparii clonale" adica doar o posibilitate si nu o certitudine.

"Au fost elaborate numeroase ipoteze vizand diversele aspecte ale evolutiei eucariotelor" adica doar ipoteze si nimic cert.

Limbajul folosit denota doar o parere si nu o certitudine.

| Steregoi explică (pentru RAY):

Interpretari eronate. Tu nu vorbesti despre "de la mai putin complex la mai complex". Daca evolutia ar fi avut loc cele mai putin complexe nu ar mai fi existat. Timpul nu sta in loc. E o lege fizica.

| Steregoi explică (pentru RAY):

Interpretari eronate. Tu nu vorbesti despre "de la mai putin complex la mai complex". Daca evolutia ar fi avut loc cele mai putin complexe nu ar mai fi existat. Timpul nu sta in loc. E o lege fizica. Celulele reproductive au durata scurta de viata si cele care fecundeaza genereaza imediat mai multe celule.

| Steregoi explică (pentru RAY):

Problema e ca tu interpretezi gresit realitatea. Oamenii de stiinta necredinciosi interpreteaza gresit si ilogic si irational realitatea.

| Steregoi explică (pentru DomnulMacaroana):

Variatia genetica e permanenta intre generatii. Supravietuirea nu are nici o legatura cu evolutia pentru ca atunci cand un om vrea sa supravietuiasca nu ii creste a treia mana. Organismele pluricelulare s-au complicat prea mult si cel mai probabil de foarte multe ori in plus in timp ce niste bacterii au gasit nisa si nu au mai trebuit sa se complice atat de mult devenind pluricelulare ca sa supravietuiasca? "Presiunea de selectie" e aceeasi in trupul omului deoarece in acelasi trup exista si bacterii si organe multicelulare. Suntem noi oamenii mai prosti si mai fraieri decat bacteriile de a trebuit sa ne complicam atat de mult devenind pluricelulari?

"Totul ar fi evoluat" asa cum teoria evolutionista prezinta aceasta ipotetica evolutie.

De fapt nu exista evolutie asa cum este ea inteleasa si descrisa in teoria evolutionista. Disparitia anumitor specii nu e un argument in favoarea teoriei evolutioniste.

Disparitia anumitor specii precum si dinozaurii, fara a lua in calcul factorul uman distructiv, arata ca creatia a avut loc in etape. Daca a zis ca "erau bune" nu inseamna ca avea sa le pastreze pe toate pentru vesnicie. Si o constructie provizorie e buna precum un cofrag, o schela, un prototip pentru testare si dezvoltare. Speciile disparute au facut parte din etapele creatiei la fel ca si cu dinozaurii. Un proiectant incepe cu modele mai putin complexe spre mai complexe in timp ce unele specii intermediare au fost create cu scopul de a pregati doar terenul pentru urmatoarele specii.

Pe langa cele de mai inainte, "bun" nu inseamna neaparat si cel mai reusit sau prototipul final sau varianta finala.

Atotputernicia rezulta din faptul ca Dumnezeu va putea face tot ce ii place si face ce vrea el potrivit cu principiile sale neschimbatoare. Dumnezeu face sa devina sau sa se implineasca treptat si in timp orice isi propune. Cand a terminat de creat Dumnezeu nu a mai creat alte prototipuri sau alte unitati biologice de testare si dezvoltare.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Problema e ca tu exagerezi in prostia ta omule, sincer tu ai trecut de cele 8 clase? asemenea tampeni sa la citesc ma doare ochii, parca am fi in africa nu intr o tara in ue

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Variatia genetica e permanenta intre generatii. Supravietuirea nu are nici o legatura cu evolutia pentru ca atunci cand un om vrea sa supravietuiasca nu ii creste a treia mana

cate tampenii scrii omule,cica sa i creasca a treia mana,pai asta e evolutie ma,cresterea unor membre,habar nu ai cei aia evolutie

De fapt nu exista evolutie asa cum este ea inteleasa si descrisa in teoria evolutionista. Disparitia anumitor specii nu e un argument in favoarea teoriei evolutioniste.

este un argument cum ca viata a evoluat omule, daca nu existau specii disparute ar fi insemnat ca viata era mereu acelasi

Disparitia anumitor specii precum si dinozaurii, fara a lua in calcul factorul uman distructiv

alte tampeni ce legatura are ma dinozauri cu omul?

