| troleibuz a întrebat:

Daca Dumnezeu e iubire si vrea sa ne iubim fratii, de ce toti crestinii sunt rautaciosi si plini de ura? De ce sunt cei care judeca cel mai tare si barfesc? Nu ar trebui sa-l lase pe domnul sa judece?

Cum ar trebui sa fie un crestin ideal?

33 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca oamenii le da "unora" cam multe lucruri in viata, si aceia fac mofturi.

| LoveSleep a răspuns:

Pai Dumnezeu instiga la ura și violenta în Vechiul Testament, la ce te aștepți de la oameni?

| Bluestar15 a răspuns:

Depinde de crestini. Exista crestini deosebiti si exista crestini barfitori si care te capie in ultimul hal.Aici depinde de masura in care acel crestin isi asuma lucrarea crestina (unii deloc, altii putini, altii mai mult etc.) si depinde cat de mult acel crestin doreste sa devina un om mai bun si usor-usor sa ajunga la idealul crestin, adica asemanarea cu Hristos. Spre exemplu, parintele Adrian Fageteanu a fost arestat de comunisti fara motiv (doar pentru ca era preot) si il bateau in fiecare zi cateva ore intregi, iar dupa o astfel de bataie crunta el se uita la ei cu iubire si le zice "fiilor, mai odihniti-va putin ca iar v-am obosit si astazi" si i-a iertat pentru toate bataile primite.Ei bine, asa arata un crestin autentic, doar ca in general oamenii nu vor sa devina mai buni si de aceea raman cu defectele pe care le au, dar Hristos ne asteapta si ne ajuta sa devenim mai buni si mai virtuosi.Tot pe aceasta tema, recomand cu caldura acest clip audio, merita ascultat: https://www.youtube.com/watch?v=ZUZDtzndRMQ