| Dorotheea21 a întrebat:

Cum credeti ca ar fi evoluat umanitatea daca religiile nu ar fi existat?

34 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Fara CRESTINISM umanitatea nu ar mai fi existat la ora actuala.

| ania a răspuns:

Termenul religie vine de la re-ligare adică reconectare cu Creatorul nostru. Având în vedere că de când a creat oamenii tot timpul a căutat oameni cărora li s-a revelat și au existat oameni care au vrut să comunice cu EL, religie a existat totdeauna și e imposibil ca religia să nu fi existat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Frumos si in pace

| Dorotheea21 explică (pentru suntserios):

Da'mi te rog un exemplu de frumos din arta mai veche de 100 de ani, care sa nu aiba treaba, vorba lui GicaGigek cu religia, mitologia, supranaturalul, credinta.
Credeai ca este o intrebare usoara?
Nici eu. happy

| suntserios a răspuns (pentru Dorotheea21):

Mona Lisa
Fata cu cercelul
Castelul Peles

| Dorotheea21 explică (pentru suntserios):

Foarte putin frumos, nu crezi?
Incerc sa imi imaginez arhitectura Egiptului antic fara religie si nu reusesc sa o inlocuiesc cu nimic plauzibil.

| suntserios a răspuns (pentru Dorotheea21):

Nu e deloc foarte putin.
Eu nu inteleg de crezi tu ca arta s-a inspirat din religii si nu invers, religia s-a folosit de arta...
Eu nu cred ca arhitectura s-a nascut din religie.religia a folosit arhitectura sa ridice monumente zeilor.

| Dorotheea21 explică (pentru suntserios):

Lascaux este religie desenata. Cred ca noi o socotim acum arta.
Si daca arhitectura nu ridica monumente zeilor, ce ridica?
Case pentru populatie si canale pentru irigatii? Acestea existau si in Roma, Egipt, Grecia, si nu se vede nimic frumos la ele.

| Holiday a răspuns (pentru Dorotheea21):

"Si daca arhitectura nu ridica monumente zeilor, ce ridica?"

Castele, apeducte, poduri, ziduri de aparare, teatre, arene de diverse tipuri, biblioteci, etc, etc, etc...

| Dorotheea21 explică (pentru Holiday):

Nu sunt deloc sigura ca cei care detineau cunostintele in antichitate ar fi impartit populatiei arta si cunostintele lor ca sa construiasca poduri, teatre si celelalte necesare plebei.

| Holiday a răspuns (pentru Dorotheea21):

Podurile, teatrele si celelalte nu sunt necesare plebei, cum nici constructiile religioase nu sunt.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu ar fi evoluat ca umanitate.

| Celcestietot a răspuns:

Eu cred ca oamenii ar fi fost mult mai imorali fara religie. Hai sa ii aruncam in trecut pe oamenii fara Dumnezeu din ziua de astazi si sa vedem ce iese. Daca o sa facem asta, o sa vezi orgii in plina strada, o sa vezi inchinatori la Satana, la idoli, la statui care nu au treaba cu divinitatea, o sa vezi cum o sa se bata mai rau ca animalele s-a.m.d.

| Dorotheea21 explică (pentru Celcestietot):

La moralitate nu m; am gandit, religiile antice erau destul de imorale pentru ziua de astazi. happy Repet, nu este vorba despre crestinism ci despre toate religiile.
Cred ca raspunsul lui Sadrian este cel mai aproape de adevar, nu se poate gandi altfel.

| Celcestietot a răspuns (pentru Dorotheea21):

Si eu cred ca nu ar mai fi evoluat in oameni (nu ca acum am fi niste perfectiuni ale naturii). Oricum, m-am referit la toate religiile happy. In ciuda actiunilor lui Dumnezeu in incercarea de a crea niste fiinte morale, noi tot am reinviat Sodoma si Gomora la nivel global.

| FreddieM a răspuns:

Religia a fost legea pe pamant timp de secole, deci a fost necesara. (nu discut crimele pe care le-a savarsit) Dar de cand am evoluat mental, rolul religiei a devenit ceea ce trebuia sa devina, o alternativa de alinare si refugiere a nostalgicilor si visatorilor. Logic societatea actuala se dezvolta si se oranduieste de mii de ori mai bine fara religie, vezi statele unde religia e parte secundara in constiinta oamenilor, care sunt si cele mai avansate de altfel si nu doar atat, chiar la nivel de constiinta, acei oameni se folosesc de sentimente naturale si personale independente de ce zic anumite scrieri sacre. Si stati linistiti, abunda in empatie, ii dor problemele celorlalti si nu doar atat, se formeaza sute de grupuri de voluntariat care sar in ajutor celor aflati la necaz, in care nu apare nici macar un simbol religios.

| Digikey a răspuns:

Am fi fost mai avansati.Religiile in special cea crestina au actionat clar impotriva progresului tehnologic si al stiintei.
Exiata multe momente rusinoase in istoria bisericii in care oameni de stiinta au fost arsi pe rug sau oprimati.

| Digikey a răspuns (pentru Digikey):