Un proiectant incepe cu modele mai putin complexe spre mai complexe in timp ce unele specii intermediare au fost create cu scopul de a pregati doar terenul pentru urmatoarele specii.

omule dumnezeu a facut creatia lui o data nu in forme precedente si ma rog de ce a facut incat sa para ca a evoluat? iar scrii aiureli

dumnezeul tau imaginar nu a creat nimic pentru ca un creator cere un creator cum voi spuneti ca ceva complex nu poate aparea e logic ca creatorul lui dumnezeu nu exista nici dumnezeu, asa ca lasa vrajeala cu dumnezeu, ai uitat ca dumnezeu a creat virusi, microbi, sistem imunitar apoi hiv sa isi distruga sistemul imunitar, foarte inteligent zeul asta

| Steregoi explică (pentru RAY):

"daca nu existau specii disparute ar fi insemnat ca viata era mereu acelasi" - cum de au supravietuit bacteriile si speciile ancestrale eucariote intermediare au disparut negasind nici o nisa? Si pana la disparitia lor e cale lunga pana la aparitia lor. O specie cu probleme nu apuca sa devina mai multa si vizibila in straturile geologice.

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Omule scrii tampeni, bacterile se adapteaza, evolueaza, sunt speci de bacteri care au evoluat de exemplu cele care se hranesc cu plastic

| Steregoi explică (pentru RAY):

Daca le dadeai plastic cu 200 milioane ani in urma s-ar fi hranit si atunci cu plastic. Deci unde e evolutia?

| Alfred0703 a răspuns:

Cand esti prost, esti prost.

| relian a răspuns (pentru Steregoi):

laughing auzi ce spune cineva,cand esti prost,esti prost laughing Deci un organism specializat nu mai evoluiaza,la revedere,ata timp cat conditiile de mediu nu se schimba.
Bacteriile au ramas asa pentru ca le convine,se descurca de minune in mediul actual laughing de ce ar evolua? E ca si o stare, atat timp cat tu te simti bine, de exemplu taind frunza la caini, nimeni nu te forteaza sa muncesti, ce faci? Sa nu spui ca te apuci asa singur de munca la ocna din moralitate laughing
Stii vorba aia? Multi vad, putini si pricep.Majoritatea omenilor nu pricep ce altii descopera sau zic.Nu sta nimeni sa explice fiecarui in parte un anume fenomen, proces etc. cu atat mai putin ai care se ocupa de cercetari.
De ex omu nu o sa se mai schimbe niciodata
, asta pentru ca a ajuns la o anume specializare si nu mai este curios de schimbari.Asa murim oameni laughing
Nu incerca sa vii sa spui ca nu suntem perfecti, pentru natura asa suntem, asa cum trebuie, ca tu gandesti ca nu poti zbura asta e povestea ta, dorinta ta sau gandurile tale.

| Steregoi explică (pentru relian):

Si speciile disparute tot nespecializate au fost? Vii si spui ca s-a schimbat mediul. Si pentru bacterii nu s-a schimbat mediul numai pentru cele disparute? De fapt nu exista evolutie ci doar potential de variatie genetica.

| Steregoi explică (pentru Alfred0703):

Asa esti tu? Iti faci autocaracterizarea? N-ai argumentat nimic. Cine e prost? Acela care explica sau doar da cu bata si doar jigneste? Ai auzit de comportamentul de turma?

| RAY a răspuns (pentru Steregoi):

Omule tu ori te prefaci ori asa esti

| relian a răspuns (pentru Steregoi):

Speciile disparut au disparut pentru ca nu au fost capabile sa se adapteze, lupta pr supravietuire, vrei a traiesti te adaptezi, te schimbi, daca nu poti dispari, aia e tot.
Deci cum ziceai tu daca omu ar fi strans cu usa ar trebuie sai apara a 3a mana laughing dar asta nu asa intr-o zi doua, evolutia nu are loc brusc, deci daca cumva se schimba conditiile brusc, atunci o specie are sanse mari sa dispara, nu mai are timp sa evoluieze, sa se adapteze la noile conditii aparut peste noapte.Bineinteles la noile conditii aparute supravietuiesc anumite specii, in general cele mai mici, apoi usor usor acestea ocupa locul lasat gol de speciile mari disparute si se schimba, adica evoluiaza cum zic unia.Mai pe inteles le apare o mana in plus, o aripa, mai stiu eu ce.De ce? Pentru ca aceste specii ramase,si care au putut rezista noilor conditii, dar din arealu unde ele traiau, se deplaseaza spre arealu gol, acolo gasesc alte conditii, mult diferite de unde ele obisnuit locuiau si se adapteaza, se schimba.Cam asa lucreaza evolutia sau cum sa-i zicem,asa are loc.

Cum a fost cazul dinozaurilor,aparu ceva brusc peste noapte,aia nu se mai puteau adapta nicicum,nu aveau cum,nu au avut absolut nici o sansa.Dar existau alte specii micute,prin pesteri,in locri mai ferite,care au supravietuit,desi si acolo la acele specii conditiile s-au schimbat, dar nu asa de brusc si mult ca in mediu ocupat de dinozari.

