| troleibuz a întrebat:

Daca Dumnezeu e iubire si vrea sa ne iubim fratii, de ce toti crestinii sunt rautaciosi si plini de ura? De ce sunt cei care judeca cel mai tare si barfesc? Nu ar trebui sa-l lase pe domnul sa judece?

Cum ar trebui sa fie un crestin ideal?

33 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca Dumnezeu e iubire si vrea sa ne iubim fratii. De ce toti crestinii sunt rautaciosi si plini de ura? De ce sunt cei care judeca cel mai tare si barfesc? Nu ar trebui sa-l lase pe domnul sa judece?

Cum ar trebui sa fie un crestin ideal?

suntem ultima tara din univers,toti furam de la cel mai mic pana la cel mai mare,nu e adevarat? toata europa ne stie,barfitori, ipocriti, perversi, niste oameni de doamne fereste, asta nu o spun orice roman sincer, eu asta am auzit de la ei, romani din stranitate le e scarba sa vb cu un roman sau sa spuna ca e roman, majoriitatea sunt la furat sau cersit

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

As vrea si eu sa imi dai daca se poate, prin posta, un atestat original, prin care sa inteleg ca "TOTI" crestinii sunt rautaciosi si plini de ura.
Si apoi mai vorbimwinking

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"De ce toti crestinii sunt rautaciosi si plini de ura?"
→ Pentru că nu sunt sfinți.

"De ce sunt cei care judeca cel mai tare si barfesc?"
→ Toți bârfim și judecăm, indiferent de orientarea religioasă, de cult, fie că suntem creștini sau atei.

"Cum ar trebui sa fie un crestin ideal?"
→ Cum zice popa, nu cum face popa.

| sabin89 a răspuns (pentru floresdemayo):

Cum zice popa? El nu prea zice, el mai mult cântă. Şi când zice ceva, le zice îmbârligat, de numai el înţelege.

| floresdemayo a răspuns (pentru sabin89):

Mergi des la inmormantari? Doar acolo il auzi cântând.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

@Ray "Toti crestinii sunt cre(s)tini!"

De ce mă jignești? happy

| RAY a răspuns (pentru floresdemayo):

M-am referit la aia din intrebare honey

| floresdemayo a răspuns (pentru RAY):

Cel care a pus intrebarea a vorbit in termeni generali, spunand "toti crestinii"!
Uite, si eu sunt creștină. Spui că te referi strict la cei mentionati in intrebare, deci cine a rămas pe lături?

Unul din cei mai buni prieteni ai mei de pe site a fost Hombre (Dumnezeu să-l ierte), care, desi era ateu convins, nu avea atitudinea ta!
Tu Ray, nu stiu a cata oară ne jignești pe toti, făcându-ne cretini. Făcând acele afirmatii, aruncand cu piatra in crestini, ție însuți, ce termen ti-ai atribui?

| RAY a răspuns (pentru floresdemayo):

Nu exista crestini, doar cu numele, e parerea mea

| RAY a răspuns (pentru floresdemayo):

Hombre era un fals ateu

| floresdemayo a răspuns (pentru RAY):

Tu ești fals! Arunci injurii, apoi incerci să maschezi exagerarea.
Dacă acum spui că nu există creștini, pe cine ai făcut cretini?

| RAY a răspuns (pentru floresdemayo):

Acum 52 minute | Cristinna31 a răspuns:
De asta:-> „Nu este nici un om neprihănit, nici unul măcar.
Nu este nici unul care să aibă pricepere.
Nu este nici unul care să caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.
Toţi s-au abătut şi au ajuns nişte netrebnici. Nu este niciunul care să facă binele, nici unul măcar." - Romani 3:10-11-12

| RAY a răspuns (pentru floresdemayo):

Ma provoci, nu e vorba de crestini ca nu exista asa ceva, suntem cea mai pacatoasa tara din ue

| floresdemayo a răspuns (pentru RAY):

"Daca Dumnezeu e iubire si vrea sa ne iubim fratii."