Doar idiotii au nevoie de o religie care sa le spuna ce este bine si ce este gresit sau ce sa manance si cum sa faca dragoste.

| Dorotheea21 explică (pentru Digikey):

Religiile antice au folosit si incurajat stiinta, eu nu m-am referit numai la crestinism.
Piramidele nu s'au ridicat cu realism si epistemologie.

| Digikey a răspuns (pentru Dorotheea21):

Pana una alta suntem inconjurati de crestini, si cei mai mari pasi stiinta i-a facut in ultimele secole cand crestinii o dadeau cu pamantul plat, vindecarea la icoane, pupatul de moaste, adevarul de natura divina al Bibliei si alte mizerii.

| Celcestietot a răspuns (pentru Digikey):

Dovedeste inexistenta lui Dumnezeu. Nu inteleg de ce voi sunteti asa siguri ca El nu exista...

| Digikey a răspuns (pentru Celcestietot):

Zeul biblic nu avea nimic de divin. Poate ca exista alti zei mai putin criminali in alte minti mai putin incetosate.

| Celcestietot a răspuns (pentru Digikey):

Cu acest raspuns ai confirmat personal ca Dumnezeu exista, felicitari!

| Digikey a răspuns (pentru Celcestietot):

Cred ca suferi de analfabetism functional.

| Octavian199 a răspuns (pentru Digikey):

Cand ii aud pe parinti ca isi trimit copiii la ora de religie pentru a fi mai buni.''Ma, prostilor, voi nu sunteti in stare sa va educati copiii''?

| Algo098 a răspuns:

Probabil ca ar fi fost mai bine. Nu putem sa ne lasam influentati de povesti si de fantezie si sa ignoram realitatea.

| Irinel15123532 a răspuns:

Sa nu ucizi.
Sa nu furi.
Sa nu injuri.
Sa nu curvesti.
Sa iti cinstesti parintii.
Sa iti iubesti aproapele ca pe tine insuti.
Calauzeste-l pe cel ratacit.

Cum crezi ca ar arata o umanitate fara aceste lucruri?
Nu stii cum? Uita-te in jur, umanitatea arata si este cum este pentru ca aceste lucruri nu sunt respectate. O umanitate fara Dumnezeu? Asta isi doreste lumea si asta o sa aiba intr-un final, fiecare sa faca ce vrea, ignorad orice lege morala, orice principiu bun.

| suntserios a răspuns (pentru Irinel15123532):

E trist daca tu ai nevoie de puteri supranaturale sa ai un cod etic si moral. Sunt oameni care reusesc singuri nu de frica.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru suntserios):

Dragul meu prieten, ai inteles gresit. Eu am expus cum ar arata societatea fara pricipiile morale ale Lui Dumnezeu, nu este vorba de nici o frica, este vorba de caracterul Lui Dumnezeu, o societate care ignora biblia definitiv si principiile ei, cum va arata? Care este opusul lui ''sa nu furi''? Nu stii? Uita-te la politicienii romaniei, si nu doar ai nostri, uita-te peste tot in lume si vei fi uimit cat se fura, si nu vorbesc de o paine, ci de milioane de dolari.
Nu cred ca ai inteles ceea ce spune Dumnezeu.

2 Timotei 1 ''Căci Dumnezeu nu ne -a dat un duh de frică, ci de putere, de dragoste şi de chibzuinţă.''

1 Ioan 4 '' În dragoste nu este frică, ci dragostea desăvârşită izgoneşte frica, pentru că frica are cu ea pedeapsa; şi cine se teme n-a ajuns desăvârşit în dragoste.''

Unde scrie ceva de vreo frica? Dumnezeu vrea sa ne alunge orice teama, si vrea sa ne dea putere sa traim drepti si curati, o viata frumoasa si implinita, daruindu-ne pe noi altora in dragoste.

| suntserios a răspuns (pentru Irinel15123532):

Nu te ai putut abtine sa nu dai un citat nu?
Chiar nu esti capabil sa gandesti singurel?
Vezi fix de asta vorbeam, tu credincios extrem nu esti capabil sa functionezi singur

| Osneros a răspuns:

Cand m-am gandit prima data la asta, am ajuns la concluzia ca omenirea ar fi fost mai dezvoltata in ziua de azi daca religiile nu ar fi existat. Apoi am inceput sa cred chiar opusul, ca religiile au facut mai mult bine decat rau, in timpurile antice. Acum nu mai am nicio parere, cred ca "butterfly effect" ar fi avut un efect imens, deci se putea intampla orice.

| GicaGigekGica a răspuns:

Deci sa stabilim de la inceput ca religia nu are nici o treaba cu Dumnezeu de cele mai multe ori. "Preotii" si nu numai s-au folosit de religie si inca se folosesc ca sa duca in eroare multi oameni si sa aiba ei avantaje. Atat am avut de zis.

| Dorotheea21 explică (pentru GicaGigekGica):

Sa stabilim atunci si ca pictura, sculptura, arhitectura si muzica nu s'au inspirat din religii.
Putem face asta?

| Xanor a răspuns:

Foarte rau ar fi foarte multa varsare de sange, religia a tinut omul in frau