Stii cum e? Cum ai lua tu otrava, sau nu tu orice om, otrava sau un drog, daca iei doza mare ai crapat in secunda 2, daca iei asa treptat cantitati micute,apoi usor usor in timp mareste doza o sa devii imun la acea otrava,deci aceasta capacitatea,aptitudine sau conditie noua o dobandesti in timp.
Avand in vedere acest lucru,gandeste ca aparitia sau disparitia unui organ cat timp ar trebuie sa ia.
Dupa disparitia dinozaurilor a avut loc o explozie de noi specii aparute,de ce? Pt ca au iesit din locuri ascunze,au ocupat locul lasat gol si s-au schimbat.
Evolutia necesita nu doar timp lung,ci si spatiu foarte mare gol,spatiu in care sa nu fie cineva dominant,sa nu fie acolo specii si sa te haleasca laughing ca asa nu mai apuci sa evoluiezi,deci spatoi cam gol, ori fara dusmani, astfel ca pana sa se aleaga care si cum, speciile deja sa se adapteze, sa se schimbe, sa le apara a 3a mana cum ai zis si tu laughing apoi odata aparuta, specia se poate sustine, deja sa specializat la noul mediu si poate sa supravietuiasca, indiferent ce alte specii mai apar acolo.Or sa imparta mediu, toti or sa aiba loc laughing
Cam asa are loc evolutia in mare.De ce multi oamenii nu inteleg? Pnetru ca cei care sunt pusi sa o faca,sa explice, sa lamureasca oamenii nu o fac, nu-i intereseaza, ei au acel job doara sa primeasca banu, restul care pricepe bine, care nu dai incolo ca oricum lumea merge inainte cu sau fara ca unia sa priceapa laughing

| Steregoi explică (pentru relian):

Si pana au trebuit sa se "adapteze" s-a dezvoltat o intreaga specie si nu doar un individ. Treaba asta seamana cu potopul din 2370 ien cand au murit dinozaurii si toate. Doar ce era in arca a supravietuit apoi cand au iesit din arca s-au inmultit si diversificat exponential. Sub ape in timpul potopului au fost si lava sub apa ce s-a amestecat cu vietati si astfel au aparut straturi de fosile.

Ar mai fi varianta care am zis-o ca Dumnezeu nu a mai intretinut speciile nefinale pe care le-a folosit pentru pregatirea terenului pentru urmatoarele.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corpul tău nu poate sa trăiască fără alte bacterii (vezi sistemul digestiv).

| relian a răspuns (pentru Steregoi):

Nu vad ce legatura are dzeu cu prefectura, in cazul de fata laughing Biserica, dzeu nu are absolut nici o legatura cu planeta asta.Amesteci povestile cu chestii reale.In care arca omule? Tu stii cate specii exista? Unde ar fi incaput alea? Si daca ar fi avut o arca, gen embrioni, sau ADN in recipiente tot nu stiu cat timp iar fi treb.Asta cu dzeu si alte basme,sunt la alta categorie,la basme laughing Care fosile ce straturi? In oceane alea sunt creaturi care au murit s au dus la fund si aia a fost.
Fosile ce gasesc oamenii astazi,dinozauri sau alte specii,astea sunt mai rare,asta pentru ca un animal sa poata fi conservat asa,ar trebuie sa se intimple nu stiu ce accident,animalu sa fie prins in noroi, sau rasina, cum este cazul unor insecte si asa le vedem astazi, din cauza asta nu sunt multe, pentru ca astfel de accidente se petrec mai rar, restul care au murit in conditii normale nu mai exista nici urma de la ele laughing

| Steregoi explică (pentru relian):

Ce legatura are ce spui tu cu realitatea?

| relian a răspuns (pentru Steregoi):

Ce spun eu,ce legatura are cu realitatea? Pai are ca eu spun chestii palpabile,reale,nu chestii,povesti,basme care nu pot fi niciodata dovedite,pipaite,vazute.Tu,noi traim intr-o lume materiala, unde materia primeaza, ne bazam pe materie, deci asa vorbe goale nu ajuta pe absolut nimeni cu nimic, vorbele goale nu-ti tin de foame, nu-ti tin de cald.Cam despre asta vorbesc eu,iar legatura cu realitatea, ce vrei mai mult? Te pomeni ca tu cand vrei sa maninci te rogi la Dzeu si iti arunca ala de sus mancare laughing despre asta vorbesc.E ok o lasam asa ca oricum nu ajungem nicaeri, faptul ca tu nu poti intelege anumite lucruri, asta nu inseamna nimic, inseamna doara ca nu le poti intelege la momentu ala, atat nimic mai mult.Omenirea daca se baza pe cei ca tine, adica pe religiosi, poate si acum am fi trait tot in pesteri laughing

| Steregoi explică (pentru relian):

Poti pipai vidul?

| relian a răspuns (pentru Steregoi):

Il poti detecta, deci orice pipai, vezi, detectezi in aia trebuie sa crezi, nu in povesti, vorbe goale.Bine acum depinde si daca ai ceva in cap, ori este doara pentru display, in cazul asta te inteleg laughing