Ray, m-aș bucura dacă te-ai iubi mai intâi pe tine! Și apoi, pe restul.

| RAY a răspuns (pentru floresdemayo):

Ura este singurul sentiment sincer restul sunt basme, numi vb mie de iubire

| Catrice a răspuns (pentru floresdemayo):

Decat sa te cerți cu el, mai bine faci o plimbare, macar nu pierzi timpul degeaba laughing

| floresdemayo a răspuns (pentru RAY):

Atunci, urăște-te singur. Toti ceilalți vor face la fel. Ce transmiti, aia primești.

| RAY a răspuns (pentru floresdemayo):

Super, inseamna ca deveniti sinceri

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu exagera. Stiu ceva lunatici antivaxeri crestinopati care altfel sunt niste oameni de treaba. Ideal e ca fiecare sa invete sa stea in patratica lui. Eu daca ma duc la un concert - pe care mi-l platesc singur, nu e platit si de aia care nu asculta, cum e cu bisericile - nu ma intereseaza sa ii conving pe altii ce chestii misto ascult eu si ce misto sunt concertele de gen. E treaba mea si a celor cu care rezonez, chiar nu ne intereseaza sa facem prozelitism. La fel si aici. Esti crestin? Bun, zi mersi ca muncesc si fac bani din care statul asta de cacao iti plateste tie popii si iti construieste biserici, dar nu veni sa ma freci pe mine la duda cu asta. Mie in majoritatea bisericilor in care am intrat mi s-a facut efectiv rau fizic, cu cateva exceptii patronate de niste popi cu care as putea oricind sa ies la o bere sau sa ramin blocat in lift 4 ore fara sa imi vina sa ii omor dupa 10 minute. Nu e vorba de crestini sau nu, ci de faptul ca cu cit esti mai mic si mai insignifiant, incult, frustrat, cu atit mai mult te iei de altii in loc sa iti vezi de ale tale.

| LoveSleep a răspuns:

Pai Dumnezeu instiga la ura și violenta în Vechiul Testament, la ce te aștepți de la oameni?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De asta:-> „Nu este nici un om neprihănit, nici unul măcar.
Nu este nici unul care să aibă pricepere.
Nu este nici unul care să caute cu tot dinadinsul pe Dumnezeu.
Toţi s-au abătut şi au ajuns nişte netrebnici. Nu este niciunul care să facă binele, nici unul măcar." - Romani 3:10-11-12

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sunt oameni. Pentru ca nu sunt Dumnezeu.
"Daca Dumnezeu e..." "de ce crestinii sunt...", nu are logica aceasta intrebare. Unde e ipocrizia, compari doua personaje diferite. Mai corect era, "daca crestinii pretind a fi asa" "de ce sunt asa" asta avea sens, insa ce ai zis tu, nu. Si la aceasta intrebare acelasi lucri ti-l zic, sunt oameni. Nu e corect, nu e placut, dar recunosc si eu si stiu ca asa e pentru toti, gresim, avem metehne, e greu sa atingi un standard divin mai ales cand lumea e cu ochii pe tine ca "esti pocait si deci, perfect". Lumea de multe ori abuzeaza de crestini zicand ca n-au cum sa refuze, n-au cum sa fie rautaciosi sau iresponsabili, din cauza ca sunt crestini, si ii provoaca pentru a le gasi nod in papura. Crestinii sunt oameni ca si tine. Tu de ce nu esti exemplar? De ce minti? De ce gresesti? Tot la fel si ei.

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

Daca vrei sa te asemeni cat mai mult cu un Dumnezeu plin de iubire (not) care sa ajungi in imparatia lui, nu te porti asa.
Eu sunt exemplar, nu am multe lucruri sa-mi reprosez.

| troleibuz explică (pentru anonim_4396):

De ce mai credeti in Dumnezeu daca asta nu va ajuta sa fiti buni, calzi, plini de intelegere, empatie, toleranta?
De frica sa nu ajungeti in iad?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca oamenii le da "unora" cam multe lucruri in viata, si aceia fac mofturi.

| troleibuz explică:

Toti judecam. Dar nu cum o fac crestinii. Ei au mai multe limite. Orice e iesit din tipare e prilej de batjocura, barfa, judecata pentru ei. Nu cunosc toleranta.

| troleibuz explică:

Daca nu oferi niciun argument comentariul tau este inutil. Mai bine citeai din biblie decat sa-ti pierzi timpul aici

| troleibuz explică:

Comentariile tale au cam dovedit ce am avut eu sa zic. Mi-ai lasat 2 comentarii. In ambele m-ai jignit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru troleibuz):

N-au dovedit ma nimic din ce crezi tu. Nu sunt crestin. Nici daca eram nu dovedeau.

| nicu991 a răspuns:

Crezi ca doar crestinii sunt asa? Eu am intalnit pocaiti care se dadeau painea lui Dumnezeu dar de fapt erau niste profitori ordinari plus afirmatiile tale de mai sus.

| Feri5 a răspuns:

Hey! Lumea din ziua de astăzi este plină de ură și toți oamenii, indiferent că sunt creștini sau atei sunt răi, bârfitori, plini de ură, etc. Mai sunt și câțiva creștini cu suflet care încă nu înjură, nu fac fapte rele, nu sunt răi... Dar aceștia sunt destui de puțini. Majoritatea oamenilor de pe acest glob sunt păcătoși. Dumnezeu când l-a creat pe om, i-a dat pace, fericire, viață, sănătate, viitor fericit, dar pentru că omul nu l-a avut pe Dumnezeu lângă dânsul, acesta nu mai are ceea ce i-a dat Dumnezeu. Dumnezeu a spus că creștinii vor fi urâți de lume, vor fi batjocoriți, asupriți, etc. Și Domnul ne-a mai spus că cine își va purta cu bucurie crucea, acela va intra în Împărăția Cerurilor unde veșnic se va bucura. Iar cine îi va disprețui pe acești nevinovați creștini, își vor lua osânda veșnică, adică iadul. Și, să revenim la întrebarea ta. De ce creștinii sunt așa de răi? Trăim intr-o lume în care oamenii se bazează DOAR pe existența lucrurilor materiale, nu și pe cele spirituale. Lumea din ziua de azi visează la tot mai mulți bani, bogăție, slavă, etc. Niciodată banii nu aduc fericirea! Banii aduc ura. Pentru că când vezi pe un sărac stând la colțul străzii și cerând ceva de mâncare, iar îl îmbrâncești fără milă, tocmai pentru că nu vrei să îi dai lui bani. Iar asta se datorează a ceea ce pică din buzunar. Un om adevărat, care se bazează pe ideile Sfintei Scripturi muncește cinstit și câștiga cinstit. De aceea acesta va duce o viață mult mai frumoasă. Un creștin adevărat dă și celorlalți din binecuvântarea pe care a primit-o de la Dumnezeu. Dacă un păcătos care trăiește în marea de păcate se va întoarce din toată inima la Dumnezeu și se va smeri, Domnul îl va ierta și îi va da viață veșnică!

| Bluestar15 a răspuns:

Depinde de crestini. Exista crestini deosebiti si exista crestini barfitori si care te capie in ultimul hal.Aici depinde de masura in care acel crestin isi asuma lucrarea crestina (unii deloc, altii putini, altii mai mult etc.) si depinde cat de mult acel crestin doreste sa devina un om mai bun si usor-usor sa ajunga la idealul crestin, adica asemanarea cu Hristos. Spre exemplu, parintele Adrian Fageteanu a fost arestat de comunisti fara motiv (doar pentru ca era preot) si il bateau in fiecare zi cateva ore intregi, iar dupa o astfel de bataie crunta el se uita la ei cu iubire si le zice "fiilor, mai odihniti-va putin ca iar v-am obosit si astazi" si i-a iertat pentru toate bataile primite.Ei bine, asa arata un crestin autentic, doar ca in general oamenii nu vor sa devina mai buni si de aceea raman cu defectele pe care le au, dar Hristos ne asteapta si ne ajuta sa devenim mai buni si mai virtuosi.Tot pe aceasta tema, recomand cu caldura acest clip audio, merita ascultat: https://www.youtube.com/watch?v=ZUZDtzndRMQ